Dijagnoza anemije česta je već kod beba, a osobito su joj sklona djeca u razvoju, sportaši, mlade djevojke i žene s preobilnim menstruacijama, trudnice, dojilje te osobe s tegobama probavnog sustava ili drugim kroničnim bolestima.
Simptomi anemije
Željezo je nositelj kisika u tkiva te sudjeluje u važnim enzimskim i imunološkim reakcijama u organizmu pa njegov nedostatak izaziva umor, bljedilo, pad imuniteta (veća sklonost prehladama i virozama), glavobolje, nedostatak zraka, lupanje srca, vrtoglavice i nesvjestice, ranice na jeziku i u kutovima usana, tanki, izbrazdani i lomljivi nokti, podočnjaci, pojačano ispadanje kose, pomanjkanje apetita (osobito kod male djece), pad koncentracije…
Uzroci anemije
Anemija se najčešće javlja kod nedovoljnog unosa željeza prehranom. Zato su posebno ugrožene bebe i mala djeca, djeca u pubertetu, sportaši te trudnice i dojilje tijekom pojačanog rasta i razvoja – kada su povećane potrebe za tim mineralom. Često su među ugroženima i osobe na mliječnoj i vegetarijanskoj prehrani te osobe koje rade ili uče noću (željezo se noću troši dvostruko brže!).
Vrlo često uzrok anemije je povećani gubitak krvi kroz razna krvarenja kod operacija, ozljeda, poroda, obilnih menstruacije, ali i kronični gubitak krvi zbog bolesti probavnog, dišnog ili urogenitalnog sustava (ulkus na dvanaestercu, ulcerozni kolitis, divertikuloze, miomi, endometrioza, hemoroidi, šećerna bolest, ciroza jetre, viroze, maligne bolesti…). Anemija se može javiti i zbog manjka vitamina B12 i folne kiseline koji su bitni za sazrijevanje eritrocita. Ta vrsta anemije redovito se javlja kod oštećene sluznice želuca i crijeva koja utječe na apsorpciju željeza.
Liječenje anemije
U klasičnoj medicini lijek za anemiju su razne tablete ili sirupi (koji često izazivaju probavne teškoće) te eventualno injekcije željeza kod težih slučajeva, dok sekundarne anemije zahtijevaju liječenje primarne bolesti. Uz terapiju koju je propisao liječnik, dugoročno gledajući najbolje sredstvo u borbi protiv anemije je promjena prehrane i načina života te upotreba ljekovitog bilja i superhrane.
Hrana bogata željezom
Najbogatija željezom su svinjska jetra (22,1 mg Fe u 100 g) i druge iznutrice, crveno meso, jaja, zeleno lisnato povrće (špinat, radič, peršin…), mrkva, cikla, grožđe, crni ribiz, borovnice, kupine, jagode, banane, grožđice, jabuke, grah, grašak, suncokretove sjemenke, sezamove sjemenke, tamniji med, domaće jabuke, kesteni, orasi, lješnjaci, pivski kvasac, soja…
Treba uzimati hranu bogatu bakrom koji pomaže u resorpciji željeza (plava riba, morski plodovi, marelice, trešnje, smokve, jaja…) i vitaminom C koji pomaže apsorpciju željeza u crijevima (100 mg povećava bioraspoloživost željeza za 250 %). Tanin, kofein i nikotin ometaju resorpciju željeza pa treba izbjegavati crni čaj, kavu, alkohol i duhan.
Ljekovito bilje u borbi protiv anemije
Kopriva je najvažnija biljka u borbi protiv anemije. Ona sadrži, uz mnoštvo drugih vitamina i minerala, i željezo i vitamin C koji je neophodan za resorpciju željeza te enzim sekretin koji utječe na povećanje broja crvenih krvnih tjelešaca. Koprivu se preporučuje uvrstiti i u jelovnik u obliku variva, pita ili pripremljenu kao špinat. Verbena, sporiš, ili u narodu željezarka, koristi se protiv anemije, menstrualnih tegoba, a osobito se preporučuje dojiljama jer ujedno povećava stvaranje mlijeka.
