Kad je moja starija kćer imala nešto više od godinu dana, odjednom je dobila vrlo visoku temperaturu, bez nekih drugih popratnih simptoma. Nije joj curio nosić, niti je kašljala, nije imala ni jedan od tipičnih simptoma zaraznih bolesti koje prate djecu, no temperatura je samo rasla.
Analiza urina pokazala je uroinfekciju i odmah je dobila antibiotik. No, to je bio tek početak naše borbe. Nakon popijene ture antibiotika, napravili smo kontrolni antibiogram koji je opet pokazao prisustvo bakterije E.coli. Opet smo dobili antibiotik, a daljnjim pretragama dijagnosticiran joj je VUR (vezikoureteralni refluks) – prirođena abnormalnost ili još nezreli mehanizam mokraćnog sustava kada se mokraća vraća prema bubregu što uzrokuje česte infekcije i moguća oštećenja bubrega. Da bi se to spriječilo, klasična medicina propisuje profilaksu – dijete preventivno pije niske, zaštitne doze antibiotika kroz duži period.
Moja kćer vrlo je loše prihvaćala antibiotik svaki dan. Često bi ga ispovraćala, imunitet joj je pao, bila je blijeda, a urin nikako nije bio sterilan. Bakterije su se samo izmjenjivale – od E.coli, Proteusa, Staphylococca…Ubrzo smo u terapiju uključili ljekovito bilje. Naravno, redovito smo nosili urin na kontrolu, kako bi na vrijeme spriječili bilo kakve komplikacije. Od tada je sve krenulo na bolje, urin je napokon postao sterilan, imunitet joj se poboljšao, a popravila se i krvna slika (često je bila anemična). Uvjerila sam se tada opet u nezamjenjivu snagu prirode i ljekovitog bilja, a danas kao školovani fitoterapeut s višegodišnjom praksom i iskustvom, željela bih pomoći roditeljima koji se susreću s uroinfekcijama kod svoje djece.
Koji je uzročnik uroinfekcija?
Najčešći uzročnik uroinfekcija (70 – 90%) je bakterija Escherichia coli, koji je normalni stanovnik debelog crijeva. Upravo zato su im djeca u pelenama osobito sklona. Zbog građe mokraćnog sustava, upale su češće kod ženske djece jer je njihova mokraćna cijev kraća, pa se bakterije lakše prenose s vanjskog dijela spolovila preko mokraćne cijevi na mokraćni sustav, a vrlo je važno pravovremeno liječiti upale jer se bakterije preko mokraćovoda penju do bubrega.
Simptomi uroinfekcija
• nezadovoljno dijete koje slabo napreduje
• učestalo i/ili bolno mokrenje, peckanje prilikom mokrenja
• neugodan miris mokraće
• nemogućnost mokrenja (spazam mišića)
• povišena temperatura bez ostalih simptoma
Liječenje
Ako nalaz urinokulture pokaže da bakterija ima više od 10 na petu, liječnik propisuje antibiotik. Ponekad ga može propisati i ako je bakterija manje, ali je dijete slabo, ima bolove, visoku temperaturu i slično. Ako bakterija nema previše, dijete dobro jede, nema bolove i temperaturu, idealnom se pokazala fitoterapija (liječenje ljekovitim biljem), no naravno, ne posežite za njom bez dogovora s liječnikom. Fitoterapija se može i preporučuje koristiti i kao dopunska terapija kod liječenja antibiotikom. Fitoterapiju provodi fitoterapeut – stručna osoba sa znanjem i iskustvom iz područja medicine, farmacije i fitoterapije (terapija se priprema individualno, na temelju uzete anamneze, ovisno o dobi i stanju pacijenta).
Biljke saveznice u borbi protiv urinoinfekcije
Bazga (Sambucus nigra) je diuretik – potiče izlučivanje mokraće, a uz to ima antivirusno, antibakterijsko i antibiotično djelovanje, te podiže imunitet.
Brusnica (Vaccinium Vitis idaea) sadrži arbutin – antibiotik i diuretik, a taj najljekovitiji sastojak nalazi se u listu. Liječi i infekcije kandidom (gljivice) koje su vrlo česta nuspojava uzimanja antibiotika. Liječi upale u urinarnom traktu izazvane bakterijama, a naročito E. Coli, te ostale infekcije mokraćnih puteva i upale bubrežne nakapnice. List brusnice ima sličnu učinkovitost kao i popularni list medvjetke (Uva ursi), a osobito se preporučuje kod osoba osjetljivog želuca.
