Nakon listopada, mjeseca posvećenog ženama i borbi protiv raka dojki, studeni je mjesec ‘rezerviran’ za muškarce i borbu protiv raka prostate.
Širom svijeta muškarci na simboličan način, puštanjem brkova, podižu svijest javnosti o ovoj zloćudnoj bolesti koja se svake tri minute dijagnosticira jednom muškarcu, a od koje svakih 13 minuta u svijetu umre neki pripadnik jačeg spola.
Brkom do zdravlja!
Ovaj svojevrsni ‘pokret’ započeo je 2003. godine u Melbourneu kada se u projekt uključila tek nekolicina entuzijasta, da bi tijekom godina postao globalni svjetski projekt. ‘Movember’ je složenica dviju engleskih riječi moustache (brkovi) i November (studeni), a svake se godine u njega uključuje i do nekoliko milijuna muškaraca diljem svijeta, ali i enorman broj žena koje ih potiču na puštanje brka. Takvim se akcijama sakupi i do nekoliko stotina milijuna dolara. Svi koji žele sudjelovati u akciji registriraju se na stranici Movember.com na kojoj mogu pratiti rast njihova brka, ali i svotu novca koju su uspjeli skupiti u ovu svrhu, budući da svaki od njih pronalazi i po nekoliko sponzora koji financijski podupiru njegov trud. Projektu se svake godine priključuju i mnoge hrvatske poznate osobe, koje žele dati podršku udruzi Hrvatska liga protiv raka koja u mjesecu studenom provodi niz kampanja podrške, edukacije i potpore borbi protiv raka prostate.
Bolest kasnije životne dobi
Rak prostate javlja se u 5-7 % muškaraca starijih od 50 godina života. Učestalost pojave ove bolesti raste s dobi muškaraca, a istraživanja pokazuju kako 80 % muškaraca iznad 80-te godine života ima karcinom (rak) prostate. Simptomi bolesti javljaju se kasno, znatno kasnije nego, primjerice, simptomi kod dobroćudnog povećanja prostate. Najčešći simptomi koji dovode pacijenta liječniku su: učestalo mokrenje, otežano mokrenje, isprekidano mokrenje (stane pa krene), krv u mokraći i spermi, bol i pečenje pri mokrenju, problemi s erekcijom, bolna ejakulacija, česta bol i ukočenost u donjem dijelu leđa, u kasnijoj fazi bolesti mršavljenje, gubitak teka i slabost.
Posebnost raka prostate je u tome što se iznimno visok postotak oboljelih otkriva tek slučajno ili se ni ne otkrije. Naime, karcinom prostate nastaje u žljezdanom tkivu prostate, sporo raste i tako gotovo 90% svih karcinoma prostate ostaje desetljećima klinički neprimjetno tj. bez simptoma bolesti. Tako statistički svaki drugi muškarac u dobi iznad 70 godina života ima histološki nalaz karcinoma prostate, koji nema kliničkih znakova ili simptoma bolesti. Pa iako se rak javlja u 5-7 posto među muškarcima iznad 50-te godine života, ‘samo’ 3 posto oboljelih umire od ovog oblika raka. Može reći kako oboljeli nakon 70 -te godine života umiru s rakom prostate, a ne od njega.
Važnost kontrolnih pregleda
Muškarci s rakom prostate najčešće, osobito u početnom stadiju bolesti, nemaju nikakve simptome bolesti, jer se rak prostate vrlo često pojavljuje u rubnim dijelovima prostate lokalizirano i kasno počinje pritiskati na mokraćnu cijev i otežavati mokrenje. Zato je važna prevencija, odnosno kontrolni pregled koji bi svaki muškarac stariji od 40. godina trebao obaviti jednom godišnje!
Pregledi prostate uključuju digitorektalni pregled prostate, ultrazvuk prostate s kolor doplerom kao i određivanje razine PSA (prostata specifičnog antigena) koji se određuje iz krvi. Ako se prethodnim pregledima utvrdi bilo kakva abnormalnost u nalazu, pacijenta se upućuje na daljnje pretrage.
Stoga, ako se vaš muškarac još nije odvažio na redovite preglede prostate učinite to vi za njega – dogovorite mu pregled kod liječnika, a ako treba budite mu i potpora tijekom pregleda. Koliko god to neugodno izgledalo, možda mu baš tom malom ‘neugodnošću’ spasite život!
Pročitaj i ovo:
- Svaki je Movember važan jer svi ‘brijemo’ na zdravlje
- Muškarci, pozor: Najčešće tegobe muškog zdravlja mogu se spriječiti
- Massimo Savić: “Mislim da mi muškarci trebamo malo više slušati žene”