Već je poznato kako planinarenje nosi brojne zdravstvene prednosti za kardiovaskularni sustav i poboljšanje fitnesa. Ali jeste li znali da je planinarenje jedan od najboljih oblika vježbanja za one s poremećajima štitnjače i iscrpljenosti nadbubrežnih žlijezda?
Osim što pridonosi kondiciji i zdravlju kardiovaskularnog sustava, portal MindBodyGreen navodi kako planinarenje smanjuje depresiju i pomaže da bolje spavate. Također, oni koji redovito planinare imaju smanjen rizik od raka debelog crijeva i raka dojke, a moguće i manji rizik od raka pluća i štitnjače. Nadalje, planinarenje aktivira gotovo svaki dio tijela: noge, koljena, gležnjeve, ruke, kukove, trbušne mišiće, ramena i vrat.
>> Ponovno se poveži s prirodom u samo 5 koraka
Planinarenje aktivira vaše tijelo, ali i um – odlazak u prirodu osjetno je iskustvo koje budi sva osjetila i hrani maštu. Kako ističe dr. sc. Gregory A. Miller, predsjednik Američkog planinarskog društva, brojna istraživanja pokazuju da planinarenje ima pozitivan utjecaj na suzbijanje simptoma stresa i tjeskobe. Boravak u prirodi ukorijenjen je u naš DNK, što ponekad zaboravljamo. Stoga se planinarenje može pretvoriti u meditativnu praksu – to je prekrasan način da se razgibate i povežete s prirodom, što će zauzvrat potaknuti opuštanje i kreativnost.
Pa, kako se tu uklapaju poremećaji štitnjače?
Kod mnogih se problemi sa štitnjačom javljaju uslijed dugog perioda frustracije i zadržavanja problema u sebi. Razlog može biti fizička ili emocionalna trauma, osjećaj manje vrijednosti te nagomilavanje negativnih emocija. I dok se fizički simptomi mogu blago poboljšati zahvaljujući prehrani, promjeni stila života ili lijekovima, kompletno ozdravljenje ponekad zahtijeva odlazak korak dalje.
Postoje li neki potisnuti konflikti ili izvori frustracije u vašem životu kad niste bili u mogućnosti izreći svoje ideje i misli zbog straha od osude ili kritike? Uspijevate li izraziti sebe ili dopuštate drugima da govore umjesto vas jer vas brine što drugi misle o vama ili kako vas doživljavaju?
>> Imaš problem sa štitnjačom? Misliš li više na druge nego na sebe?
A sad, koliko često boravite u prirodi? Koliko često date sebi prostora da se oslobodite tehnologije, odgovornosti posla i stresa svakodnevice?
Planinarenje je sjajna prilika da rasteretite um smetnji suvremenog svijeta i ponovno se povežete s prirodom. Osvijestite svoju okolinu, prizore koji vas okružuju, pa makar to bio i daleki horizont, jer je samo nebo granica kad su u pitanju mogućnosti koje stoje pred vama.
Pratite promjene godišnjih doba, saznajte sve o biljnom svijetu koji vas okružuje. Poznavanje imena cvijeća, biljaka i stabala može pomoći stvoriti dublje razumijevanje životnosti koja vas okružuje u svakom trenutku. To će vas odvesti iz vlastite glave, dalje od briga i strahova, a moguće i pomoći da se prebacite u stanje zahvalnosti i izobilja.
Savjet više: Na vašem sljedećem izletu, uzmite pauzu na polovici puta ili vrhu pa sjedite nekoliko trenutaka u tišini ili slušajući vođenu meditaciju.
Dosljedno prakticiranje meditacije, kao dio self-care rituala, istrenirat će vašu podsvijest da napusti stare obrasce anksioznosti. Time ćete stvoriti prostor za liječenje, manifestirati svoje najveće želje te aktivirati zdravlje i vitalnost. Tako možete postići sve što ste ikad željeli, uz stanje sklada i ravnoteže tijela.