S više od tri tisuće godina postojanja ovaj samozatajan priobalni grad nosi titulu najstarijeg grada sjevernog Jadrana. Bio je dom ilirskom plemenu Japoda, na latinskom se zvao Senia, a danas je najpoznatiji po žustroj i oštroj buri. Impresivna povijest Senja je na njemu ostavila traga – u njemu se zaista mnogo toga može vidjeti!
Tvrđava Nehaj
Impozantna tvrđava Nehaj je tijekom vremena postala simbolom grada. Izgrađena je 1558. godine i u njoj su do 1617. godine senjski uskoci branili grad od Osmanlija i Mletaka. Danas tvrđava stoji kako bi mogla pričati njihove priče, za što je opremljena oružjem i drugim predmetima iz tog perioda, kao i povijesnim zapisima i ilustracijama koje će vam približiti tadašnji život. S tvrđave već dugo vremena puca samo prekrasan pogled, a ispod nje se nalazi park Nehaj s igralištem za djecu i šetnicom s prekrasnim pogledom za one nešto starije.
Šetnja povijesnom gradskom jezgrom
Tri tisuće godina povijesti teško da bismo mogli upiti za svog kratkog života, ali prvi korak možemo napraviti šetnjom unutar senjskih zidina. Zidine su izgrađene u 15. i 16. stoljeću za obrana od Osmanlija. Na njima se nalaze kule, o kojima više možete saznati u Gradskom muzeju Senja smještene u palači plemenitih Vukasovića, izgrađenoj u gotičko-renesansnom stilu. Tamo se nalaze i ostaci Senjske ploče spomenika glagoljici koji datira iz istog vremena kao i Bašćanska ploča.
A prije nego što se uputite na plažu, obiđite biste poznatih književnika u Parku senjskih pjesnika, jer nalazi se odmah iznad stare gradske plaže. U parku je i crkva sv. Marije od Arta, u kojoj su se senjski pomorci generacijama molili za sretan povratak rodnom kraju i ostavljali poklone u vidu maketa brodova kao zalog za mirno more.
Plaže Senja
Senjske bure prijete samo zimi – ljeti je i više nego preporučeno okupati se na nekoj od plaža. Najstarije kupalište u Senju je gradska plaža Banja – 2024. će proslaviti stoti rođendan. Kao i najpopularnija plaža u Senju, Škver, prilagođena je osobama s invaliditetom i zbog količine sadržaja odličan je izbor obiteljima s djecom. S tim da se Banja se navečer uz pomoć DJ-eva transformira u it-destinaciju za dobar noćni provod.
S druge strane, uvala Vlaška je specijalno opremljena za potrebe pasa, kako vaš kućni ljubimac ne bi ostao zakinut za morske radosti.Na popisima najljepših plaža se redovito nalazi plaža Prva Draga i uvala Zavratnica, a ako je sve što želite mir i tišina, zaputite se na plaže Lukovo i uvalu Grbačku.
45. paralela
Sudbina je htjela da se Senj nalazi na pola puta između Sjevernog pola i ekvatora. Takva slučajnost ne može proći neobilježeno – na bijeloj crti kojom je simbolično označena 45. paralela je podignut veliki sunčani sat. Nalazi se pored ceste na sjevernom ulazu u Senj kako bi svaki putnik-namjernik mogao očitati vrijeme.
Planinarenje
Iskoristite geografski poseban položaj Senja i brčkanje u moru zamijenite šetnjom po Velebitu. Ne brinite se oko razine spremnosti i iskustva – zato i postoje staze i šetnice različitih težina! Izaberite prikladnu rutu, opremite se dovoljnom količinom vode, obucite adekvatnu obuću, spakirajte druge nužne sitnice i – stazu pod noge!
Od lagane informativne šetnice uz more na potezu Starigrad – Donja klada, preko prilagođene planinarske staze Premužićeve staze, pa sve do staza namijenjenim profesionalcima – svatko će naći nešto za sebe. A one koji preferiraju kretanje na dva kotača će razveseliti uređene biciklističke staze za istraživanje okolice i Velebita.
Katedrala Uznesenja Blažene Djevice Marije
Najvažnija sakralna građevina u Senju je romanička katedrala iz 12. stoljeća, ali pod njezinim se temeljima nalaze ostaci poganskog svetišta i paleokršćanskog objekta još iz 5. stoljeća. U unutrašnjosti katedrale se izdvajaju gotički zdini grob senjskog biskupa Ivana Cardinalibusa pred ulazom u sakristiju i veoma rani prikaz hrvatske šahovnice u sklopu grba plemićke obitelji Perović na reljefu Svetog Trojstva iz 1491. godine. Također, prvu glagoljašku tiskaru u Hrvatskoj je u Senju 1494. godine otvorio Blaž Baromić – i to upravo uz zvonik katedrale. Danas je na njenom mjestu spomen-ploča na glagoljici i latinici u čijem je sastavljanju pomogao Dragutin Tadijanović.
Velika vrata
Car Josip II. se navodno odlučio na izgradnju ceste koja će spajati središnju Hrvatsku i primorje jer je na toj trasi zbog nezgodnog terena – pao s konja. I tako je 1775. počela izgradnja Jozefine, ceste koja će spajati Karlovac i Senj! Tim je povodom u čvrstim fortifikacijskim zidinama Senja napravljen prostor kroz koja će Jozefinska cesta službeno ući u Senj i time – završiti. Dobila su ime Velika vrata. Na vratima su u njemačkim miljama navedene udaljenosti Senja od Zagreba, Varaždina, Beča i – Karlovca.
Pročitaj i ovo:
- Skradin: Grad bogate povijesti smješten na rijeci Krki
- Odmor u Trogiru: 6 lokacija kojima ćete se iznova vraćati
- Dugi Otok: Kako iskoristiti vrijeme na ovom bajkovitom otoku?
Naturala Life br. 14
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili ga kupi na odabranim prodajnim mjestima i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu. Online izdanje čitaj besplatno na servisu Issuu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!