Kopriva (Urtica dioica) potiče mokrenje, jača imunitet, pomaže protiv svih vrsta alergija, djeluje kao željezni tonik (enzim sekretin utječe na povećanje broja crvenih krvnih tjelešaca te pomaže u liječenju anemije). Pomaže kod bubrežnih oboljenja, upala mokraćnih kanala i mjehura (cistitisa, krvi u mokraći, pijeska i kamenaca u bubrezima – sprečava stvaranje i otapa kamence, kod bolesti prostate).
Preslica (Equisetum arvense) je nezaobilazna biljka u liječenju bolesti urinarnog trakta, ali i pluća, bolesti kože, rana, upala, infekcija. Sadrži kremičku kiselinu, kalcij, magnezij, željezo – nadopuna minerala u organizmu, hrana za nokte, kosti, kožu, kosu, mišićno tkivo. Poboljšava imunitet, sadrži željezo – protiv anemije, diuretik. Pomaže osobito kod noćnog ili nekontroliranog mokrenja djece. Ne preporučuje se njeno uzimanje kao monodroge, niti u većim količinama.
Crni sljez (Malvae sylvestris) spada u mucilaginozne biljke – sadrži sluz, izvrsno pomaže u svim tegobama sa sluznicama pa tako i bolesti urinarnog sustava. Sadrži antocijan koji djeluje protuupalno i antibakterijski. Djeluje i kao diuretik.
Kamilica (Matricaria chamomilla) ima antiinflamatorno, tj. antiupalno djelovanje kod svih unutarnjih i vanjskih upalnih procesa. Pojačava izlučivanje mokraće, smiruje bolove pri mokrenju, protiv raznih bakterija u mokraći. Djeluje protiv gljivičnih infekcija, liječi želudac i crijeva, smanjuje grčeve i nadutost, smiruje i djeluje protiv nesanice (naročito dječje), jača imunitet, liječi prehlade.
Odlične biljke protiv uroinfekcija su i zlatnica, breza, šipak, hibiskus, borovica, no nije svaka biljka za svakoga, pa je njihov odabir najbolje prepustiti iskusnom fitoterapeutu, koji će na temelju uzete anamneze, a ovisno o stanju i dobi, odabrati najbolje i najprikladnije. Iako sam kod opisa biljaka naglasak stavljala na ljekovito djelovanje vezano uz uroinfekcije, namjerno sam navodila i druga (a to nisu sva!), kako bih naglasila višestruko korisno djelovanje biljaka. To im uvelike daje prednost u liječenju i/ili nadopuni liječenja u odnosu na antibiotike.
Kod upotrebe antibiotika, infekcije se vrlo često vraćaju, uzrokovane istim ili različitim uzročnicima, zbog oslabljenog imuniteta, narušene prirodne ravnoteže sluznice ili rezistencije bakterija na pojedine antibiotike. Ljekovito bilje djeluje antiseptički, antibiotski i protuupalno, jača imunitet, vraća i održava prirodnu ravnotežu sluznice, pomaže u borbi protiv anemije, smanjuje bolove i spazam mišića, a diuretičkim djelovanjem mehanički tjera bakterije van.
Kako bi spriječili i liječili urinarne infekcije, dobro je piti puno tekućine. Tekućina razblažuje koncentraciju bakterija u mokraći i potiče često mokrenje, a time i izbacivanje bakterija iz organizma. Samim time čaj obavlja dvostruki posao istovremenog ispiranja i onesposobljavanja bakterija. Kod terapije ljekovitim biljem bitno je biti uporan i popiti svaki dan preporučenu dozu čaja, kapi, sirupa ili što već ide u terapiji. Fitoterapijom ponekad sporije, ali bez štetnih nuspojava dolazimo do cilja. Pored fitoterapije (ali i terapije antibiotikom) bitne su i neke higijenske mjere (higijena spolovila, tuširanje umjesto kupanja, peglanje donjeg rublja, što ranije odvikavanje od pelena ako je riječ o malom djetetu).
Primjer čajne mješavine
Brusnica 20 g
Kopriva 15 g
Bazga 15 g
Preslica 10 g
Šipak 10 g
Hibiskus 10 g
Kamilica 10 g
Crni sljez 10 g
Priprema čaja: 2 ravno punjene jušne žlice čaja staviti u 1 litru hladne vode – kada voda zavrije, neka kuha na laganoj vatri 1 minutu, ostaviti poklopljeno 5 – 10 minuta, procijediti i popiti tijekom dana. Sastav i udio biljaka te količina popijenog čaja može varirati ovisno o stanju, dobi, dijagnozi i simptomima.
mob: 099/6918-406