Gospina trava (engl. St. John’s wort) je jednogodišnja biljka, naraste u visinu do 60 cm. Ima više bogato razgranatih stabljika i sitne duguljaste listove pune žljezdanih stanica. Cvjetovi su intenzivno žuti, udruženi u cvatove na vrhu biljke. Tijekom branja, zdrobljeni cvjetovi ispuštaju tamnocrvenu uljastu tekućinu.
Sušena gospina trava sastoji se od cjelovitih ili rezanih vrhova biljke (cvjetovi, listovi neposredno ispod cvjetova). Većina materijala na tržištu potječe od sakupljanja divlje biljke u prirodi. U posljednje vrijeme značajno se povećava uzgoj gospine trave u Njemačkoj, Čileu, Kanadi i SAD-u.
Aktivne tvari u gospinoj travi su različiti oblici naftodiantrona, uključujući hipericin, kojih biljka sadrži 0,1 – 0,3 %. Slijede flavonidi i biflavoni kojih ima 2 do 4 %, uglavnom u vidu hiperozida i rutozida, zatim 0,2 – 4% hiperforina te drugih fenolnih spojeva. Količina pojedinih aktivnih sastojaka najviše ovisi o starosti biljke. Koncentracija hipericina najveća je u doba cvatnje, dok hiperforina ima najviše nakon cvatnje kada su plodovi biljke zreli. Sastav različitih oblika hipericina najviše ovisi o količini svjetlosti za vrijeme rasta. Gospina trava sadrži i 0,6 do 3 ml/kg eteričnog ulja bogatog aterpenskim ugljikovodicima.
Za blage i srednje teške depresije
Gospina trava ima dobra antidepresivna svojstva zahvaljujući sadržaju hiperforina i hipericina. Koristi se u fitoterapeutskim tretmanima blagih i srednje teških depresija. Također se primjenjuje kod tjeskobe i nervoze. Djelovanje protiv depresije dokazale su brojne znanstvene studije, a po nekima od njih ekstrakti gospine trave efikasniji su od nekih klasičnih antidepresiva. Hiperforin djeluje na istom principu – inhibitor je ponovne pohrane serotonina (SSRI). Čisti ekstrakt hipericina nije efikasan poput ekstrakta cijele biljke, što dokazuje sinergijsko djelovanje svih aktivnih komponenti zajedno: hipericina, hiperforina, flavonoida i biflavona. Stoga su najkvalitetniji pripravci upravo oni koji sadrže svježi ekstrakt cijele biljke poput integralne otopine (SIPF) gospine trave.
Druga najčešća primjena gospine trave je u obliku macerata. Postupkom maceracije u suncokretovom, maslinovom, makadamijinom ili sezamovom ulju dobiva se poznato kantarionovo ulje. Ulje ne sadrži aktivne tvari hipericin i hiperforin budući da oni nisu topivi u uljima, već u vodi. U sastavu kantarionovog ulja nalaze se lipofilne komponente poput flavonoida kao i produkti razgradnje hiperforina i hipericina. Kantarionovo ulje primjenjuje se isključivo izvana, na koži, kod blažih kožnih ozljeda, ogrebotina, infekcija i opekotina, a zbog protuvirusnih svojstava koristi se i u tretmanima kožnih bradavica i drugih HPV infekcija.
Ne koristiti s klasičnim antidepresivnim lijekovima
Pripravci s ekstraktom hipericina ne smiju se primjenjivati ako se koristi neki od klasičnih antidepresivnih lijekova. Također ih ne treba uzimati zajedno s lijekovima protiv zgrušavanja krvi, ciklosporinom, digoksinom i lijekovima inhibitorima proteaze. Druge neželjene popratne pojave nisu zabilježene.
Preporučljiva primjena standardiziranih ekstrakata
Gospina se trava može konzumirati u obliku infuza (čaja). 2 do 4 grama sušene biljke prelije se s 2 dl kipuće vode i pusti da stoji desetak minuta. Zatim se procijedi i popije (1 čajna žličica teži oko 1,8 g sušene biljke). Budući da kod primjene čaja ne možemo sa sigurnošću znati kolika je doza aktivnih tvari unesena, preporučuje se primjena kapsuliranih standardiziranih suhih ekstrakata gospine trave.
Što kaže hrvatska regulativa?
Pravilnikom o dodacima prehrani (NN 03/13), gospina trava uklonjena je s liste dozvoljenih ljekovitih biljaka. Stoga je najbolje da sami krenete u berbu gospine trave koju ćete pripremati prema ispravnim recepturama ili da gotove pripravke gospine trave nabavite iz drugih zemalja Europske Unije, budući da je u većini zemalja biljka dozvoljena.
Izvor:
1. Max Wichtl: Herbal Drugs and Phytopharmaceuticals
2. Stribor Marković: Fitoaromaterapija
3. Simon Mills & Kerry Bone: The Essential Guide to Herbal Safety