HPV infekcija je najčešće spolno prenosiva bolest i etiopatogenetski čimbenik karcinoma cerviksa. Uzrokuje je humani papiloma virus (papila = bradavica , oma = tumor) iz porodice Papillomaviridae. Jeste li znali da se osim konvencionalnim, HPV-u može pristupiti i prirodnim putem?
Budući da je za postizanje uspjeha prirodne terapije potrebno mnogo znanja i iskustva – Naturalci vam savjetuju da se, u slučaju da se opredijelite za takav pristup, obavezno posavjetujete sa stručnom osobom, fitoaromaterapeutom upućenim u kliničku fitoaromaterapiju. Dr.med.vet. Vlaho Šapro, fitoaromaterapeut, završio je Školu fitoaromaterapije pri Centru Cedrus kod dr.sc. Stribora Markovića, a sa suprugom Manuelom vodi Centar ljepote i zdravog mršavljenja Manuela Šapro kao i Sapro Aroma Clinic.
Infekcija HPV-om može uzrokovati vrlo različite promjene od onih potpuno benignih do vrlo zloćudnih promjena kože i sluznica. HPV infekcija zna ići od potpuno latentne asimptomatske infekcije pa sve do klinički manifestnih oblika bolesti: bradavica na koži, kondiloma genitalne regije ali i HPV-pozitivnih karcinoma grlića maternice i anogenitalnih sluznica.
Pretpostavke su da genitalnu HPV infekciju tijekom života stekne 50 do 80 % spolno aktivnih žena i muškaraca. Najnovija istraživanja studija provedenih u svijetu kažu da je 50% žena inficirano nekim od HPV tipova, a od čega je čak 50 – 75% zaraženo HPV tipovima visokog rizika.
Visokorizični i niskorizični tipovi često se javljaju zajedno
Ukoliko se radi o niskorizičnim tipovima 6, 11, 41, 43, 44… uglavnom se javljaju genitalne bradavice koje su zarazne i prenose se spolnim odnosom, a ukoliko se radi o visoko rizičnom tipu HPV-a 16, 18, 31, 35, 39, 45, 51, 52, 56 onda su moguće promjene u obliku abnormalnih stanica na grliću maternice. Dosta često se mogu naći miješane infekcije s oba tipa virusa (visoko i nisko rizični ) pa su tako u kliničkoj slici prisutni i kondilomi, ali i promijenjene stanice na vratu maternice.
Postoji nekoliko metoda dijagnosticiranja HPV infekcije, a svima je najvjerojatnije najpoznatiji PAPA test.
PAPA-test je pretraga kojom se otkrivaju eventualno pred-tumorske i tumorske promjene na stanicama vrata maternice. Ovisno o stupnju zahvaćenosti, brojnosti, raširenosti i samom izgledu promijenjenih stanica na PAPA-testu možemo dobiti sljedeće nalaze cina (cervical intraepithelial neoplasia):
-Dysplasia levis – CIN I – promjena zahvaća površinsku 1/3 epitela grla maternice
-Dysplasia media – CIN II –promjena zahvaća površinsku i srednju 1/3 epitela grla maternice
-Dysplasia gravis – CIN III – promjena zahvaća površinsku, srednju i duboku 1/3 epitela grla maternice
–Carcinom in situ – CIS – početni karcinom koji nije prošao bazalnu membranu tj. ne može metastazirati
Jeste li znali da se HPV-u osim konvencionalno, može pristupiti i prirodnim putem?
Liječenje HPV-a konvencionalnom metodom
Postupak liječenja je složen i u službenoj medicini nema specifične anti-HPV virusne terapije koja bi mogla uništiti sami virus. Terapija se zasniva na otklanjanju kondiloma i bradavica te djelovanjem na imunološki sustav i intraepitelne promjene. Kondilomi se mogu ukloniti na više načina- kirurškim putem pomoću skalpela ili lasera, kao i krio i elektroterapijom ili električnom omčicom (LEEP).
