Stalni umor, prekomjerna dlakavost, prekomjerna tjelesna težina, neredovite mjesečnice ili, pak, potpuni prestanak mjesečnice, akne, odnosno, problemi s kožom, promjena raspoloženja – to su sve simptomi koje dijeli oko sedam posto žena u svijetu, a svi zajedno čine sindrom policističnih jajnika (PCOS).
Sindrom policističnih jajnika krivac je broj jedan za neplodnost žena, a ako se stanje ne liječi, može se razviti karcinom endometrija. Žena s dijagnosticiranim sindromom imat će visoke razine LH – luteinizirajućega hormona, visoku razinu estrogena, povišenu razinu testosterona te niske razine progesterona, a uz sve to povišen je i rizik od bolesti srca i dijabetesa. Uz konvencionalni medicinski tretman, danas se sve više pozornosti usmjerava prema nutritivnom pristupu, koji je osobito važan kad žena s PCOS-om treba izgubiti prekomjernu težinu.
Time će pridonijeti stabiliziranju inzulina, smanjit će se dlakavost, poljepšati ten i postati zadovoljnija. Najvažnije je da se time šanse za začeće naglo povećavaju, a prema nekim istraživanjima čak u 82 posto slučajeva žene koje prije nisu imale ovulaciju povećat će svoje šanse za trudnoću. A što je uzrok toga sindroma? Iako je to stanje prvi put opisano još 1935. godine i kao uzrok navedena hormonska stimulacija, činjenica je da ni 70 godina poslije glavni uzrok nije sa sigurnošću potvrđen.
Statistički polovica žena s PCOS-om ima prekomjernu težinu
Istraživanje objavljeno 1992. u magazinu ‘Clinical Endocrinology’ pokazalo je da je više od 80 posto žena koje prije istraživanja nisu imale ovulaciju nakon gubitka suvišnih kilograma sretno zatrudnjelo, iako prije toga dulje vrijeme nisu mogle zanijeti. Statistički oko polovica žena s PCOS-om ima prekomjernu težinu, stoga je prvi savjet korigiranje težine odnosno redukcijski dijetetski program koji će omogućiti stalan i postupan gubitak težine.
Brzi i rigorozni programi neće imati učinka jer takvo mršavljenje omogućit će brzo smanjenje težine, ali izgubljeni kilogrami bit će ponajviše voda i mišićna masa. Umjesto toga, važno je osloboditi se viška masti. Zašto je to sada tako važno? Masne stanice odgovorne su i za višak estrogena, koji treba izbaciti iz tijela te ga dovesti u ravnotežu s progesteronom. Evo na što bi se trebao fokusirati dijetetski program.
Unosite namirnice niskog glikemijskog indeksa i smanjite alkoholna pića
Unos namirnica niskoga glikemijskoga indeksa, što znači povećani unos biljnih vlakana – povrće, slanutak, leća, lan, grah, kvinoja, zob, ječam. Dokazano je da takva hrana uspješno izbacuje višak estrogena i kad se izluči u žuč, ne dopušta mu povratak u krv. Slastice i sve vrste hrane koja sadrži veće količine šećera odgovorne su za brže nakupljanje masti, koje će povećati proizvodnju estrogena, stoga ih treba smanjiti na minimum.
Treba smanjiti na minimum unos alkoholnih pića jer previše alkohola negativno utječe na razine cinka, željeza i vitamina B6, važnih za hormonsku ravnotežu. Jedna do dvije čaše crnoga vina povremeno ne samo da neće naškoditi već naprotiv ima i zaštitnu ulogu od bolesti srca i krvnih žila te povoljno djeluje na podizanje dobroga HDL kolesterola. Ako međutim imate PCOS, zasigurno je prvo potrebno izgubiti višak kilograma te jedno vrijeme ne piti alkohol. Za sve druge žene vrijedi da previše alkohola ima djelovanje slično estrogenu te da ima učinak kao da se tijelu dodaje višak estrogena!
>> Dijeta 21. stoljeća – nova knjiga dr. Lejle Kažinić Kreho
Detoksikacijski program – da ili ne?
