Želite zdrave zube? Da biste spriječili uništavanje zuba, nagrađivani stomatolog dr. Alex Foo savjetuje kako je prijeko potrebno zubima ‘dati predah’ nakon ručka. Dvosatni ’embargo’ na pranje zuba nakon podnevnog obroka može pomoći u jačanju zubi i spriječiti razvoj karijesa!
“Dopuštanje vašoj slini da prirodno čisti i remineralizira zube najmanje dva sata nakon obroka može uvelike smanjiti rizik od karijesa i erozije cakline”, izjavio je dr. Foo za Express.
I način kako jedemo utječe na kvalitetu zuba
Poznati stomatolog objašnjava kako nakon ručka pH vrijednosti naše sline raste – ‘što je čini učinkovitijom u zaštiti zuba jer pomaže u remineralizaciji cakline.’ Naime, dr. Foo objašnjava kako hrana koju jedemo za ručak utječe na kvalitetu naše sline ostatak dana, a zdravi izbori definitivno zaslužuju da pazimo na ove činjenice.
“Salata ili druge zdrave opcije mogu promicati bolje oralno zdravlje”, dodaje. Njegov savjet ponavlja i Whitney DiFoggio, dentalna higijeničarka, koja je za The Post izjavila da bi oni koji žele zadržati svoje biserno bijele zube sjajnima trebali izbjegavati fermentabilne ugljikohidrate u vrijeme obroka – a to su: bijeli kruh, tjesteninu, čips, žitarice i krekere.
Kako ugljikohidrati povećavaju ‘šanse za karijes’
“Razlog zašto su ugljikohidrati koji se mogu fermentirati toliko loši za zube je taj što se posebno razgrađuju na šećere dok ih još žvačete u ustima”, objašnjava te posebno napominje da ti specifični ugljikohidrati čine usta kiselijima jer slina radi prekovremeno kako bi uklonila gumastu hranu sa zuba, što dodatno ‘povećava šanse za karijes.’
DiFoggio tvrdi da je hrana koja “zahtijeva jače grickanje i žvakanje”, poput hrskavog povrća kao što su mrkva i celer, općenito bolja za zubno i cjelokupno zdravlje! U međuvremenu, dr. Foo također preporučuje kao digestiv žvakaće gume, rekavši da ‘malo ksilitola nakon ručka može potaknuti korisniju proizvodnju sline’. Naime, ksilitol, prirodni zaslađivač koji se nalazi u biljkama i obično se koristi u žvakaćim gumama, smatra se korisnijom opcijom bez šećera nego gume zaslađene aspartamom.
Trebamo li zube prati prije doručka?
Fooin savjet za pranje zuba nakon ruča referira se na nedavnu izjavu britanske dentalne stomatologinje Shaadi Manouchehri koja je u medijima govorila o svojoj ‘kontroverznoj rutinu pranja zuba’. Naime, kako bi održala vrhunsku oralnu higijenu, ona zube pere – prije doručka!
“Ako ovo radite obrnuto, možete oštetiti zube i desni, a veća je vjerojatnost da ćete dobiti karijes jer će se preko noći bakterije u ustima razmnožiti”, objašnjava Manouchehri.
Postoji niz istraživanja koja potvrđuju da pranje zuba prije doručka štiti zube od štetnih kiselina u hrani i piću te pruža svjež dah odmah za početak dana. Ako se odlučite ipak za pranje zuba nakon doručka, pričekajte 30 minuta kako biste caklini dali vremena da se opet mineralizira i očvrsne nakon izlaganja kiseloj hrani. Pijenje vode može ubrzati taj proces.
Pročitaj i ovo:
- Savjeti stručnjaka: 3 stvari koje ne biste trebali činiti odmah nakon jela
- Postoji li veza između bolesti desni i demencije? Evo što kažu nove studije
- Kako pravilno brinuti za zube tijekom trudnoće?