Osim ovim načinom kondilomi se mogu ukloniti i lijekovima koji su neki od njih biljni. Tu je svakako najzanimljiviji Podofilin – otopina smole biljke Podophyllum peltatum L. Berberidaceae, ili kao pročišćeni spoj podofitoksin (u preparatu Condylox ). Postoje različite koncentracije ovog pripravka o kojima ovisi da li se lijek koristi isključivo u ambulantama ili može biti i za kućnu upotrebu. Ova terapija može biti relativno uspješna samo treba biti jako oprezan jer Podofitotoksin koji zaustavlja rast tumora isto tako djeluje i na zdrave stanice.
Bleomicin i 5-fluoro-uracil vrlo slično djeluju kao Podofilin ali se kod nas rijetko propisuju. Smije ih aplicirati isključivo liječnik.
Imiquimod (Aldara) je novost u liječenju kondiloma, a baziran je na aktivaciji imunološkog sustava točnije djeluje na TLR-7 receptore koji su zaduženi za prepoznavanje karakterističnih RNA molekula virusa. TLR-7 receptor daje signal imunološkom sustavu, a ovaj pak pokreće jaku upalu i nastanak antitijela te na taj način inaktivira HPV virus. Nedostatak ovog preparata je u tome što i on kao i Podofilin izaziva crvenilo, pečenje i svrbež. Vergen – 15% koncentrirani zeleni čaj opsežno je klinički ispitan i pokazao se jako dobar jer ne izaziva tako jake nuspojave, ali svejedno zna izazvat crvenilo, iritaciju i svrbež. Terapija bradavica zasniva se na keratoliticima i provodi uglavnom s mliječnom i salicilnom kiselinom. Ovdje treba biti jako oprezan jer se ovim preparatima nikako ne smiju tretirati kondilomi na sluznicama. Kao i kod kondiloma i ovdje se koristi krioterapija, ali i kirurški zahvati kada je to neizbježno. Daleko je najkompliciranija terapija na promijenjenom grliću maternice.
U uznapredovalim slučajevima poseže se za raznim kirurškim i drugim metodama
– Konizacija je klasična kirurška metoda uklanjanja promijenjenog tkiva u obliku stošca.
– LETZ (loop excision of the transformation zone) – metoda podrazumijeva uklanjanje promijenjenog tkiva pomoću omče.
– LEEP ( loop excision electrosurgical procedure )- metoda je elektrokirurškog odstranjivanje pomoću omče.
– Keratolitici na bazi trikloroctene kiseline i dikloroctene kiseline, te salicilne kiseline ljušte gornji sloj epitela sluznice i na taj način pomažu uklanjanju inficiranih stanica i regeneraciji zdravih.
– Antiseptici – Albothyol i Betadin djeluju u širokom spektru protiv bakterija i virusa pa mogu koristiti ali nisu specifični lijek protiv HPV-a.
– Interferon se prije dosta koristio jer pomaže stanici da se obrani od virusa, ali i on ima niz nuspojava kao što su crvenilo, iritacija…
Postoje različiti pristupi liječenju HPV-a ovisno od liječnika do liječnika. Dosta često liječnici kod promjena povezanih za CIN I ne pristupaju liječenju nego daju organizmu šansu da sam imunološki sustav riješi infekciju. Svakako bolest ne smijemo shvatiti olako i potrebne su redovite kontrole kako ne bi došlo do eskalacije infekcije. Međutim, da ne bi sve tako bilo crno pobrinula se naša majčica priroda, koja je i ovdje, kao i u nebrojeno puta prije potvrdila onu staru pomalo zaboravljenu tezu da ne postoji bolest za koju ne postoji biljka koja ju liječi. Zaista, u borbi s ovom opakom bolesti priroda nam je podarila niz biljaka s kojima možemo vrlo efikasno spriječiti daljnje širenje infekta i u potpunosti uništiti HPV.
