Kao da su organizatori slutili, ovaj se sunčani proljetni vikend pokazao odličnim izborom za održavanje najvećeg slovenskog sajma u Celju. Celjski proljetni sajam udružuje tri sajma – Floru, Sajam vjenčanja i Altermed, te nam se sunčana nedjelja učinila idealnom za posjetiti ga, spojiti ugodno s korisnim i otići na poludnevni izlet u Sloveniju.
Birate li put do Celja možete izabrati dva pravca – jedan vodi iz Zagreba autoputom do Macelja i slovenske granice te se do Celja stiže cestom koja put Celja zaokreće prije odvajanja za Maribor. Drugi je put, onaj životopisniji, put koji smo mi odabrali. Brežice – Krško- Sevnica- Laško cesta je koja će vas također dovesti do Celja, no uz rijeke Savu i Savinju, koje su na tom dijelu Slovenije toliko čiste da ne možeš izbjeći pitanje: »A što se to dogodi sa Savom kada uđe u Zagreb?«
Prepuni parking, tablice registarskih oznaka iz svih krajeva Slovenije, potvrdili su nam da smo stigli na pravo mjesto te smo odmah krenuli razgledati ono što nas je i najviše interesiralo – sajam Altermed, Floru i dane pčelarstva ApiSlovenija koji su se održavali, također, u posebnom paviljonu.
Prvo eko proizvodnja, a potom uvoz i trgovina
Iako smo na Altermedu primijetili i strane brandove i dodatke prehrani kojih još uvijek u Hrvatskoj nisu prisutni u dovoljnoj mjeri, poput preparata dr. Vogel koje već dugo priželjkujemo vidjeti i u našim ljekarnama (za sada je u Hrvatskoj registrirano tek nekoliko preparata tog branda), slovenski proizvođači su nam se, prije svega, predstavili kao promicatelji ekološke proizvodnje.
Primjetno je kako je proizvodnja OPG-ova često orijentirana proizvodima od konoplje koje gotovo svaki OPG nudi, poput konopljina ulja, brašna, sjemenki ili proteina, ali se moglo vidjeti i dosta slovenskih proizvođača koji proizvode i druga hladno prešana ulja poput onog od lješnjaka, marelica, oraha i slično. Posebno je interesantno što neki proizvođači nude prilično nepoznata ulja – primjerice, ulje od sjemenki maka ili sjemenki komorača.
Razgovarajući s privatnim proizvođačima ljekovitog bilja i proizvoda od ljekovitog bilja nismo se mogli oteti dojmu kako je proces registracije, primjerice biljnih tinktura, pojednostavljen u odnosu na Hrvatsku jer, kako su nam kazali sami proizvođači iz Prekmurja koji proizvode dvadesetak registriranih biljnih tinktura s eko certifikatom – jedino gospinu travu, zbog interakcije s lijekovima, nisu uspjeli registrirati kao dodatak prehrani.
Imali smo prilike i izmasirati se s Young Living eteričnim uljima, isprobati ekološku čokoladu slovenske proizvodnje za koju proizvođači kažu da su za njom »poludjeli« na sajmu BioFach, a na dijelu sajma na kojemu se prodaje sjeme i sadnice – opskrbili smo se za proljetnu sjetvu sjemenjem s Demeter certifikatom. Kušali smo i sirove specijalitete i naučili ponešto o jednom novom sustavu grijanja infracrvenim svjetlom koje je, kako nam kažu, pravi hit u Sloveniji.
20 000 posjetitelja i 420 izlagača iz 15 zemalja
Tri proljetna sajma – Flora, Vjenčanje i Altermed, kao i 37. dani pčelarstva ApiSlovenija u Celju, ispunili su očekivanja brojnih izlagača i više od 20 000 posjetitelja, koliko ih je posjetilo sajam. Više od 80% posjetitelja je sajam ocijenilo najvišom ocjenom dok je čak 88% izlagača izjavilo kako je, prema njihovu mišljenju, sajam ispunio očekivanja te premašio rezultate iz 2013. godine.
Na celjskom se sajmištu posjetiteljima predstavilo čak 420 izlagača iz 15 zemalja, a budući da najstariji sajam u društvu sajmenog trojca – Flora, iduće godine slavi 20. jubilej, predsjednik društva cvjećara i vrtlara Simon Ogrizk izjavio je kako će: »Do jubileja proći još jedna cijela godina, a prvih šest mjeseci ćemo posvetiti planiranju kako bismo posjetiteljima iduće godine pružili nešto zaista posebno i inovativno. Veseli me što celjski sajam podupire cvjećarsku i vrtlarsku struku te sam potpuno siguran a ćemo posjetiteljima iduće godine prirediti nešto nezaboravno.«
Brojni događaji i natjecanja
Trodnevni sajam dodatno su obogatili brojni događaji, tako je prvi sajamski dan protekao u takmičenju mladih u vrtlarenju i cvjećarstvu – prva mjesta su osvojili učenici celjske Škole za hortikulturu i vizualne umjetnosti. Na državnom takmičenju aranžera prvo su mjesto osvojili učenici Srednje trgovačke škole iz Ljubljane.
Oni iskusniji predstavili su svoje kreacije na 13. sajmu Vjenčanja gdje su se mogla pogledati izložena čak 42 vjenčana buketa. Titula najljepšeg buketa pripala je Dejani Prosenjak iz mariborske cvjećarnice. Na sajmu Vjenčanja pozornost je također plijenila modna revija Slovenska poroka koju su priredili učenici Škole za hortikulturu i vizualne umjetnosti iz Celja predstavivši bogatu slovensku tradiciju i vjenčane običaje.
Eko civilna inicijativa organizirala je Štafetu sjemenja kojom naglašava kako zdravu budućnost moramo osigurati sami te da ju je najlakše osigurati čuvajući i dijeleći zdravo, organsko sjeme.
Prva osoba pčelarskog svijeta Slovenije, predsjednik pčelarskog saveza Slovenije Boštjan Noč predstavio je postignuća pčelarskog saveza prošle godine kao i buduće zadaće koje taj Savez ima pred sobom – jedan od njih je svakako osviještenost javnosti o važnosti pčelinjih proizvoda, ali i o očuvanju pčelinjih zajednica. Pred Savezom je i zaštita kranjske pčele, projekt koji se postavio kao projekt od jedinstvenog značaja i političke, ali i opće javnosti.