Inkontinencija ili nevoljno otjecanje mokraće pogađa velik broj žena svih dobnih skupina. Istraživanja pokazuju da se u svim dobnim skupinama zajedno inkontinencija javlja u oko 50% žena, dok u starijim dobnim skupinama taj postotak raste i do 70%.
Nažalost, žene se često zbog nelagode ili neupućenosti tj. mišljenja kako se radi o ‘normalnoj pojavi’, ne javljaju liječniku i ne traže pomoć, pa problem ostane neprepoznat. O prevenciji i liječenju inkontinencije, drugim najčešćim ginekološkim problemima te inovativnim tehnologijama i tretmanima koji pomažu ženama smanjiti ove tegobe popričali smo s dr. Petrom Kejla iz Poliklinike Sinteza.
Imate li problema s inkontinencijom i želite besplatno isprobati tretman u Intimawave fotelji iskoristite Dan otvorenih vrata 24. siječnja. Slobodno se javite na telefon 01/5005 970 ili pišite na info@sinteza.hr!
Velika važnost prvog pregleda i dijagnoze
O problemu inkontinencije ne govori se koliko bi trebalo. Tko vam se češće javlja s problemima za pomoć – žene ili muškarci i koja je prosječna dob osoba koje imaju problema s inkontinencijom?
– Budući da sam ginekolog po struci, javljaju mi se uglavnom žene, uz iznimke muškaraca upućenih od strane urologa radi specifične terapije (npr. elektromagnetske stimulacije). Inkontinencija može biti prisutna u svim dobnim skupinama, ali njezina pojavnost raste s dobi te je kod žena iznad 65 godina prisutna u do 70% slučajeva, a kod muškaraca iste dobi u oko 30% slučajeva.
Kako izgleda prvi pregled u slučajevima sumnje na inkontinenciju – što sve obuhvaća i koji su koraci nakon dijagnoze?
– Prvi pregled nalikuje na bilo koji drugi ginekološki pregled. Razgovorom i ciljanim pitanjima pokušavamo utvrditi u kojim situacijama dolazi do nevoljnog otjecanja mokraće te koliko je to često. Potom, ustaje li osoba po noći da bi mokrila i mora li po danu nositi neku vrstu zaštite (uloške ili pelene) te planira li izlaske iz kuće prema mogućnosti odlaska na toalet. Vođenje dnevnika mokrenja tj. bilježenje aktivnosti prilikom kojih dolazi do ‘bježanja mokraće te unosa tekućine i količine urina pomaže u definiranju vrste inkontinencije. Važno je utvrditi postoje li stanja i navike koji mogu uzrokovati ili pogoršati nevoljno otjecanje mokraće poput pretilosti, pušenja, konstipacije, teškog fizičkog rada ili učestale konzumacije kave ili gaziranih pića. Također, kod prvog susreta mora se preispitati boluje li osoba od nekih bolesti i uzima li lijekove koji bi mogli utjecati na simptome nevoljnog otjecanja mokraće.
Ginekološkim pregledom utvrđujemo postoji li anatomski uzrok poremećaja mokrenja (najčešće takozvana ‘spuštenost’ genitalnih organa) i je li ostali nalaz uredan. Od laboratorijskih pretraga važna nam je analiza mokraće, jer bakterije u urinu mogu uzrokovati i poremećaje mokrenja. Nakon pregleda moguće je da će biti potrebne dodatne pretrage ili laboratorijska obrada.
Terapija ovisi o više faktora – i stilu života
Koliko je napredovalo liječenje u tehnološkim inovacijama koje pomažu u prevenciji i ublažavanju ili potpunom uklanjanju ovakvih tegoba?
– Terapija ovisi o više faktora, kao što su vrsta inkontinencije, dob, opće zdravstveno stanje i psihološki profil pacijentice. Vježbe dna zdjelice (npr. Kegelove vježbe) pomažu jačanju mišića dna zdjelice, što pomaže u kontroli mokrenja. Isto tako, za jačanje mišića dna zdjelice postoje posebno konstruirane fotelje, koje uz pomoć elektromagnetskog polja izazivaju kontrakcije mišića poput onih kod Kegelovih vježbi samo jačeg intenziteta i neovisno o angažmanu i snazi pacijentice.
Promjene životnih navika, zdrava prehrana, smanjenje prekomjerne tjelesne težine, prestanak pušenja, rješavanje problema konstipacije te izbjegavanje tvari koje mogu nadražiti mjehur uvelike pomažu u liječenju. Trening mokraćnog mjehura još je jedan od mogućih pristupa koji pomaže postići kontrolu nad mjehurom.
Medikamentozna terapija tj. lijekovi često se propisuju u kombinaciji s drugim tehnikama.
Laserska terapija i terapija radiofrekvencijom pomažu u obnovi sluznice i kolagena te postižu značajne rezultate kod početnih stupnjeva inkontinencije.
Uz navedeno postoje još i ‘bulking’ metode kojima se ‘zadebljava’ stijenka mokraćne cijevi, botulinum toxin i hijaluroni, različita vrste stimulatora živaca te umetci za rodnicu tzv. pesari koji ‘podižu’ mjehur kroz rodnicu.
Na kraju postoje i invazivne metode tj. različite vrste operativnih zahvata kojima se pokušava rekonstruirati dno zdjelice i time smanjiti tegobe.
Inovativni uređaj – elektromagnetska fotelja ‘Intimawave’
Koje su prednosti aparata koji postoje u Poliklinici Sinteza i možete li nam detaljno opisati na koji način rade te koje sve probleme rješavaju?
– Elektromagnetska fotelja ‘Intimawave’ je uređaj koji uz pomoć motora u naslonu i sjedalu proizvodi elektromagnetsko polje i izaziva kontrakcije mišića te tako jača donji dio leđa i dno zdjelice (otprilike kao da ste napravili cca 11.000 Kegelovih vježbi).