Rosopas i smokva dobro djeluju na bradavice
Rosopas
Postoji nekoliko biljaka koje su efikasne u liječenju ovog problema, ali svakako bih na prvo mjesto stavio rosopas (Chelidonium maius L., Papaveraceae ), zeljastu biljku sa žutim cvjetovima koja je inače čest stanovnik naših okućnica. Od ove biljke koristi se svježe istisnuti sok kojeg direktno mažemo na bradavice dva do tri puta dnevno, ali gotovo jednako dobar efekt ćemo postići i ako bradavice dva puta dnevno premazujemo tinkturom ove biljke.
Ovdje posebno želim naglasiti da tinktura rosopasa služi isključivo za vanjsku primjenu (premazivanje bradavica ) i da se nikako ne smije koristiti oralnim putem jer kao što smo već rekli rosopas sadrži vrlo toksične benzofenantridinske alkaloide (sangvinarine, kelidonine, keleritrine), koji bi mogli ozbiljno naštetiti našem zdravlju ukoliko bi ih nekontrolirano uzimali oralno.
Smokva
Mediteranska biljka koja ne samo da ima vrlo ukusne i hranjive plodove već i njen mliječno bijeli ljepljivi sok, koji se dobije kada otrgnemo nezreli plod, je itekako dobro sredstvo kojim možemo liječiti bradavice. Najbolji rezultati postižu se sinergijskim djelovanjem ljekovitog bilja,eteričnih i ljekovitih biljnih ulja, te biljnih macerata. Njihovim zajedničkim djelovanjem postižemo jaki antivirusni učinak što znatno smanjuje tijek i intenzitet bolesti.
Bradavice se mogu tretirati i eteričnim uljima, tamanuuom i maceratom gospine trave
– Eterično ulje ravensare (Cinnamomum camphora cineol ) – dominantno sadrži 1.8 cineol i monoterpenski alkohol alfa-terpineol, a jedno od najpotentnijih antivirusnih esencijalnih ulja i gotovo nezamjenivo eterično ulje kada govorimo o antivirusnoj terapiji.
– Eterično ulje čajevca (Melaleuca alternifolia) – bogato monoterpenima i monoterpenskim alkoholima i oksidom 1.8 cineolom. Ovo esencijalno ulje izvrsno djeluje protiv patogenih gljivica, bakterija i virusa ali isto tako jako dobro djeluje i imunostimulirajuće.
– Eterično ulje klinčićevca (Eugenia caryophyllata) – ovo esencijalno ulje bogato fenolom eugenolom ima izrazito antibakterijsko i antivirusno djelovanje te djeluje stimulirajuće na cijeli organizam. Također ovo ulje je i lokalni anestetik, a neka istraživanja navode i njegovo antitumorsko djelovanje.
– Eterično ulje lista cimetovca (Cinnamomum verum ) – još jedno esencijalno ulje koje je bogato fenolom eugenolom a djeluje protiv patogenih bakterija, virusa i gljivica. Također i ovo ulje djeluje imunostimulirajuće povećavajući produkciju imunoglobulina A koji štiti sluznice u tijelu.
– Biljno ulje tamanu (Calophyllum inophyllum) – dobiveno hladnim prešanjem plodova i sjemenki ove biljke koja samostalno raste u Polineziji i jugoistočnoj Aziji.
Ulje je bogato oleinskom i linolnom kiselinom, a lokalno stanovništvo ga stoljećima koristi kod svih upalnih stanja kože. Novija istraživanja su pokazala da ulje samo po sebi djeluje antivirusno, a s obzirom da ne nadražuje kožu, može se primjenjivati na spolnim organima i analnom otvoru.
