Nova studija iz Australije otkriva iznimno korisna svojstva sobe pune biljaka, no još nisu u potpunosti potvrđena. U svakom slučaju, ne može nam škoditi da u svom domu uzgajamo puno sobnih biljaka.
Kada upijaju sunčevu svjetlost, biljke proizvode biokemikaliju koja je uobičajena pojava među kućnim kompletima prve pomoći – vodikov peroksid. Ova se kemikalija koristi za dezinfekciju rana i izbjeljivanje kose, ali otkriveno je da je prisutna u mikroskopskim kapljicama vode koje lebde zrakom u sobama s puno sobnih biljaka.
Važno za kvalitetu zraka u urbanim i zatvorenim prostorima
Osim toga, otkriveno je i da je vodikov peroksid koncentriran u vodenoj pari koja izlazi iz lišća sobnog bilja, koja bi, ako je vezana s plutajućom vodenom parom koja sadrži virus gripe, mogla vrlo dobro dezinficirati lišće.
“Ovo je važna studija koja dokazuje da biljke mogu pomoći u dezinfekciji zraka”, objašnjava Kristian Dubrawsky sa Sveučilišta Victoria te dodaje: “Naši rezultati imaju potencijalno velike implikacije na ulogu atmosferskog čišćenja posredstvom biljaka, te na klimatske promjene i kvalitetu zraka u urbanim i zatvorenim prostorima.”
Afričke ljubičice (Saintpaulia Ionantha), primjerice, proizvele su najviše vodikovog peroksida od uzoraka koje su testirali, a slijedi ih vražji bršljan (Epipremnum aureum).
Održivo prirodno rješenje za poboljšanje kvalitete zraka
Autori ističu kako nisu do kraja shvatili mehanizam isparavanja vodikovog peroksida iz biljaka kroz transpiraciju. Većina vode koju biljke dobiju koristi se u procesu fotosinteze tijekom kojeg izlazi kroz lišće u obliku vodene pare. To nije važno samo za one koji vole biljke u svom domu, već i za raspravu o klimi u cjelini, budući da gotovo sve biljke transpiriraju, odnosno, većina biljaka na Zemlji doprinosi koncentraciji vodikovog peroksida u atmosfera.
Proizvodnja vodika u biljkama može utjecati na kvalitetu zraka u zatvorenim prostorima (kao što su bolnice); regije visoke gustoće (kao što su velegradovi) i ruralne regije pogođene šumskim požarima.
Ova studija stoga implicira da biljke mogu biti održivo prirodno rješenje za poboljšanje kvalitete zraka i obranu od patogenih izbijanja zaraznih bolesti!
Pročitaj i ovo:
- Ove 3 sobne biljke najbolje ‘čiste’ zrak u zatvorenom prostoru
- Nek’ se zazeleni: Nezahtjevne sobne biljke koje uspijevaju baš svima
- Ana Gjergja Sekulić, mag. pharm.: Koje biljke pomažu kod kroničnog stresa?