Uspješna hrvatska glumica Lana Gojak Bajt prije gotovo dvije godine odvažila se na novu ‘avanturu’ i pokrenula podcast “Mame kod Lane”, koji je od tada osvojio srca brojnih gledatelja. S impresivnih 6 milijuna pregleda na YouTubeu, gdje ima oko 17 tisuća pratitelja, te sa snažnom prisutnošću na društvenim mrežama – s 42 tisuće pratitelja na Instagramu i više od 17 tisuća na Facebooku – Lana je uspješno izgradila zajednicu posvećenu iskrenim i inspirativnim razgovorima.
Teme o majčinstvu i roditeljstvu od začeća, trudnoći, porodu, dojenju, pelenama, spavanju ili nespavanju beba, vrtiću, školi, ali i burnoutu, emocionalnim i fizičkim promjenama te teškoćama mentalnog zdravlja s kojima se suočavaju njezini gosti – a to su javnosti poznate osobe, mame i tate celebrityji – iznimno su gledane i slušane na svim društvenim mrežama.
Dijeleći osobna iskustva, uspone i padove, izazove i očekivanja te pokoju tajnu koju do tada nisu nikad nikome otkrili s kojima se mogu poistovjetiti sve mame i tate stvorena je tako zavidna zajednica koja se podržava. Među gostima su često i stručnjaci poput psihologa, ginekologa, doula, nutricionista… svih onih koji roditeljima mogu pomoći raznim savjetima da im roditeljstvo bude isto kao i Lani – kako sama priznaje u uvodu svog podcasta – ‘jedna od najzanimljivijih, najluđih, ali i najinspirativnijih uloga u životu. A mi upravo zbog uloge majke možemo Lani zahvaliti na dosadašnjih 47 podcast epizoda u kojima podjednako educira, zabavlja, ali i izaziva velike emocije kod pratitelja.
U kojem ste trenutku pomislili da želite pokrenuti podcast i zašto baš tu vrstu medijskog sadržaja? Jeste li i vi tijekom trudnoće tražili odgovore na mnoga pitanja, a niste ih nalazili ili ste teško dolazili do njih? Odakle zapravo dolazi ideja o pokretanju podcasta ‘Mame kod Lane’?
– Tijekom trudnoće sam se intenzivno pripremala – završila sam razne tečajeve, od tečajeva za dojenje do pripreme za porod i babyhandling. Pročitala sam nekoliko knjiga, pripremila sve što se moglo, a onda sam iskusila majčinstvo na vlastitoj koži. Nisam nikada skočila padobranom, ali pretpostavljam da bi to moglo biti slično iskustvo – naučiš teoriju i znaš što ti je činiti, ali dok ne skočiš i ne doživiš let u slobodnom padu, taj osjećaj možeš samo zamišljati. Nitko ti ga zapravo ne može dočarati.
Tako se i u majčinstvu izmiješaju osjećaji nevjerojatne ljubavi, odgovornosti, brige, neznanja, straha, nespavanja, nervoze, samoće, uzbuđenja i navale hormona. Preko noći se sve poznato izmijeni, a ti moraš upoznati dva nova bića – svoje dijete i samu sebe. Matrescencija je jedna od najvećih životnih promjena, a period upoznavanja nove uloge, uloge majke traje godinama. Početak je vrlo intenzivan, izaziva vrtlog emocija, a naše ga društvo uzima olako. U tom vrtlogu emocija, istraživanja i upoznavanja same sebe, traženja podrške i informacija, rodila se ideja o pokretanju vlastitog podcasta.
Koliko vam vremena treba za organizaciju svake emisije? Imate li tim ljudi koji vam pomaže i po čemu birate goste?
– Teško mi je točno odgovoriti na to pitanje jer su pripreme svake epizode kompleksne. Proces uključuje dogovore s gostima, pripremu i pisanje scenarija, traženje sponzora, snimanje i montažu materijala za društvene mreže. Paralelno radimo na nekoliko epizoda i istovremeno pokrivamo faze od pred produkcije do postprodukcije, što ponekad zna biti vrlo kaotično.