– Uljni macerat kantariona (Hypericum perforatum) – nadaleko poznata biljka po svojim višestrukim ljekovitim svojstvima, ali nama u ovom kontekstu interesantna jer macerat kantariona dokazano djeluje protiv humanog papiloma virusa – HPV-a , uz to je i jako dobro sredstvo kod zacjeljivanja rana i ima antibakterijska svojstva.
Kod kondiloma pomaže i zeleni čaj
Ukoliko se kondilomi nalaze na koži onda možemo koristiti identičnu recepturu kao i kod bradavica, a ako se nalaze na sluznicama može se koristiti i:
– Eterično ulje niauli kemotip cineol ( Melaleuca quinquenervia) – esencijalno ulje koje je bogato monoterpenolima zbog čega ima antibakterijski, protugljivični, te izrazito antivirusni učinak. Ovo eterično ulje djeluje i na virus HIV-a.
– CO2 ekstrakt nevena – ovaj izvanredan ekstrakt sprječava možebitno iritativno djelovanje nekih ulja, djeluje jako protuupalno. Neven je kroz povijest poznat kao biljka indicirana kod liječenja upalnih i infektivnih bolesti.
Znanstvene studije su također potvrdile i da ekstrakt zelenog čaja bogatog polifenolom katehinom može u potpunosti izliječiti kondilome i bradavice.
Što kada se radi o infekciji vrata maternice?
Ukoliko se radi o infekciji vrata maternice terapija uvijek treba biti sistemska (oralno korištenje antivirusnih i imunomodulirajućih esencijalnih ulja i biljnih ekstrakta) i kao i lokalna.
Lokalna terapija
Lokalna terapija podrazumijeva upotrebu posebnih biljnih ljekovitih pripravaka u obliku vaginaleta pripravljenih od antivirusnih eteričnih i biljnih ulja, te macerata. Od ulja i macerata kod HPV-a su korisni:
–ravensara (Cinnamomum camphora cineol )
–čajevac (Melaleuca alternifolia)
–klinčićevac (Eugenia caryophyllata )
–cimetovac list (Cinnamomum verum )
–niauli kemotip cineol (Melaleuca quinguenervia)
–CO2 ekstrakt nevena (Calendula officinalis)
–tamanu (Calophyllum inophyllum)
–kantarion uljni macerat (Hypericum perforatum), kao i jedno od najboljih eteričnih ulja u borbi protiv HPV-a:
–eukaliptus polibraktea kemotip kripton (Eucalyptus polybractea) – esencijalno ulje bogato monoterpenima, monoterpenskim aldehidima, ketonima, koje sadrži i nešto 1.8 cineola. Ovo eterično ulje ima izvrsno antivirusno djelovanje i vrlo je aktivno protiv humanog papiloma virusa. Ulje se koristi isključivo lokalno, i nikako ga ne smiju koristiti trudnice niti djeca.
Sistemska terapije ide pod ruku s lokalnom
Kako bismo potpomogli lokalnu terapiju i čim prije suzbili infekciju potrebno je i sistemski djelovati na humani papiloma virus. Jedna od najbitnijih stavki je djelovati na naš imunosni sustav kako bi tijelo samo stvorilo barijeru i ne dozvolilo «razbuktavanje» bolesti. Postoje različiti biljni imunomodulatori i imunostimulansi koji su neophodni u kvalitetnoj prirodnoj terapiji poput ehinacee (Echinacea purpurea), sibirskog ginsenga, eleuterokoka (Eleutherococus senticocus), imele (Viscum album).
Međutim najbolje rezultate u terapiji HPV infekcije pokazuje Ehinacea (Echinacea purpurea) – biljka koja potiče iz tradicionalne indijanske medicine. Brojne studije pokazuju da je to biljka koja između ostalog snažno stimulira imunološki sustav, povećava broj leukocita u krvi, pojačava fagocitozu bakterija i stranih tvari u organizmu. Također ehinacea pojačava funkciju kore i srži nadbubrežne žlijezde i zbog svega navedenog ona je neizostavna kao potpora u terapiji HPV-om.
