Kao tko se ikad probudio u vlažnim plahtama i pidžami (a budimo realni, većina nas jest), zna da to nije ugodan osjećaj. Osim što dan započinjete neugodno i dodatno punite košaru s prljavom robom, vjerojatno se i pitate zašto se, pobogu, to (stalno) događa.
Dobra vijest je da je to obično normalan, logičan odgovor tijela na određene situacije, i uglavnom je moguće riješiti mnoge uzroke, ali loša vijest je da postoje situacije kada morate potražiti savjet liječnika.
Normalna reakcija tijela u pokušaju da smanji tjelesnu temperaturu
“Iako je neugodno, noćno znojenje je uglavnom normalna reakcija tijela u pokušaju da smanji tjelesnu temperaturu ako ona prijeđe tzv. termoneutralnu zonu, odnosno, zonu udobnosti našeg tijela”, objašnjava dr. Natalie Barnett, iz tvrtke za tehnologiju spavanja Nanit te dodaje: “Ako se znojenje noću događa povremeno, to ne bi trebalo biti problem i vjerojatno ga možete riješiti jednostavnim prilagodbama okoline ili priprema za spavanje.”
No, postoje trenuci kada to može ukazivati i na zdravstveni problem. Ali, krenimo redom – ovo je pet najčešćih uzroka pretjeranog znojenje tijekom spavanja:
1/ Toplina i vlaga
Ako je okruženje u kojem spavate pretoplo, tijelo će se znojiti dok spavate. Zvuči očito, ali nije uvijek lako odrediti idealnu sobnu temperaturu i vlažnost – kako biste znali jesu li one uzrok znojenja u snu. Održavajte spavaću sobu hladnom, otvorite prozor, ljeti koristite ventilator… Prema nekim izračunima idealna temperatura u spavaćoj sobi tijekom noći trebala bi biti od 17 do 20 stupnjeva.
Sve od pidžame do posteljine i vremenskih prilika utjecat će na temperaturu okoline u kojoj spavate. Osim toga, i naša tjelesna temperatura varira tijekom noći – što znači da u jednom trenutku možete biti dovoljno hladni, a u drugom se znojiti.
2/ Izbor tkanine
Pažljivo birajte prozračne tkanine koje upijaju vlagu i za posteljinu i za spavaćicu/pidžamu. To znači da trebate izbjegavati tkanine poput poliestera, najlona i pamuka – umjesto toga držite se vune, lana, bambusove viskoze, liocela i konoplje.
Pobrinite se da vaše deke i plahte odgovaraju godišnjem dobu i mijenjajte poplune ovisno o vremenskim prilikama – lagani vuneni poplun ili poplun punjen perjem je najbolji izbor tijekom toplijih mjeseci.
3/ Alkohol prije spavanja
Čašica koja vam ‘pomaže da se uspavate’ možda vas zapravo budi noću i uzrokuje da se znojite više nego inače. Alkohol, naime, ubrzava otkucaje srca i opušta dišne puteve, otežavajući disanje – a oboje može povećati tjelesnu temperaturu, zbog čega se znojite.
Pijenje alkohola utječe na živčani sustav, uzrokujući reakciju krvnog tlaka, otkucaja srca i tjelesne temperature, što bi moglo potaknuti oslobađanje znoja. Pokušajte svoje posljednje piće navečer zamijeniti drugim umirujućim napitkom poput čaja, mlijeka s kurkumom ili kiselog soka od višnje i provjerite hoće li vam to pomoći.
4/ Stres i anksioznost
Ako nijedan od gore navedenih uzroka nije ‘krivac’ u vašem slučaju, ali se svejedno znojite u snu više nego inače, provjerite razinu stresa i tjeskobe. Kada smo pod velikim stresom mozak reagira tako da potiče fiziološke promjene u tijelu, ubrzavajući broj otkucaja srca i otpuštanje hormona. Ove reakcije mogu dovesti do pojačanog znojenja.
Znojenje povezano sa stresom može se dogoditi i tijekom noći i dana; mnogi to primjećuju, primjerice, prije razgovora za posao ili važne prezentacije na poslu. Pokušajte se opustiti prije spavanja kako biste smanjili razinu stresa, a time i znojenje. Male promjene, poput smanjenja vremena koje provodite ispred ekrana prije spavanja i uključivanja rituala opuštanja u svoju noćnu rutinu, mogu vam pomoći da zaspite opuštenije i – suhi. Također, stručnjaci upozoravaju da stres može uzrokovati noćne more i napadaje panike noću, što može dovesti do pretjeranog znojenja. Posjetite liječnika ako ste pod stresom ili tjeskobom više nego inače.
5/ Medicinski razlozi
Ako ništa od navedenog ne uzrokuje vaše noćno znojenje, razmotrite svoju medicinsku povijest ili razgovarajte o problemu s liječnikom, jer određena stanja mogu uzrokovati da se u snu znojite više nego inače.
Jedan od mogućih uzroka, iako vrlo rijedak, jest poremećaj znojenja koji se naziva hiperhidroza, a zbog kojeg se tijelo prekomjerno znoji iz nepoznatih razloga. Ovo nije ozbiljno stanje, ali sigurno frustrira. Druga stanja koja mogu uzrokovati znojenje uključuju hipoglikemiju (nizak šećer u krvi), hormonske poremećaje poput hipertireoze (pretjerano aktivna štitnjača), bakterijske infekcije, gastroezofagealnu refluksnu bolest (GERB), autoimune poremećaje poput reumatoidnog artritisa, neurološka stanja i neke vrste raka, poput leukemije i Hodgkinovog limfoma.
Noćno znojenje također je čest simptom opstruktivne apneje za vrijeme spavanja, poremećaja spavanja koji uzrokuje opuštanje dišnih puteva i trenutni prekid disanja tijekom spavanja. Ako se probudite s osjećajem nedostatka zraka ili kao da ste na trenutak prestali disati, važno je posjetiti liječnika.
Zaključak
Iako je znojenje u snu poprilično normalna pojava, imate nekoliko opcija za prilagodbu okruženja za spavanje kako biste ostali suhi i mirno spavali cijelu noć. No, ako vam buđenje u znoju postaje uobičajeno, čak i nakon što prilagodite sobnu temperaturu i odjeću za spavanje, ne ustručavajte se razgovarati s liječnikom, pogotovo ako ste primijetili i druge promjene u svom zdravlju.
Pročitaj i ovo:
- Koliko spavanje ispred uključenog TV-a utječe na kvalitetu sna i odmora?
- Spavanje s kućnim ljubimcem: Da ili ne? Evo što kažu nova istraživanja
- Kvalitetan san: Spavanje u čarapama donosi neočekivanu prednost