Koreografska konvencija, veliki međunarodni skup koreografa, dramaturga, plesnih umjetnika i stručnjaka za kulturnu politiku koji će se idući tjedan održati u Zagrebu, pokazat će koliki utjecaj plesna umjetnost može imati na suvremenu kulturu i društvo.
Plesne predstave koje će biti izvedene u sklopu Konvencije, nose snažan autorski potpis i izuzetno važne društvene poruke.
Treptaj tišine koreografkinje Tamare Bračun predstava je koja na scenu dovodi dvije plesačice nestandardnih tjelesnih mogućnosti čime ples doprinosi stvaranju inkluzivnog društva.
„Publika na predstavu najčešće reagira s dubokim poštovanjem i emocijama. Za mnoge je to prvi susret s plesom koji ne slijedi standardne norme, i to otvara nova vrata u njihovu razumijevanju plesa. Predstava ih potiče na promišljanje o mogućnostima ljudskog tijela i sposobnostima koje se možda često zanemaruju. Također, prisutan je i osjećaj inspiracije kod gledatelja jer oni svjedoče kreativnosti i hrabrosti plesačica da izađu na scenu i podijele svoju priču. Ples ima nevjerojatnu moć promicanja inkluzije i razbijanja barijera među ljudima. Treptaj tišine je primjer toga jer je uključio plesačicu i koreografkinju u invalidskim kolicima, čime je prikazano da umjetnost ne poznaje fizičke prepreke. Takve predstave otvaraju prostor za razmjenu iskustava i pokazivanje da se različite sposobnosti mogu spojiti u umjetničkoj izvedbi, što doprinosi širem prihvaćanju različitosti u društvu. Kroz ovakve projekte, ples može educirati publiku o ravnopravnosti i potaknuti veće razumijevanje za one koji se suočavaju s fizičkim izazovima”, kazala je koreografkinja Tamara Bračun koja će predstavu Treptaj tišine u Zagrebu izvesti s Anitom Rumac.
Predstava Sol Silvije Marchig bavi se propitkivanjem ustaljenih modela ženskog identiteta. Marchig, jedna od najintrigantnijih hrvatskih plesnih umjetnica, na pozornici se prisjeća vlastitog karijernog puta spajajući različite stilove plesa vješto ispreplićući emocije i duhovitost.
U predstavi O koreografkinje Sonje Pregrad ansambl od šestero briljantnih izvođačica i izvođača kreira mističan, napet i senzualan doživljaj kruženja života i smrti unutar ljudske i prirodne zajednice. Doživljaj ove predstave nadopunjuje inovativno osmišljena scenografija i poziv publici da se slobodno kreće njezinim plesnim i zvučnim krajolikom.
Na ovu se temu skladno nadovezuje kratak film Lov na zmajice novomedijskog umjetnika Marka Gutića Mižimakova. Film se bavi odnosom ljudskih bića i okoliša na jedinstven način spajajući vizualnu umjetnost, koreografiju i metafizičke motive.
U sklopu Koreografske konvencije održat će se i zagovarački skup Transformativne politike za ples.
„Skup se sastoji od niza panela, diskusija i izvedbenih situacija. Na njemu će skupina izuzetno prominentnih međunarodnih stručnjaka: istraživača, umjetnika, teoretičara, producenata, kulturnih radnika i predstavnika institucija u kulturi razgovarati o sadašnjim kulturnim politikama, važnosti plesa kao relevantne društvene činjenice te njegovim vizijama za budućnost. U Hrvatskoj se vrlo rijetko o plesnoj umjetnosti u javnom prostoru govori na ovakav interdisciplinaran način, tako da ovo događanje pruža jedinstven uvid u umjetničke, filozofske, društvene, ekonomske i znanstvene aspekte o tome što sve ples nudi suvremenom društvu u današnjem dobu globalne krize“, istaknula je Iva Nerina Sibila, direktorica Koreografske konvencije.
Ovogodišnja Koreografska konvencija nosi naziv Tijela u slobodnom padu. Njezin će se program od utorka 19. do subote 23. studenoga 2024. godine održati na nekoliko lokacija u Zagrebu: u Muzeju suvremene umjetnosti (MSU-u), Tala Ple(j)su i Zagrebačkom plesnom centru (ZPC-u).
Konvenciju organiziraju Antisezona, projekt koji vode Silvia Marchig, Sonja Pregrad, Iva Nerina Sibila, Tea Kantoci i Sindri Uču i koji već šest godina donosi cjelogodišnji program suvremenog plesa u MSU-u, te regionalna mreža Nomad Dance Academy koja se zalaže za veću sigurnost i bolje radne uvjete umjetnika koji se na Balkanu bave suvremenim plesom.
Konvencija se održava jedanput godišnje kao dio projekta Europske unije Cjeloživotno sagorijevanje 3 – Budućnosti izgubljene i nađene (LLB), a svake godine organizira u drugom gradu. Tako će iduće godine biti u belgijskom Leuvenu, a za dvije godine u finskom Helsinkiju.
Pročitaj i ovo:
- Advent u Beču: Vrijeme je za nezaboravne, čarobne trenutke!
- Do savršenog osmijeha diskretno: 20% popusta na Invisalign® u poliklinici Le Clinic
- Što je ‘Ozempic face’ i kako ublažiti negativan efekt brzog mršavljenja?