Da, kod PCOS-a detoksikacijski program je potreban zbog toga što najviše posla prilikom prerade i uklanjanja estrogena ima naš čistač organizma, jetra, i ako su ona preopterećena, smanjena je i njihova sposobnost učinkovitog izbacivanja neželjenog viška estrogena.
Korisno je nabaviti dobar sokovnik koji će vam pomoći da lakše i efikasnije unesete više voća i povrća te pravite sokove od jabuke, mrkve i celera ili superdetoksikacijske napitke od kupusa, celera i mrkve ili sokove od malina, jagoda, kivija i ananasa. Uz dobar detoksikacijski program, jetrima će u izbacivanju masti pomoći peršin, korijen maslačka, krastavac, maslinovo ulje, jabuke i luk te pripravak Silymarin odnosno sikavica.
Smanjiti unos namirnica koje potiču lučenje sebuma
Sebacealna žlijezda smještena ispod kože izlučuje toksin topiv u mastima. Kada ta žlijezda mora prekomjerno raditi, višak sebuma koji izlučuje nadražuje površinski sloj kože, uzrokujući erupciju bubuljica. Ključni faktor za kontrolu i prevenciju akni je izbor namirnica koje potiču sebacealnu žlijezdu na izlučivanje viška sebuma, čime pridonosi smirivanju kože i njezinoj boljoj kvaliteti.
Akne su također usko vezane s lošom unutarnjom eliminacijom toksina te prehranom bogatom mastima i rafiniranim namirnicama. Dijetetski program bi se, uz već navedeno, trebao oslanjati i na šestotjednu eliminacijsku dijetu, koja ne bi trebala sadržavati namirnice koje sadrže kvasac i gljivice, alkohol, šećere, jako začinjenu hranu, dimljene i slane proizvode te agrume.
Uz eliminacijsku dijetu, mogu pomoći pripravci kao što su aloe vera gel zbog svoga antibakterijskoga djelovanja, a treba ga svaki dan utrljati u akne. Prema znanstvenicima sa St. John’s Department of Dermatology u londonskoj bolnici St. Thomas’, dobri rezultati postižu se i pripravkom Ketsugo, napravljenim od isolutrola, tvari koja originalno potječe od morskog psa. Pripravak djeluje tako da se ‘zalijepi’ na receptore sebacealne žlijezde i tako regulira proizvodnju sebuma.
>> 24 – satni detoks dr. Lejle Kažinić Kreho
Ekološke namirnice – da ili ne?
Definitivno da, jer ekološko meso, voće i povrće dolazi s farmi koje u uzgoju primjenjuju tehnike koje su u skladu s prirodom. Budući da je, kao što sam spomenula, 3500 umjetnih kemikalija sastavni dio hrane koju jedemo, godišnje svatko od nas pojede oko 3 kg aditiva. Stoga ne začuđuje hormonalni kaos podjednako kod žena i muškaraca, a slično je i kod djece budući da sve mlađa ulaze u pubertet.
Problem svih novih modernih ‘dodataka’ hrani je u tome što su one endokrine uzurpirajuće kemikalije koje kada uđu u tijelo imitiraju hormone i dodatno poremete već narušenu hormonsku ravnotežu. Preporuka bi stoga bila kupnja ekoloških namirnica, osobito mesa, koje je i manje masno kada je ekološki uzgojeno.
Životinje u intenzivnom uzgoju ne koriste mišiće jer stoje stisnute jedna do druge u prenapučenom prostoru, a dodaju im se i steroidi kako bi brže rasle – veći komad mesa znači veću zaradu za proizvođača, a rutinski se dodaju i antibiotici većini hrane kojom se hrane životinje, osobito kokoši. Masti koje unosimo jedući takvu vrstu mesa najčešće su loše, zasićene masnoće, odgovorne za višak estrogena u tijelu, dok ekološki proizveden komad mesa umanjuje količinu masti i smanjuje unos endokrinih uzurpirajućih kemikalija.
