Shakespeare je jednom napisao: “Greška, dragi Brute, ne leži u našim zvijezdama, već u nama samima.” Slažući se s Bardom, nedavna studija u časopisu Human Kinetics otkriva kako omjer između tjelesne aktivnosti i sjedilačkog života ima veći utjecaj na životni vijek i zdravlje od naše genetske strukture!
Studija je provedena na 5446 starijih žena koje su bile podijeljene u tri skupine – prema njihovom genetskom faktoru rizika ili GRS-u, koji je mjeren malim izborom jednonukleotidnih polimorfizama za koje je dobro poznato da utječu na dugovječnost.
Važnost osvješćivanja starijih žena o tjelesnoj aktivnosti
Autori ističu da je svojevrsno laičko razumijevanje genetike i njezine važnosti za ljudsko zdravlje i dobrobit loš pokazatelj istine.
Nije neuobičajeno čuti kako ljudi krive ‘loše gene’ za bilo koju kombinaciju ili niz zdravstvenih poremećaja, ali dokazi počinju pokazivati da smo krivi sami, a ne naša genetika.
Studija na starijim ženama pokazala je da je ‘među starijim ženama veća tjelesna aktivnost povezana s nižim rizikom od smrtnosti, a sjedilački život povezan s većim rizikom od smrtnosti tijekom prosječnog praćenja od 6,1 godina, te da su ‘nalazi bili dosljedni u svim kategorijama GRS-a za dugovječnost.’
Autori su potom istaknuli nužnost komuniciranja važnosti tjelesne aktivnosti starijim ženama.
Pročitaj i ovo:
- Recept za dug život mogao bi se kriti u – šalici kave?
- Mikrobiomi: U čemu je tajna dobrog zdravlja, blagostanja i dugovječnosti?
- Sreća, blagostanje i dugovječnost se kriju u ovoj plemenitoj gesti