Nekada nam sitnice stvarno mogu poremetiti dnevnu ravnotežu. Bolna zanoktica, porezotina od papira, udarac u mali nožni prst… Na prvi pogled skoro pa ništa, ali boli, pulsira, peče. Jedna od takvih sitnica koja nam može ozbiljno sniziti razinu kvalitete života su žvale – Angular cheilitis. Mala ranica na kutu usana ne djeluje tako strašno, dok je ne dobijete. Zato najbolje je, kao i u svemu, spriječiti nastajanje žvala, a ako ih i dobijete, primijeniti moćno djelovanje eteričnih ulja.
Zašto žvale nastaju?
Žvale su upala sluznice koja često rezultira bakterijskom ili gljivičnom infekcijom. Uzroci mogu biti različiti – od loše postavljene zubne proteze, bolesti želuca, anemije, loše higijene usne šupljine pa do korištenja nečistog posuđa. Svaka bolest je izravan rezultat neravnoteže u našem organizmu. Kada nismo u homeostazi, tada smo i podložni infekcijama uzrokovanim različitim patogenima. Zato bih i rekla da glavni uzrok nastajanja žvala je neuravnoteženo funkcioniranje naših organa, prije svega nezadovoljavajući imunitet.
Kada dobijem žvale, prvo što mi padne na pamet je: „Aha, vrijeme je za beta glukan i ehinaceju.“ Međutim, bolje je djelovati preventivno, pa kako spriječiti nastajanje žvala?
Kod opisivanja bilo kojeg fiziološkog poremećaja, prvi i osnovni savjet za njegovo sprečavanje je: zdrav život. Bez da ulazim u posebne detalje (jer to je sve što i sami znate) reći ću samo: zdrav život obuhvaća zdravu prehranu, dovoljno tekućine i sna, tjelovježbu i što manje stresa. Ako mislite da je ovo sve lakše reći nego napraviti, u pravu ste. Ali, čak i ako živite nezdravim životom, uvođenjem postupnih promjena, iz dana u dan ili iz mjeseca u mjesec, vidjet ćete poboljšanje dovoljno brzo.
Ako primjećujete da vam je imunitet oslabljen i da „hvatate“ svaku infekciju, u ljekarnama i dućanima zdrave hrane ima veliki izbor dodataka prehrani koji podižu imunitet. Moj izbor je, kako sam napomenula, beta glukan i ehinaceja, ali postoji još mnogo toga što možete koristiti.
„Čistoća je pola zdravlja“, „Čistoća je pola vjere“, „Cleanliness is next to godliness“ nisu samo prazne riječi. Za sprečavanje nastajanja žvala pijte uvijek iz čistih čaša ili šalica, redovito mijenjajte četkicu za zube i ručnik za lice, održavajte higijenu usne šupljine i nemojte dodirivati usne nečistim rukama. I da, nemojte se ljubiti ni s kim tko ima žvale.
Aromaterapijski pristup
Kada osjetite da se žvale počinju stvarati, odmah reagirajte – možda se onda i neće razviti u bolne raspukline koje krvare svaki puta nada malo jače otvorite usta.
Prvo što trebate napraviti je još više poboljšati higijenu. Promijenite četkicu za zube, često mijenjajte ručnik za lice (ako nakon pranja zuba imate naviku da si ručnikom brišete usta, radije to činite papirnatim maramicama, kako bi svaki put koristili čistu) i izrazito pazite na čistoću čaša i šalica iz kojih pijete. Budite obazrivi i prema svojim ukućanima – ne dozvolite da netko pije iz iste čaše kao i vi, i naravno, poljupce svedite samo na "puse u zraku".
Zatim, povećajte i unos dodataka prehrani koji osnažuju imunitet. To može biti bilo koji vaš omiljeni pripravak – osobno imam odličnih iskustva s većim dozama ehinaceje u razdobljima akutnih oboljenja.
U različitim literaturama se mogu pronaći raznolike informacije o manjku vitamina B kao uzroku žvala – negdje se tvrdi da to sigurno može biti uzrok, drugi da jedno nema veze s drugim. No, sigurno vam neće škoditi ako u vrijeme dok imate žvale povećate unos ili dodataka prehrani koje sadrže vitamin B, ili hrane koje je bogata njime (integralne žitarice, zeleno povrće, špinat, brokula…). Također, navodi se i preporuka povećanja unosa selena – što se iz mog iskustva pokazalo učinkovitim.
Nemojte dirati žvale nečistim rukama, nemojte na silu skidati krastice koje se formiraju. Tako ćete samo produljiti trajanje zacjeljivanja kutova usnica.
I sada je vrijeme za aromaterapiju. Pripravak koji nanosite na žvale treba biti okluzivni (jer dodatno vlaženje usnica slinom pogoršava situaciju) te djelovati protugljivično i protubakterijski, uz element zacjeljivanja kože. To sve možete dobiti u jedinstvenom pripravku – balzamu.
Balzam za ranice u kutu usana
Za one koji su već imaju iskustva u izrađivanju balzama, slijedi recept:
– 3 grama pčelinji vosak
– 8,5 grama macerat nevena u bademu
– 8 grama macerat centele u suncokretu ili bademu
– 3 grama kalofil
– 6 grama plod divlje ruže
Vosak i biljna ulja rastopite na vodenoj kupelji. Kada je sve potpuno rastopljeno, maknite s vodene kupelji i brzo dodajte:
– 15 kapi eterično ulja čajevac
– 15 kapi eterično ulja palmarosa.
Promiješajte i ulijte u čistu posudicu. Pustite da se ohladi na sobnoj temperaturi i tek tada čvrsto zatvorite poklopcem.
Ovakav balzam često nanosite na žvale tijekom dana (trebate stalno imati osjećaj da su one pokrivene balzamom). Pazite da balzam uzimate samo čistom prstima.
Kao što je i bila namjera, ovakav balzam će napraviti zaštitni sloj na koži te spriječiti dodatna oštećenja izazvana slinom. Eterična ulja čajevca i palmarose djeluju protiv bakterija i gljivica, a biljna ulja u balzamu zacjeljuju kožu.
Za sve koji do sada nisu izrađivali balzame, pa bi im nabavka vage, posudica, pojedinih ulja i ostalog potrebnog za ovaj pothvat bio preveliki izdatak i opterećenje, ima rješenja. Možemo biti sretni i zahvalni što u Hrvatskoj možemo nabaviti pripravak par excellence koji rješava mnoge kožne probleme, a između ostalog će pomoći i u ovom kontekstu. Radi se o Dermaplanti, balzamu dr. Stribor kozmetike. Ljekovitost i zacjeljivanje kože je neupitna, kao i okluzivnost, a sami možete dodati antibakterijsko-gljivičnu komponentu. U originalno pakiranje balzama (30mL) dodajte:
– 10 kapi eteričnog ulja čajevca
– 10 kapi eteričnog ulja palmarose.
Koristite balzam na isti način kako sam navela gore u tekstu.
U zaključku, imajte na umu da je uvijek bolje spriječiti nego liječiti, pa živite zdravo, dišite duboko, uživajte u životu… A ako vas baš nešto "zahvati", oslonite se na eterična ulja.
www.philosophyofaromatherapy.com