Brandovi koji proizvode konvencionalne proizvode za čišćenje imaju svoje male prljave tajne. Slijede samo neke važne činjenice od mnogih na koje trebate obratiti pozornost prije nego te proizvode počnete koristiti u svom domu.
1. Sastojci sredstava za čišćenje su povjerljive informacije
Oko 70% osoba vjeruje da tvrtke moraju objaviti sve kemijske sastojke koji se nalaze u njihovim proizvodima, što nije istina. Proizvođači su dužni samo navesti popis sastojaka zaduženih za dezinfekciju (jer tehnički takvi spojevi spadaju u kategoriju pesticida) ili su potencijalno opasni (jer sadrže sastojke koji mogu izazvati požar ili eksploziju te mogu uzrokovati rak i razne bolesti). Ostali sastojci obavijeni su ”velom tajne’,’ poput točnog kemijskog sastava mirisa, boja, konzervansa i sl.
2. Natpisi na etiketama mogu biti i često su lažni
Moderni potrošači imaju razvijenu svijest o mogućim zdravstvenim problemima i negativnom utjecaju na okoliš proizvoda koje kupuju te traže one koji su sigurniji. Radi toga, u ime što većeg profita, proizvođači su počeli koristiti svakakve marketinške trikove kako bi nas uvjerili da je baš njihov proizvod bolji. Da tragedija bude još veća, te njihove tvrdnje nisu znanstveno potvrđene niti su regulirane od strane državnog aparata. Prema Consumer Reportsu, neke od tih najčešćih tvrdnji su:
Netoksično. To podrazumijeva da proizvod ne može izazvati nikakvu štetu potrošaču ili okolišu. No, to naravno uvijek ovisi o dozi i trajanju izloženosti nekom toksinu.
Prirodno. Iako se često može naći na komercijalnim proizvodima za čišćenje, pojam "prirodno" nije jasno definiran. Pošto za njega nema standardne definicije, proizvođači ga mogu koristiti za što god žele. Štoviše, samo zato što je nešto "prirodno", ne znači da je manje toksično. Riječ "prirodno" može se primijeniti na gotovo sve, uključujući i plastiku, koja se dobiva preradom nafte.
Ekološki. Iako ova tvrdnja implicira da proizvod ili ambalaža ima nekakvu korist za okoliš, odnosno da ne uzrokuje štetu za okoliš, trenutno ne postoji standardna definicija za pojam "ekološki", osim ako proizvod posjeduje neki od ekoloških certifikata. Riječ ekološko sredstvo, a bez certifikata, zaista ne znači ništa.
3. ”Antibakterijski” proizvodi ne moraju nužno štititi vaše zdravlje
Nemojte niti pokušavati sterilizirati vaš dom jer, nažalost, antibakterijski preparati ne štite vaše zdravlje, već mogu biti itekako štetni i za vas i za okoliš. Razmotrite samo neke od sljedećih činjenica:
Antibakterijski proizvodi uništavaju i dobre i loše bakterije. Kao što znate, naše tijelo treba one dobre jer nam pomažu probaviti hranu i sprječavaju štetne mikroorganizme od ulaska u tijelo kroz usta i nos.
Rezultati mnogih novih istraživanja otkrili su da proizvodi koji sadrže triklosan (spoj koji se najčešće koristi kao antibakterijski) djeluje štetno jer u konačnici dolazi do razvoja sojeva bakterija otpornih na antibiotike i antibakterijska sredstva. Triklosan se radi njegove raširene uporabe nalazi svugdje u okolišu, pitkoj vodi te čak i u majčinom mlijeku, što je jako zabrinjavajuće jer mu se pripisuje svojstvo ometanjanja rada endokrinog sustava i kancerogenost. Stoga, krajem 2013. godine, FDA je predložila da se spojevi poput triklosana uklone iz antibakterijskih sapuna.
4. Mnogi konvencionalni proizvodi za čišćenje nisu sigurni niti kada se koriste prema uputama na etiketama
Prosječno domaćinstvo pravo je leglo opasnosti jer sadrži najmanje 63 otrovne kemikalije koje su svima nadohvat ruke. Proizvođači uporno stoje iza tvrdnje da su ti proizvodi bezopasni ako se koriste prema uputama. Oni pojam ”sigurno” tumače kao minimalnu opasnost tijekom korištenja u vrlo kratkom vremenskom periodu. Teoretski, ako koristite proizvod ispravno, nećete doživjeti nikakvu neposrednu štetu.
Međutim, definicija pojma ”sigurno” je puno šira. Je li proizvod siguran za radnike koji ga proizvode? Je li on siguran za razvoj fetusa ili djeteta? Je li sigurno biti izloženi malim količinama kemikalije dugi niz godina? Je li on siguran za ekosustav? Zašto na nekim proizvodima piše da se obavezno stave gumene rukavice i napusti prostorija nakon korištenja?
Proizvodi za čišćenje mogu sadržavati niz opasnih kemikalija, poput 1,4 dioksana i metilen klorida koji su kancerogeni, ili fosforne kiseline koja je otrovna za kožu. Sredstva za poliranje drveta često sadrže toksine poput nitrobenzena. Deterdžent za rublje može sadržavati izbjeljivače i druge korozive.
Prema podacima Američke agencije za zaštitu okoliša, zrak unutar kuće u prosjeku je 2 do 5 puta više zagađen nego onaj vani, zahvaljujući sredstvima za čišćenje. To zaista ne zvuči sigurno!
5. Samo zato što je proizvod namijenjen prodaji, jer stoji na policama trgovina, nije garancija da ga je vladina agencija ili regulatorno tijelo proglasilo sigurnim za vaše zdravlje i korištenje u vašem domu
Vlada stoji iza nekog proizvoda za čišćenje ako on ima djelovanje kako je na deklaraciji navedeno, a ne prati njegov učinak na ljudsko zdravlje ili okoliš. U stvari, naši zakonski propisi toliko su slabi da neki proizvodi za čišćenje koji se nalaze u slobodnoj prodaji sadrže sastojke koji su zabranjeni u drugim zemljama, poput nonilfenol etoksilata (NPE) i alkil fenol etoksilata (APE).
Sada kada znate male prljave tajne industrije proizvoda za čišćenje, što ćete učiniti? Možete kupiti proizvode sigurnije za korištenje ili napraviti svoje vlastito sredstvo za čišćenje od jednostavnih sastojaka koji se nalaze u svakoj kuhinji, poput sode bikarbone i octa.