Jeste li preosjetljiva osoba? Hipersenzibilnim osobama (HSP-highly sensitive persons) ništa ne promiče, neprestance promatraju svoje okruženje te primjećuju i najmanje sitnice. To uključuje zvukove i vizualne podražaje, no i promjene tuđih osjećaja. Ove se osobe teško prilagođavaju te nerijetko pate od depresije, tjeskobe i promjena raspoloženja.
Introverti i ekstroverti
Introvertirane osobe zastupaju čak 70% hipersenzibilne populacije. Izbjegavaju velike skupine ljudi te ih se obično opisuje kao tihe i povučene. Ako imaju izbora, izabrat će opuštenije aktivnosti s manje stresa i rizika jer ih previše podražaja uznemiruje.
Ostalih 30 posto otpada na ekstrovertirane ljude koji su vječno u potrazi za novim iskustvima. Dobro se snalaze u ljudskim odnosima te im društvo godi, no često se bore s dosadom. Raspored im obično vrvi od dogovora, no jednom kad dođu kući, budu iscrpljeni te im treba vremena za odmor jer sve proživljavaju vrlo duboko.
Kako se nositi s hipersenzibilnosti?
Ključ je u perspektivi: hipersenzibilnost nije nužno nešto loše. Istina, teški trenutci će vas pogoditi teže nego prosječnu osobu, no zato ćete dublje proživjeti trenutke sreće. Srećom, postoje praktični savjeti koji olakšavaju svakodnevicu življenja s ovim stanjem. Prvenstveno, valja osluškivati znakove koje vam šalju vaše tijelo i um. Ne vrijedi raditi nešto na silu ako osjećate da ste došli do ruba svojih mogućnosti, strpljivost je vrlina zlata vrijedna.
Ne pokušavajte balansirati previše stvari odjednom, radije se posvetite pojedinačnim projektima umjesto da pokušate kombinirati rad na više njih. Tek kad završite jedan, krenite na sljedeći. Okruženje je itekako bitno: začudili biste se koliki utjecaj ima na psihu. Stoga probajte izbjegavati nered jer će čist i pregledan prostor učiniti čuda za vas.
Nađite načina da se opustite. Uvijek se možete okrenuti laganoj tjelovježbi te se okušati u jogi. Meditacija vam može pomoći da organizirate misli i nastavite s danom s novim poletom.