Pacijent obučen sjedi na fotelji i prepušta se djelovanju aparata. Terapija nije bolna, niti nelagodna. Za postizanje optimalnog rezultata potrebno je provoditi tretman 2 puta tjedno tijekom otprilike 2 mjeseca.
Želite li besplatno isprobati tretman u Intimawave fotelji posjetite nas za Dan otvorenih vrata 24. siječnja. Slobodno se javite na telefon 01/5005 970 ili pišite na info@sinteza.hr!
Laserska terapija koristi energiju svjetlosti kako bi kontrolirano zagrijavala stijenku rodnice te se tako postiže obnavljanje sluznice, poboljšava njezina prokrvljenost te potpora mokraćnom mjehuru. Terapija nije nelagodna i provodi se 3 puta u razmacima od mjesec dana.
Radiofrekventna terapija koristi struju kako bi zagrijavala tkivo kroz koje prolazi te poboljšala njegovu strukturu i prokrvljenost. Provodi se jednom tjedno, a broj dolazaka ovisi o stupnju problema koji treba riješiti (prosječno 4-6 dolazaka).
Nijedna od navedenih terapija ne izaziva nelagodu niti je potrebno vrijeme za oporavak, već se pacijentica odmah može vratiti uobičajenim aktivnostima, bez potrebe za mirovanjem.
Koji su još najčešći ginekološki problemi s kojima se susrećete u praksi?
– Najčešći problemi su upravo oni koji se odnose na inkontinenciju. Potom su tu suhoća rodnice i nelagoda prilikom spolnog odnosa. Menopauzalne tegobe. Neredovite mjesečnice i želja za kontracepcijom kod mlađih žena te ostale tegobe.
Na prvi simptom promjena javite se liječniku
Jesu li Hrvati i Hrvatice sramežljivi kada su u pitanju ginekološki problemi i javljaju li se na vrijeme da ih riješe?
– Definitivno. Naše društvo je pomalo zatvoreno kada je riječ o ženskom zdravlju i ženama je često nelagodno govoriti o intimnim temama poput tegoba s mokrenjem ili nelagode/smetnji/boli prilikom spolnog odnosa. Ponekad nisu ni svjesni da njihovo stanje nije nešto normalno s čime bi trebali živjeti i naviknuti se na nelagodu ili smanjenu kvalitetu života.
Poruka koju želim prenijeti je da za većinu tegoba postoji rješenje! Imajte povjerenja u svog liječnika i recite ako vam bilo što stvara poteškoće.
Koji su simptomi koji nam ukazuju da se trebamo obratiti vama za pomoć?
– Što se tiče same inkontinencije, bilo kakva promjena je znak da je potrebno obratiti pozornost i pitati za savjet.
U trenutku kad nam malo ‘pobjegne’ prilikom kihanja ili kašljanja, već je vrijeme za nešto poduzeti. Intervencijama i konzervativnim liječenjem u ranim fazama može se spriječiti ili barem odgoditi razvoj težih oblika inkontinencije koje mogu značajno utjecati na kvalitetu života žene.
Zapravo, trebalo bi tegobe sustavno prevenirati vježbom, a ako se ipak pojave odmah reagirati.
Zdrave navike uvelike pomažu kod inkontinencije
Koje su neke uobičajene zdrave životne navike koje nam mogu ipak pomoći da preveniramo probleme i s inkontinencijom, ali i razne ginekološke tegobe?
– Redovito vježbanje i primjerena tjelesna težina su osnova svih aspekata zdravlja. Uravnotežena prehrana te izbjegavanje velikih količina kofeina, alkohola i začinjene hrane također mogu pomoći.
Najvažnije je obratiti pozornost na poruke koje nam tijelo šalje te se ako uočimo neke neuobičajene ili negativne simptome, s povjerenjem obratiti liječniku za savjet i potporu.
Zavidna karijera dr. Petre Kejla
Specijalistica ginekologije i opstetricije, diplomirala na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Nakon obaveznog pripravničkog staža, radila je u izvanbolničkoj hitnoj službi HMP Petrinja te kao liječnik ženske nogometne reprezentacije. Specijalizaciju iz ginekologije i opstetricije završila je u Kliničkoj bolnici Merkur i KBC Zagreb. Tijekom specijalizacije završila je poslijediplomski studij ‘Ultrazvuk u ginekologiji i porodništvu’ u KB Sveti Duh. Tijekom specijalizacije bila je stipendistica Weill Cornell Medicine Centre New York i The Medical University of Vienna te završila Salzburg Weill Cornell Seminare na temu ‘Gynecology’ i ‘Gynecological oncology’.
Završila je nekoliko internacionalnih tečajeva, minimalno invazivne ginekološke kirurgije, uključujući i IRCAD Advanced Techiques in Operative Gynecological Endoscopy“ u Strasbourgu te ‘Maribor workshop of advanced laparoscopic procedures in gynecology’. U nekoliko navrata boravila je na inozemnim Klinikama radi usavršavanja. Trenutno radi na doktorskoj disertaciji u sklopu poslijediplomskog doktorskog studija Biomedicina i zdravstvo na Medicinskom fakultetu. Posebno područje interesa su joj UZV dijagnostika i minimalno invazivni kirurški zahvati.
Pročitaj i ovo:
- Dr. Mateja Tošić Jukić: Ove neinvazivne tretmane Hrvatice najviše traže!
- Prof. Mislav Gjurić: Društvene mreže su povod da sve više ljudi želi korigirati nos
- Vladimir Mihajlović: “Mladi su ti koji trebaju promijeniti negativnu percepciju o poduzetnicima”