Činjenica da zagađeni zrak može negativno utjecati na vaše zdravlje nije nikakva novost, no jeste li znali da zrak unutar vašega doma može biti zagađeniji dva do pet puta od vanjskog zraka?! Stručnjaci iz Agencije za zaštitu okoliša (EPA) procjenjuju da ljudi provode oko 90% svog vremena u zatvorenom prostoru. Radi toga, u EPA-i tvrde da je to ”unutarnje” zagađenje zraka u domu jedan od pet najvećih ekoloških rizika po zdravlje ljudi.
Povedeni ovim alarmantnim činjenicama, sada se vjerojatno pitate kako možete detoksicirati zrak u vašem domu?! Vrlo jednostavno: zadržite toksine vani piše MindBodyGreen.com (naravno, koliko je to moguće) te redovito pročišćavajte zrak unutar vašeg prebivališta. Zadržite toksine vani – prevencija je najučinkovitiji način da se osigura čist okoliš u vašem domu. Slijede tri načina kako spriječiti toksine da uđu u vaš dom.
Koristite netoksične tvari i materijale u vašem domu:
– bambus, pluto ili pločice umjesto tepiha,
– organski pamuk ili vune prostirke,
– ne-VOC boje (Volatile Organic Compounds – boje od hlapljivih organskih spojeva) ili one s niskim VOC-om,
– namještaj od punog drveta,
– organsku, neprerađenu tkaninu za posteljinu, zavjese za prozore i tuš,
– 100 % prirodni madrac od lateksa s organskom vunenom navlakom.
Popravite i zamijenite oštećene dijelove izolacije
Vlaga je savršeno plodno tlo za razmnožavanje raznih gljivica i plijesni. Kontrolirajući razinu vlage i njezinim smanjivanjem, možete spriječiti razvoj gljivica u vašem domu. EPA preporučuje optimalnu razinu vlage u vašem domu između 30 i 60%.
Specifične preventivne mjere uključuju:
– redovitu provjeru da nema oštećenja na krovu, tavanu, podrumu ili samim temeljima,
– popravak i saniranje bilo kakvog curenja u kupaonici, kuhinji ili na krovu,
– zamjenu izolacije koja ima i najmanje znakove oštećenja,
– ručnike vješajte 3 do 4 inča dalje od zidova,
– obavezno koristite klima uređaj i smanjivač vlage za vrijeme vlažnih mjeseci,
– nabavite mjerač vlage,
– povećajte cirkulaciju zraka otvaranjem vrata ili prozora te koristite ventilatore.
Odaberite netoksična sredstva za čišćenje i izbjegavajte pesticide
– koristite prirodna sredstva za čišćenje kuhinje,
– spriječite najezdu raznih nametnika pokrivanjem kanti za smeće, spremanjem hrane u hermetična spremišta te zatvarajte pukotine,
– odjeću čistite parom, umjesto da je nosite na kemijsko čišćenje.
Pazite na kvalitetu zraka – nakon što ste učinili sve da spriječite ulazak toksina u vaš dom, sljedeći korak za očuvanje zdravlja vas i vaši ukućana jest redovita detoksikacija zraka u stanu, pogotovo ako imate ljubimce. To možete učiniti s biljkama, raznim vakuum usisavačima ili sofisticiranim pročistačima zraka.
Nabavite biljke koje imaju sposobnost pročišćavanja zraka
Jedan od najboljih i najzdravijih načina da pročiste zrak u vašem domu jest da nabavite biljke koje mogu apsorbirati niz toksina te ih ukloniti iz vašeg okoliša. Neke biljaka koje su dobre za pročišćavanje zraka su:
– aloe vera
– zeleni ljiljan (pauk biljka)
– zmajevac (dracena, lat. Dracaena)
– bršljan
– sobni (sretni) bambus
Nabavite usisavač s HEPA filterom
Prilikom usisavanja prašine i dlaka kućnih ljubimaca, pobrinite se da vaš usisivač ne širi toksični zrak s jednog mjesta na drugo. Nabavite usisivač s HEPA filtrom na vrećicama kako biste bili sigurni da ste uspješno uklonili toksine iz svoga doma.
Nabavite HEPA pročišćavač zraka
Zrak u vašem domu ili uredu možete vrlo učinkovito očistiti s HEPA pročišćavačem zraka. I na kraju, zapamtite – svaki korak koji napravite za čistiji i zdraviji okoliš jest ujedno i korak ka vašem zdravlju i sreći!