Kada bi vam netko rekao da vas štite milijuni i milijuni bakterija na koži, što biste rekli? Iako će neki na ovu tvrdnju reagirati upitnikom iznad glave, ovo su zapravo odlične vijesti. Upravo mikrobiom, zajednica svih mikroorganizama koji žive na nama i u nama, zajedno s njihovim ukupnim genetskim materijalom i molekulama koje luče, ima iznimnu važnost u očuvanju našeg zdravlja.
Kako pojašnjava dr. med. Prim. Spec Nives Pustišek, dermatovenerolog, mikrobiom je zapravo prirodni ekosustav mikroba na našoj koži koji u interakciji s našim tijelom osigurava njegovo zdravo funkcioniranje i štiti kožu od vanjskih oštećenja. „Zajednice bakterija na našoj koži pomažu na mnogo načina, sprječavaju razvoj potencijalno opasnih mikroorganizama, te uče imunološki sustav kako da prepozna nametnike te da održava funkciju zaštitne barijere kože. Da bi obavio sve te zadaće, mikrobiom mora biti uravnotežen i raznolik, jer se tako sprječava dominacija patogenih bakterija“, tvrdi dr.med. Pustišek.
Ne kaže se bez razloga da je ključ zadovoljstva osjećati se dobro u vlastitoj koži. Shvatimo to na trenutak sasvim doslovno – koža, naime, zauzima površinu od 1,7 m2 i čini 18 posto naše tjelesne težine. Važno je da se u njoj osjećamo ugodno, zar ne? Osim što može pružiti osjećaj ugode, koža ima i iznimno važnu ulogu. „O mikrobiomu čovjeka često se govori kao o posebnom organu i naziva ga se ‘zaboravljenim organom’ jer ima značajnu zaštitnu ulogu pri čemu naše bakterije sprječavaju naseljavanje patogenih bakterija”, kaže dr. Nives Pustišek dodajući kako su mikrobiom i koža dva organa koja žive u simbiozi.
10 zanimljivih činjenica o mikrobiomu
- Mikrobiom kože uči naš imunološki sustav kako se obraniti od nametnika koji uzrokuju bolesti
- Većina mikroba koji žive na nama i u nama ne mogu nam naštetiti
- Na 1 cm2 obraza u suživotu se nalazi čak milijun mikroba
- Prva doza mikrobioma dobiva se još pri rođenju i otad se mikrobiom kontinuirano razvija
- Napola smo čovjek, a napola mikrobiom
- 80 milijuna bakterija razmijenimo poljupcem u samo 10 sekundi
- Zajednica mikroba na lijevoj ruci razlikuje se od zajednice mikroba na desnoj ruci
- Kad bismo izbrojali sve stanice u organizmu, samo 50 % njih bile bi ljudske stanice
- Samo na našoj koži identificirano je oko 1.000 različitih vrsta bakterija
- Mikrobiom u prosjeku teži oko 1,5 kilograma, jednako kao i ljudski mozak
Osnažite ga
Kad je mikrobiom u neravnoteži, što se stručno naziva disbioza mikrobioma, stvoren je preduvjet za razvoj kožnih bolesti kao što su seborejični dermatitis, psorijaza, atopijski dermatitis i brojne druge. Atopijski dermatitis nije rijetka pojava niti kod djece. Promjena temperature, zagrijani zrak, temperatura vode u kojoj se kupaju – samo su neki od faktora na koje roditelji čija djeca imaju atopijski dermatitis moraju misliti.
Odgovarajuća njega kožeuzproizvode koji održavaju ravnotežu mikrobioma, a sadrže prebiotike i čija pH-vrijednost odgovara koži, kao što su La Roche-Posay proizvodi linije Lipikar, može pomoći u jačanju mikrobioma. Formula Lipikar Baume AP+M smanjuje učestalost pojave jake suhoće kože i pomaže u obnovi kožne barijere. Jedinstvena formula ovog proizvoda poboljšana je sastojkom mikroresyl koji pomaže da se mikrobiom vrati u ravnotežu.
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili na digitalnu verziju na platformi Magzter i uživaj u sadržajima koji ispiriraju i mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!