Danas se i kod nas putem interneta mogu naručiti ekološki uzgojene namirnice, a ako ih ne možete kupovati iz financijskih razloga, jer su nešto skuplje, pokušajte ukloniti barem dio endokrinih, uzurpirajućih kemikalija iz voća i povrća tako da ga prije upotrebe potopite u otopinu vode i octa. Time se uklanjaju teški metali, a guljenjem uklanjate pesticide (iako ne sve). Antibiotike iz komada mesa možete ukloniti jedino ako komad mesa potopite u otopinu octa i soli. Vegetarijanke izbace čak tri puta više ‘starih’ hormona iz tijela nego žene koje jedu meso i koje resorbiraju više estrogena u tijelu.
Pojačana dlakavost karakteristična za žene s PCOS-om
Mnoge žene primjećuju kako im se pojačava dlakavost, osobito u vrijeme menopauze, ali to stanje može zahvatiti i mlađe, osobito one s PCOS-om. Za hirzutizam je odgovorna povećana razina muških spolnih hormona, androgena, koje proizvode jajnici ili adrenalne žlijezde. Pojačana dlakavost često je karakteristična ne samo za PCOS već i za žene koje imaju višak kilograma te nakon što se hormoni uravnoteže i smanji tjelesna težina umanjuje se i problem dlakavosti.
Hrana koju treba jesti je sva ona koja prirodno regulira hormone kao što je tofu, soja, slanutak, lan, leća, komorač, a stanje pogoršava alkohol i životinjska masnoća. Pripravak koji zaslužuje pozornost kod toga stanja je black cohosh (Cimicifuga racemosa) koji smanjuje dlakavost kod žene, i to u dozi od dva puta dnevno 500 mg!
Depresija, manjak energije, problemi sa snom
Karakteristične su tegobe žena s PCOS-om te uz uravnoteženje hormonskog statusa i ta stanja će se zasigurno poboljšati. Imate li višak kilograma, njihov gubitak zasigurno će vas učiniti zadovoljnijom i samopouzdanijom i poboljšat će vam se san, pomoću hrane koja je prirodni antidepresiv, kao što je plava riba, puretina, tofu, miso, brokula, cvjetača, zelena salata, celer… U magazinu Nature nedavno su objavljeni rezultati istraživanja prema kojima će se brže zaspati ako se stavi termofor s toplom vodom ispod tabana. Razlog? Kad samo u dubokom snu, tabani su nam topli i ako ubrzamo njihovo zagrijavanje, brže ćemo utonuti u dubok san! Jednostavno, logično i nema razloga da to ne isprobate!
Top pripravci za PCOS
Evening primrose oil – ulje noćurka i riblje ulje, korisno za kožu i održavanje zdravoga hormonalnoga balansa.
Vitamini B kompleksa – za živčani sustav.
Saw palmetto (Serenoa repens) – pripravak za koji je klinički dokazano da blokira višak muških hormona i tako umanjuje dlakavost.
Donq quai – izvrstan izvor vitamina E, B12 i željeza – kombinacija koja se veže za estrogenske receptore i tako pridonosi uklanjanju viška estrogena iz tijela.
Vitex-agnus cactus – konopljika, čudnovati biljni pripravak koji potiče proizvodnju progesterona. Sam pripravak ne sadrži prirodni progesteron već pozitivno djeluje na pituitarnu žlijezdu koja ga proizvodi.
St. John’s wort (Hypericum perforatum, gospina trava) pripravak za bolje raspoloženje.
Napomena: ovo je popis pripravaka koji mogu ublažiti PCOS. S obzirom na simptome koje imate, odlučite se za određeni pripravak, ali najbolje bi bilo uz savjet stručne osobe ili pak u navedenim poglavljima pogledajte koje su preporučene doze. Učinak suplementacije kod PCOS-a pokazuje rezultate nakon tri mjeseca!
Pročitaj i ovo:
• Za i protiv: Atkinsova dijeta, Dijeta po krvnim grupama i Hayeva dijeta pod znanstvenom lupom dr. Lejle Kažinić Kreho
• 24-satni detox dr. Lejle Kažinić Kreho
Autorica članka: dr. Lejla Kažinić Kreho