Na tržištu postoje razni pripravci ehinacee (SIPF ekstrakt, tinktura svježe biljke, suhi standardizirani ekstrakt ), no međutim najbolji rezultati se postižu uzimanjem SIPF ekstrakata i to po jednu čajnu žličicu u pola čaše vode 3-4 puta dnevno. Ehinaceu ne treba uzimati svo vrijeme bolesti već se najbolji rezultati postižu kada se uzima udarno prvih 10-20 dana terapije. Ovakvu kuru možemo ukoliko se pokaže potreba ponoviti opet nakon pauze od mjesec dana, ali nikako je ne treba uzimati svo vrijeme terapije. Uz pripravke ehinacee poželjno je da se oralnim putem koriste i antivirusna eterična ulja u obliku oleokapsula u dozi od 150 – 200 mg , 2- 3 puta dnevno i to tijekom 15 – 30 dana.Od eteričnih ulja koja koristimo putem oleokapsula jako dobri rezultati se postižu kombinacijom eteričnih ulja poput klinčićevca, ravensare, čajevaca i jednog od najboljeg i najefikasnijeg ulja u borbi protiv virusa, bakterija i gljivica eteričnog ulja mravinca (Origanum compactum).
Na tržištu postoji i niz drugih pripravaka, ali bitno je da ne pretjerujemo jer pretrpavanjem organizma raznim pripravcima nećemo ubrzati tijek ozdravljenja nego možemo čak postići i kontraefekt.
Zdrava prehrana pozitivno utječe na razvoj i tijek bolesti
U posljednje je vrijeme sve više znanstvenih studija koje neosporno potvrđuju utjecaj prehrane na razvoj i tijek HPV infekcije. Nažalost, do sada se još uvijek ne može potvrditi niti jedna namirnica koja bi bila u stanju izliječiti HPV infekciju, ali je isto tako neosporno dokazano da namirnice bogate vitaminima A,B, C i E te beta karotenom, folnom kiselinom, luteinom, zeaksantinom i beta-kriptoksantinom djeluju jako protektivno na organizam kada je u pitanju HPV infekcija.
Folna kiselina
Već je ranije poznato da folna kiselina štiti od raka. Naime folna kiselina je neophodna za sintezu DNK, a DNK kontrolira pravilno funkcioniranje stanice i stvaranje tkiva. Manjak folne kiseline može znatno utjecati na stanicu da počne nekontrolirano rasti tj. da se razvije karcinom. Potrebno je jesti što više namirnica bogatih folnom kiselinom ali pri tome trebamo paziti da namirnice budu čim više sirove ili čim manje termički obrađene, jer se termičkom obradom uništava 50-90% folne kiseline iz hrane.
Namirnice koje su bogate folnom kiselinom su:
-integralni pšenični kruh
-grejp, naranča
-sve povrće tamnozelenih listova
-grah, grašak i ostale mahunarke
-orašasti plodovi
-kikiriki
-jetra
-perad
Još jedna kiselina tzv. elagična kiselina igra vrlo važnu ulogu u antikancerogenom djelovanju te je vrlo bitna kod osoba inficiranih HPV-om. Elagična kiselina je prirodni biljni polifenol koja se veže na kancerogene unutar DNA i inhibira mutacije unutar same DNA, te na taj način uzrokuje smrt tumorskih stanica, a da pri tome ne oštećuje zdrave stanice. Izvor elagične kiseline u prirodu su.
-maline
-jagode
-orasi
Zeaksantin je karotenoid koji štiti od slobodnih radikala i usporava rast i razvoj stanica tumora. Znanstvena istraživanja su također potvrdila da zeaksantin može utjecati na smanjenje rizika perzistirajuće HPV infekcije.
