Deset godina je prošlo od donošenja prve i jedine samostalne rezolucije o palijativnoj skrbi putem koje je Svjetska zdravstvena organizacija pozvala sve zemlje da jačaju palijativnu skrb kao bitan dio sveobuhvatne skrbi za čovjeka, imajući na umu sva životna razdoblja u kojima takva skrb čovjeku može biti potrebna. Jer palijativni bolesnici su i djeca, i mladi, i stari ljudi.
Gdje smo nakon 10 godina? Kako nam ide? Upravo ta pitanja su i geslo pod kojim se obilježava ova obljetnica. Geslo kojim se želi potaknuti dionike palijativne skrbi u svim zemljama pa tako i u Hrvatskoj da se osvrnu, “podvuku crtu” i donesu zaključak koliki napredak je postignut.
La Verna kao vodeća udruga za palijativnu skrb u Hrvatskoj, s mrežom od 48 volontera na terenu pruža podršku palijativnim bolesnicima u Zagrebu surađujući s Uredom za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Grada Zagreba. Stoga se i obilježavanje ove obljetnice održava pod pokroviteljstvom Gradonačelnika grada Zagreba, a budući da je razvoj palijativne skrbi izuzetno važan za cijelu državu, pokrovitelji su i Ministarstvo zdravstva te Predsjednik Republike Hrvatske.
Lora Vidović, pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom istaknula je kako se u proteklom periodu dogodilo nekoliko pozitivnih pomaka u palijativnoj skrbi u Zagrebu. „Na području grada, u okviru domova zdravlja djeluje sedam palijativnih timova i osam koordinatora, povećao se broj palijativnih postelja te se provode različiti programi javnozdravstvenog nadstandarda za korisnike koji trebaju pojačanu zdravstvenu njegu ili palijativnu skrb za čiju provedbu su osigurana sredstva u Proračunu Grada Zagreba. Uz zdravstvene usluge, neizostavne su i socijalne usluge kao važan segment podrške koje nastojimo osigurati osobama u potrebi za palijativnom skrbi i njihovim obiteljima.
Značaj volontera u toj podršci je neprocjenjiv i zbog toga sam izuzetno ponosna što u suradnji s udrugom La Verna organiziramo ovako važnu akciju. Volonterima u palijativnoj skrbi povjerena je najvažnija zadaća, biti uz čovjeka i sa čovjekom i očuvati dostojanstvo osobe do kraja životnog puta. Upravo su to svakodnevni pomaci koje udruga La Verna postiže svojim djelovanjem, a na nama je da im pružimo podršku i osiguramo put u ispunjavanju ove važne zadaće”, zaključila je.
Blaženka Eror Matić, predsjednica udruge La Verna priželjkuje da se u narednih deset godina sustav palijativne skrbi u Hrvatskoj razvija brže. Podsjetila je kako i sama Rezolucija naglašava da je potrebno osigurati odgovarajuće financiranje za razvoj palijativne skrbi, uspostaviti multisektorska partnerstva i poticati suradnju vlada i civilnog društva kako bi se osnažili volonteri. “U Hrvatskoj je u odnosu na potrebe broj uključenih volontera mali, posebno onih educiranih za podršku palijativnim bolesnicima smještenima u ustanovama socijalne i zdravstvene skrbi”, naglasila je, dodavši kako je za jačanje udruga koje organiziraju i koordiniraju volontere, kao što je to La Verna, potrebno osigurati pouzdanije izvore financiranja. Natječaji koje objavljuju ministarstva i lokalna uprava trebali bi biti višegodišnji i bolje prilagođeni palijativnoj skrbi koja spada i u sustav socijalne i zdravstvene skrbi, a korisnici su svih dobnih skupina.
U palijativnoj skrbi nedostaje svih resursa. Ljudskih. Smještajnih. Financijskih. Pritom je financiranje temelj kako bi se osigurali smještajni kapaciteti i ljudi koji su educirani za rad s palijativnim bolesnicima i njihovim obiteljima.
Koja je formula kvalitetnog zdravstvenog sustava? Razvijena preventiva + kurativa + palijativa
Tek kada bi svi elementi te formule bili na zadovoljavajućoj razini i dostupni svim građanima moglo bi se o funkcioniranju zdravstvenog sustava govoriti s pozitivnim prizvukom.
La Verna kroz pružanje podrške palijativnim bolesnicima i njihovim obiteljima na području grada Zagreba, ali i kroz brojne aktivnosti kojima nastoji unaprijediti razvoj palijativne skrbi u Hrvatskoj, posvećeno radi na jačanju palijativnog elementa te formule i poziva građane da se pridruže obilježavanju Svjetskog dana hospicija i palijativne skrbi na Cvjetnom trgu u Zagrebu, u subotu 5. listopada, od 10 do 14 sati i na taj način toj udruzi, njenim volonterima i svim sugrađanima koji trebaju palijativnu skrb iskažu svoju podršku.
Pročitaj i ovo:
- „ZaČin ljubavi“ – akcija udruge La Verna kojoj je cilj educirati i senzibilizirati javnost na temu palijativne skrbi
- Kada ste posljednji put usrećili sasvim nepoznatu osobu?
- ZaČin ljubavi za podršku dostojanstvenom životu do kraja