Kako starimo, briga o našem tijelu i zdravlju postaje sve važnija, a jedna od najvećih promjena za tijelo je menopauza – kraj reproduktivne dobi kod žena. Ona se dešava ženama između 45. i 55. godine života i često dolazi u paru s tjelesnim promjenama i prilagodbama u životnom stilu. Na tržištu ima mnogo suplemenata koji pomažu olakšati taj prijelaz, ali valja voditi računa i o redovitom kretanju i vježbanju, kao i o psihološkim i emocionalnim efektima menopauze.
Emocionalni efekt menopauze
Simptomi postmenopauze često znaju biti nelagodni – znojenje, napadi vrućine iliti valunge, glavobolje, promjene u strukturi kože i kose su samo neke od njih. Također, jedna od posljedica postmenopauze su česte promjene raspoloženja i sklonost razdražljivosti i povećanoj emocionalnosti.
Sve te promjene mogu biti izvor stresa i nezadovoljstva, te posljedično utjecati na odnos žena prema svojim tijelima. Ples kao hobi pomaže vidjeti svoje tijelo iz druge perspektive – kao instrument kojim se možete zabaviti, opustiti, družiti se s ljudima i odraditi tjednu dozu tjelovježbe u jednom!
Ples kao tjelovježba
Neovisno o dobi, najvažnija stvar kod tjelovježbe je to da ona postoji – redovna rutina vježbanja je preduvjet dobre fizičke spreme. Dugi periodi neaktivnosti ili manjka aktivnosti loše utječu na organizam, a kako se to ne bi dogodilo dovoljno je tri puta tjedno otići na sat plesa. Ples je hobi koji je lako dostupan, primjeren i za potpune početnike, kao i za nešto iskusnije plesače. Dolazi u mnogo oblika, težina i taktova – u ponudi svog lokalnog plesnog centra ćete sigurno naći pravi izbor za sebe.
Utjecaj plesa na zdravlje
Ples nam ne pomaže samo ostati fizički aktivan – istraživanje koje je provelo North American Menopause Society na ženama u postmenopauzi je pokazalo kako je ples utjecao na povećanje razine dobrog kolesterola, što utječe na zdravlje srca. Starenjem kosti postaju više krhke i lomljive, pa aktivnost poput plesa, koja vježba osjećaj za ravnotežu i povećava koordinaciju i spretnost, dugoročno može pomoći osujetiti padove i slične povrede.
Istraživanje je provedeno na uzorku žena koje su tri puta tjedno išle na treninge plesa, bez ostalih promjena u navikama i životnom stilu – na primjer, nisu mijenjale prehrambene navike. Rezultati istraživanja su zabilježili i pozitivne promjene u samopouzdanju i slici vlastitog tijela kod žena. Zaista se čini kako je za dobro zdravlje dovoljno zaplesati!