Nalazimo se u tjednu posvećenom borbi protiv raka vrata maternice. Svake godine, samo u Hrvatskoj, od raka vrata maternice oboli 400 žena, a prema podacima WHO (Svjetske zdravstvene organizacije) ova bolest je treći vodeći uzrok smrti žena nakon raka dojke i pluća. Zašto toliki broj smrti? Odgovor je jednostavan: veliki broj žena ne radi redovito Papa test
Papa test je toliko jednostavan, bezbolan i brz i doista nema razloga izbjegavati ga. Ime je dobio po Papanicolau, američkom liječniku grčkog podrijetla koji je prije pedesetak godina otkrio ovu metodu testiranja.
Pomoću njega je moguće detektirati promjene na stanicama vrata maternice, a provodi se kod ginekologa uzimanjem uzorka tkiva maternice. Možemo reći da je papa test standardni dio svakog redovnog ginekološkog pregleda.
Redovitim kontrolama i provođenjem papa testa drastično se smanjuje rizik od pojave raka vrata maternice jer detektira i male promjene na stanicama maternice kao i prisutnost HPV virusa – humanog papiloma virusa, glavnog uzročnika karcinoma vrata maternice, što otvara mogućnost pravovremene intervencije i prevencije njegovog napredovanja.
Nažalost, prema podacima Udruge Zdravka, od 1 200 000 žena u Hrvatskoj koje spadaju u najrizičniju skupinu za obolijevanje od raka vrata maternice (od 25 do 64 godine), samo njih 418 000 godišnje napravi PAPA test. To znači da 2/3 žena ne provodi redovite kontrole, a dodatni problem je što se uvijek testiraju iste žene.
Kako se pripremiti za Papa test?
Provođenje Papa testa ne zahtijeva velike pripreme. Treba ga izbjegavati za vrijeme menstruacije jer krv u uzorku može poremetiti rezultate Papa testa. Najbolje ga je provoditi između 10. i 20. dana ciklusa. Također, treba izbjegavati tampone, pudere, lijekove za vaginalne infekcije i druge preparate barem 24 sata prije provođenja Papa testa.
Ukoliko postoji mogućnost da ste trudni, svakako to napomenite ginekologu prije testiranja. Uz to, ako postoje naznake urinarne ili vaginalne infekcije obratite se liječniku prije provođenja Papa testa jer to može utjecati na njegove rezultate. Informacije koje također valja podijeliti s liječnikom su: korištenje kontracepcijskih pilula, nedavni operativni zahvati, abnormalni rezultati Papa testa u prošlosti i trajanje menstrualnog ciklusa.
U slučaju da je Papa test uredan, treba ga redovito ponavljati jednom godišnje i to vrijedi za svaku ženu koja je seksualno aktivna i ima navršenih 18 godina. Osim urednog nalaza, postoji nalaz bez abnormalnih stanica uz upalne promjene – tada je potrebno ponoviti Papa test nakon provođenja terapije.
Zadnja opcija je da Papa test pokazuje abnormalne rezultate. Međutim, to ne znači odmah da bolujete od karcinoma jer abnormalne stanice ne moraju uvijek prijeći u tumorske stanice niti podrazumijevaju zloćudni tumor. U svakom slučaju, abnormalni nalaz Papa testa zahtijeva daljnju kontrolu i praćenje stanja jer je rizik od pojave raka povećan.
REZULTATI PAPA TESTA
Promijenjene epitelne stanice vrata maternice koje još uvijek nisu postale tumorske, nazivaju se displazija. Detekcijom takvih abnormalnosti Papa testa otkriva se njihov povećani potencijal da postanu tumorske. Ovisno o stupnju promjene takvih stanica razlikujemo blago, umjereno i teško promijenjene stanice vrata grlića maternice.
Vrijeme je da upoznate značenje skraćenice CIN: cervikalna intraepitelna neoplazija.
CIN I je zapravo sinonim za blagu displaziju u kojoj promjene zahvaćaju maksimalno trećinu epitelnog presjeka vrata maternice.
CIN II označava umjerenu displaziju kada je promjenama zahvaćeno do 60% debljine epitelnog presjeka.
CIN III je ekvivalent teškoj displaziji u kojoj je promjenama zahvaćeno više od 60% debljine epitelnog presjeka.
CIS Carcinoma in situ – Kada se radi o kompletnoj zahvaćenosti epitelnog presjeka abnormalnim stanicama, bez probijanja bazalne membrane radi se o karcinomu koji ne može metastazirati i ograničen je samo na epitel, međutim, kod takve vrste karcinoma postoji visoki rizik od napredovanja bolesti i pojave invazivnog karcinoma.
Uz CIN i CIS, u Papa testu se mogu susresti termini poput ASCUS i AGCUS koji predstavljaju atipične skvamozne stanice neodređenog značenja.
Osim što se Papa testom mogu detektirati promjene na epitelu, mogu se odrediti i uzročnici upale poput bakterija (Leptotrix vaginalis, Gardnerella vaginalis, Chlamydia trachomatis), protozoa (Trichomonas vaginalis), gljivica (npr. Candida i Actinomyces) i virusa (HPV i HSV – Humani papiloma virus i Herpes simplex virus tip 2) kao i neki drugi uzročnici te će liječnik, nakon točno postavljene dijagnoze, poduzeti daljnje potrebne mjere liječenja.
U slučaju detekcije bilo kakvih abnormalnosti na nalazu Papa testa, potrebno je češće odlaziti na ginekološke preglede i Papa test te se o daljnjim postupcima i mogućnostima konzultirati s liječnikom.