Istraživači s australskog sveučilišta Murdoch su koristeći nove tehnologije sekvencioniranja DNA otkrili da neki uzorci tradicionalnih kineskih lijekova sadržavaju potencijalno toksične biljne sastojke, alergene te sastojke animalnog podrijetla koji potječu od ugroženih životinjskih vrsta.
Voditelj cijelog istraživanja, dr. Bruce, priznaje kako tradicionalni kineski lijekovi imaju dugu kulturu i cijelu povijest primjene, ali njihovi današnji potrošači nisu ni svjesni koliki rizik predstavljaju za njihovo zdravlje.
DNA testiranjima podvrgnuto je 15 uzoraka kineskih lijekova koje je zaplijenila australska granična policija. Lijekovi su bili zapakirani u formi praškova, tableta, kapsula i biljnih čajeva. Rezultati istraživanja objavljeni su u svjetski priznatom znanstvenom časopisu PLoS Genetics.
Pojedini uzorci sadržavali su biljke roda Ephedra i Asarum koje mogu biti vrlo toksične ukoliko se ne doziraju na pravilan i odmjeren način. Međutim, niti jedna od ovih potencijalno opasnih biljaka nije bila navedena na deklaraciji proizvoda.
Osim toga, pronađeni su tragovi životinjskog podrijetla koji potječu od vrsta koje su klasificirane kao osjetljive, ugrožene ili čak kritično ugrožene životinje. Neke od njih su azijski crni medvjed i saiga antilopa.
Sve do sada bilo je teško determinirati pojedine sastojke organskog podrijetla u ovakvim praškastim uzorcima. U cijelom procesu ˝dešifriranja˝ pojedinih sastojaka u kineskim lijekovima uvelike je pomogla primjena DNA tehnika koja se koristi u forenzičkim istraživanjima divljih vrsta.
Daljnja istraživanja tradicionalnih kineskih lijekova mogla bi otkriti koliko su brojni njihovi problematični sastojci i pomoći organima vlasti da lakše razotkriju puteve trgovine ugroženim životinjama. Popularnost tradicionalnih lijekova u stalnom je porastu, a vrijednost te industrije procjenjuje se na stotine milijuna dolara godišnje.
Pošto su u sastojcima lijekova pronađene životinje koje se nalaze na CITES listi (Convention on International Trade in Endangered Species Legislation) čime je trgovanje njima strogo zabranjeno – kineski tradicionalni lijekovi koji ih sadržavaju jednostavno više nisu legalni.
Stanje pogoršava i činjenica da potrošači ovakvih lijekova nisu ni svjesni što se sve nalazi u njima – dijelovi ugroženih životinja, toksične biljke i alergeni poput soje i orašastih plodova.
U pojedinim proizvodima pronađene su značajne količine DNA koji potječe od ovaca i koza, zatim jelena i krava – dok na etiketi istog proizvoda stoji da sastojci u potpunosti potječu od saiga antilope.
Netočne i nepotpune deklaracije otežavaju provedbu zakona u ovakvim slučajevima ilegalne trgovine. Znanstvenici, kao i organi vlasti, nadaju se da će nove metode istraživanja pomoći u sprečavanju i kažnjavanju počinitelja ovakvih krivičnih djela.