Zeaksantinom su bogate sljedeće namirnice:
-potočarka
-lišće cikorije i špinata
Beta kriptonsantin je također karotenoid i znanstveno potvrđeno jaki antikarcinogen. Manjak ovog antioksidansa je ustanovljen kod osoba koje puše, nedovoljno ili uopće ne jedu voće, te kod osoba koje redovito konzumiraju alkohol.
Namirnice bogate kriptonsantinom su:
-naranča,mandarina
-papaja, marakuja, ananas
-lubenica
-crvene papričice
-slatka tikva
Lutein je još jedan u nizu karotenoida s izvanrednim antioksidacijskim svojstvima i svakako poželjan fitonutrijent kod osoba inficiranih HPV-om.
Luteinom obiluju:
-raštika, blitva, kelj, špinat
-bijela repa
-gorušica
Vitamin C jedan od studija provedenih o utjecaju vitamina C i razvoja malignih bolesti nastalih kao posljedica infekcije HPV-om je potvrdila da dnevni unos 300 mg vitamina C i 6 mg beta-karotena smanjuje za 30% rizik od daljnjeg razvoja karcinoma kod osoba inficiranih HPV-om, u odnosu na osobe koje su konzumirale niži unos ovih nutrijenata.
Namirnice bogate vitaminom C su:
-agrumi, breskva, jabuka, kiseli kupus.
Vitamin A je vrlo protektivan vitamin koji modulira rast stanica cerviksa i na taj način sprječava njihov nekontrolirani rast tj. prevenira razvoj karcinoma. Dokazano je da žene koje u serumu imaju nisku razinu ovog vitamina imaju 4-5 puta veću vjerojatnost da će im se razviti rak cerviksa, u odnosu na žene koje u serumu imaju visoku razinu vitamina A.
Obilje prirodnog vitamina A možemo naći u sljedećim namirnicama:
-mrkva, slatka tikva, batat, špinat,
-jetra
-žutanjak,
-riblje ulje
-maslac, sir, punomasno mlijeko
Vitamin E je još jedan u nizu moćnih antioksidansa čije protektivno djelovanje na reproduktivni sustav višestruko dokazano, ali je isto tako nedvojbeno potvrđeno da manjak razine vitamina E znači i veću vjerojatnost za displaziju cerviksa.
Namirnice bogate vitaminom E su:
-biljna ulja
-cjelovite žitarice
-pšenične klice
-orašasti plodovi, sjemenke
Likopen je također fitonutrijent kojeg bi trebali čim više konzumirati ukoliko imamo problem s HPV-om.
Likopenom obiluju:
-sok, umak, koncentrat i juha od rajčice
-lubenica, crveni grejp
Najbolji izvori svih ovih bitnih nutrijenata su bez razmišljanja svježe namirnice biljnog porijekla kao što su: voće, povrće, orašasti plodovi i razna biljna ulja, te namirnice životinjskog porijekla kao što su: meso, iznutrice, mlijeko i mliječni proizvodi. Kvalitetni suplementi su dobri ali samo kao nadopuna kvalitetnoj i izbalansiranoj prehrani.
Zaključak
Infekcija HPV-om nažalost nije bezazlena bolest i svatko tko je došao u kontakt s njom trebao bi posjetiti svog liječnika, napraviti Papa test i ako se ustanovi zaraza, ozbiljno pristupiti liječenju, i redovito pratiti tijek i razvoj bolesti. Na sreću, prirodne terapije kod ovog problema mogu uvelike pomoći i zaista ne postoji niti jedan razlog da infekcija HPV-om eskalira u karcinom i na taj način direktno ugrozi život.
Na kraju bi želio još jednom apelirati na odgovorno ponašanje jer je iskrenost u vezi jedan od važnih čimbenika sprečavanja zaraze. Također valja imati na umu da kondom ne štiti u potpunosti od prijenosa ove infekcije. Ovaj zaključak završimo s onom starom izrekom «bolje spriječiti nego liječiti».
Piše: Dr. med. vet. Vlaho Šapro, fitoaromaterapeut