Okrugli stol na temu statusa homeopatije u Hrvatskoj u srijedu je 23.05. 2012. u Vijećnici Hrvatske obrtničke komore u Zagrebu okupio homeopate, predstavnike liječnika, farmaceuta, veterinara i ostale stručnjake koji su se složili da je za budućnost homeopatije najbitnija njihova pravna regulacija.
Stručnjaci i homeopati raspravljali su o trenutačnom stanju homeopatije u Hrvatskoj, o potrebi certificiranja kao i o ulozi obrazovanja u stvaranju ove profesije s posebnim naglaskom na utjecaj ulaska naše zemlje u EU.
Predstavnici Europskog središnjeg vijeća homeopata (ECCH), koje ima status sudionika u Vijeću Europe, predstavili su različite oblike regulacije homeopatije u Europi. No bez obzira na nepostojanje jedinstvenog modela za sve europske zemlje, Hrvatska mora što prije pronaći rješenje kako uklopiti svoje djelovanje u zakone.
Da je struci homeopata potrebna regulacija napomenula je Irena Brbić, predsjednica Hrvatske udruge homeopata (HUH). Naglasila je da je struka profesionalno prisutna na tržištu već 15 godina, te da broji mnogo educiranih profesionalaca koji su prošli formalnu izobrazbu, za razliku od nekih samoprozvanih kolega, koji predstavljaju sivu zonu i ugrožavaju standard kvalificiranih homeopata i sigurno prakticiranje homeopatije.
Prema kriterijima Hrvatskog homeopatskog saveza postoji oko 300 educiranih homeopata u Hrvatskoj i njih 90 % predstavljaju ne-liječnici.
Dr. Darko Ropac, profesor Medicinskog fakulteta u mirovini, epidemiolog, homeopat, naglasio je da postoji problem nerazumijevanja homeopatije i njezine uloge u zdravstvenoj skrbi. U Hrvatskoj i dalje postoji potpuno pogrešna percepcija o homeopatiji od strane liječnika i takav negativan stav struke onemogućava donošenje regulacije homeopatije.
Dr. vet.med., profesor na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu Damir Župčić zaključio je da je okrugli stol pravi način da počnemo rješavati problem homeopata i homeopatije u Hrvatskoj. Interes studenata za neobaveznim kolegijom o homeopatiji je velik i na medicinskom, farmaceutskom i na veterinarskom fakultetu.
Prvi preduvjet za obavljanje homeopatske djelatnosti je kvalitetna višegodišnja, stručna i kontinuirana edukacija – zaključuje Brbić, koja uključuje osnovnu razinu poznavanja medicinskih predmeta kao što je anatomija, fiziologija i patologija, sukladno smjernicama ECCH a u svrhu slobode izbora načina liječenja i pristupu sigurnom, efikasnom i kvalitetnom homeopatskom tretmanu. Primjena ovih preporuka osigurat će usklađenu legislativu u cijeloj Europi te će građani Hrvatske kao što je slučaj u EU imati jednaka prava i mogućnosti odabira terapije. To je u interesu i dobrobiti građana Hrvatske i Europe i u skladu je s Rezolucijom Vijeća Europe iz 1999. godine: “Alternativne i komplementarne oblike medicine mogu provoditi liječnici službene medicine kao i dobro obrazovani praktičari nekonvencionalne medicine. Pacijent smije izabrati bilo koju od ovih opcija na temelju preporuke osobnog liječnika ili prema osobnoj volji. Važno je da svi poštuju etičke principe.”
Zaključci okruglog stola su dani kroz inicijativu za formiranje radne skupine za pravnu regulaciju i donošenje propisa za sigurno prakticiranje homeopatije a sve u interesu i dobrobiti građana Hrvatske.