Osim supruga, koji je producent, snimatelj i montažer, te mene same, imamo vrlo mali tim suradnika. Često ni sama ne znam kako sve uspijevamo, ali nadamo se uskoro delegirati određene segmente posla i proširiti tim. Što se tiče sugovornika, biram ljude koji su mi inspirativni i zanimljivi, od kojih mogu čuti korisna ili poučna razmišljanja. Nerijetko o potencijalnim gostima, ali i o svim mogućim temama, izazovima i preprekama, komuniciram s publikom podcasta preko društvenih mreža. Važno mi je čuti njihove interese, a ponosna sam što smo uspjeli stvoriti online podržavajuću zajednicu koja svakodnevno raste.
Za podcast kažete da je moderna verzija ‘čitanja knjiga’ – u čemu je njegova prednost u današnjem digitalnom dobu i koliko vas često slušaju vaši pratitelji?
– Iako je od početka fokus na video podcastima i YouTube kanalu, imamo i veliki broj slušatelja. Svaki tjedan dobivam izvješća o slušanosti i trenutačno razmišljam o načinima kako ih preusmjeriti na YouTube kako bi ukupna brojka bila veća.
Osobno sam isključivo slušateljica podcasta, a kao glavnu prednost bih izdvojila multitasking. Dok trčim, kuham, peglam ili vozim – uvijek nešto slušam. Tako si skraćujem dosadnu vožnju, ali se istodobno i zabavljam ili educiram, ovisno o sadržaju koji odaberem. Podcasti omogućuju kvalitetno provedeno vrijeme bez obzira na obaveze.
Koje vam je gostovanje poznate domaće osobe ostalo u posebnom sjećanju i zašto?
– Ne bih nikoga posebno izdvajala – iskreno sam zahvalna svakom gostu na dolasku. Možda se nekom razgovori mogu činiti trivijalni, ali su najčešće vrlo iskreni, otvoreni, emotivni i intimni. Nerijetko gosti prvi put javno podijele neku misao ili temu, pokažu iskrenu emociju. Dobiti takav trenutak – emociju i iskreno priznanje – za mene je dar. S većinom sugovornika prvi put razgovaram tek na snimanju, ali kada nekoga gledaš u oči, kada osjetiš kontakt i vidiš da se osoba opušta, kada ugledaš suzu u oku – to je neprocjenjivo. Sve ih osjećam bliskima i posebnima.
Kako uspijevate od poznatih osoba dobiti iskrena priznanja o roditeljstvu? Mnogi žele sačuvati svoj privatni život daleko od očiju javnosti.
– Možda si laskam, ali vjerujem da moja iskrena zainteresiranost za sugovornike i temu majčinstva te moja empatija otvaraju goste da podijele ono što možda nisu planirali.
Majčinstvo je velika tema – većina roditelja reći će da im je to najvažnija životna uloga, ali rijetko razgovaramo o njemu na dubljoj razini. Ne želimo zamarati druge, volimo se pohvaliti i prikazati uspješnima, pa se ponekad čak i natječemo preko djece. Malo tko će pitati majku kako je ona, čega se najviše boji, kako je prihvatila promjenu. Mene sve to zanima, a vidim da i gošće vole što ih pitam takva pitanja. Često se razgovori nastavljaju i nakon što se kamere ugase.
U kojim stvarima vi kao mama najviše griješite i koje ste najveće pouke izvukli iz odgoja?
– Biti prisutna u trenutku i nedostatak vremena su izazovi s kojima se borim i koje si predbacujem. Strpljenje i smirenost nisu mi jače strane. Što se odgoja tiče, učim svaki dan – kroz razgovore sa sugovornicima, literaturu, ali najviše kroz svoju kćer.
Kakvi su vam daljnji planovi s podcastom – u kojem smjeru se želite razvijati i možemo li očekivati širenje izvan granica Hrvatske?
– Imam puno ideja i planova, ali mi nedostaje vremena. Po prirodi nisam strpljiva, ali učim ići korak po korak. Cilj za ovu godinu je delegirati pojedine zadatke i napraviti poslovni plan kako bih se mogla fokusirati na kreativne ideje. Širenje podcasta u svakom smislu je u planu, ali najvažniji cilj ostaje kvaliteta sadržaja.