Preslica sadrži minerale, povećava broj leukocita i obnavlja eritrocite čime jača imunitet te zaustavlja sva unutrašnja krvarenja. Trputac u svom sastavu sadrži željezo i vitamin C te je jaki prirodni antibiotik. Odličan je kod bolesti želuca i crijeva (čija zdrava sluznica je neophodna za resorpciju željeza) te kod preobilnih mjesečnica kod žena.
Kupinov list u čajnoj mješavini, isto kao i zreli plodovi u prehrani, izvrstan je za poboljšanje krvne slike. Bogat je vitaminom C, a djeluje protiv upala crijeva i krvarenja iz želuca. Menta osvježava, jača i umiruje. Poboljšava okus čaja i sadrži nešto željeza. Šipak sadrži veliku količinu vitamina C, betakaroten i bakar te ostale vitamine i minerale neophodne za rast stanica našeg organizma i resorpciju željeza.
Islandski lišaj bogat je vitaminom B12, te je vrlo djelotvoran u borbi protiv anemije i stvaranju "zdrave krvi". Iako je, uglavnom, poznat kao lijek za dišne organe (u sirupima protiv kašlja), odličan je i nezamjenjiv kod svih bolesti želuca i crijeva. Uz navedene biljke dobre su i maslačak, stolisnik, ružmarin, kadulja i majčina dušica.
Čajna mješavina protiv anemije
– kopriva (Urticae herba) 30 %
– verbena (Verbenae herba) 15%
– preslica (Equiseti herba) 15 %
– trputac (Planataginis herba) 10 %
– kupina (Rubi fruticosi folium) 10%
– menta (Menthae pip. folium) 10 %
– šipak (Rosae pseudofructus) 10 %
– islandski lišaj (Lichen islandicus) 10 %
Priprema: 2 jušne žlice čaja staviti kuhati u litru hladne vode, kad zakipi ugasiti vatru, ostaviti poklopljeno 5-10 minuta, procijediti, po želji dodati med i limun te čaj pijuckati tijekom dana.
Kod djece, ali i odraslih, osobito je omiljen sirup koji pripremam od biljaka punih željeza i vitamina C. Ovisno o dijagnozi i simptomima, često se tu nađu kopriva, preslica, šipak, majčina dušica ili brusnica koji ujedno djeluju protuupalno i na jačanje imuniteta.
Sirup od koprive
4-5 žlica suhog lista koprive preliti s 200 ml kipuće vode te ostaviti da odstoji 10 minuta. Procijediti, dodati 250 ml tamnijeg meda i 1 žlicu limunovog soka. Spremiti sirup u staklenu bočicu te držati u hladnjaku. Djeca piju 1-3 male žličice, a odrasli 2-3 velike žlice dnevno.
Superhrana
Superhrana pripada kategoriji između hrane i ljekovitog bilja, a njenim svakodnevnim korištenjem unosimo pregršt vitamina, minerala i drugih neophodnih tvari za očuvanje zdravlja. Sva superhrana unosi se u organizam u sirovom obliku, a željezom su bogate chia sjemenke, spirulina, chlorella, aronija, kakao prah, konoplja, goji i acai bobice.
Smoothie pun željeza
– 1 banana
– 1 jabuka
– šaka mladog špinata
– šaka borovnica
– šaka kupina
– šaka aronije
– 2 žlice chia sjemenki
– 1 žličica praha konoplje
– 1 žličica spiruline u prahu
– 1 žlica sirovog kakaa
– med od kadulje
Priprema: sve sastojke staviti u blender i miksati oko 60 sekundi. Ovo je moj omiljeni doručak, vrlo ukusan, a vitamini iz njega djeluju na zdravo razbuđivanje. Voće se može staviti i smrznuto (tako nam je dostupno cijele godine), a varijacije su brojne.
Željezne kuglice
– 1 velika žlica goji bobica
– 3 šake grožđica
– šaka badema
– šaka oraha
– šaka lješnjaka
– 2-3 žlice sirovog kakaa u prahu
Priprema: samljeti bademe, orahe i lješnjake, te u sjeckalicu dodati ostale sastojke. Dobivenu ljepljivu smjesu rukama oblikovati u kuglice koje se lako mogu ponijeti u školi ili na posao kao ukusan i zdrav međuobrok za velike i male.
mob: 099/6918-406