Prošlo je vrijeme kad je prevladavalo mišljenje da su klimatske promjene puka teorija zavjere: vrijeme je, nažalost, pokazalo da se radi o surovoj stvarnosti. Na ozbiljnost ovog problema tijekom godina upozoravala su brojna ugledna lica iz svih sfera ljudske djelatnosti, pa je tako nemali broj njih objavio svoja razmišljanja u obliku knjiga. Kompilirali smo listu najboljih doprinosa pisanoj riječi koja se bavi ekologijom iz pera domaćih i stranih autora.
Naša kuća u plamenu: Naša borba protiv klimatskih promjena – Greta Thunberg i sur.
Ovu knjigu potpisuje jedna od najpoznatijih, ali i najmlađih aktivistkinja na svijetu. Riječ je, naravno o Greti Thunberg, mladoj Šveđanki koja je sudjelovanjem u štrajkovima protiv klimatskih promjena postala zaštitno lice pokreta #FridaysForFuture.
Njene su riječi odjeknule diljem svijeta i uvelike pridonijele podizanju svijesti javnosti o značaju očuvanja okoliša. Ova knjiga, osim Gretine transformacije od obične školarke do slavne aktivistkinje, prati i teškoće s kojima se njena obitelj morala suočiti tijekom godina.
Život na našem planetu: Moje svjedočanstvo i vizija budućnosti – David Attenborough i Jonnie Hughes
Istoimeni dokumentarni film snimljen je po predlošku ove knjige u kojoj slavni britanski prirodoslovac i redatelj dokumentaraca Sir David Attenborough sažima sve što je naučio tijekom svoje dugogodišnje karijere i iznosi svoja razmišljanja o klimatskim promjenama i što se može poduzeti po tom pitanju.
O njegovu značaju svjedoči i činjenica da je svojim zaslugama ‘zaradio’ i vitešku titulu, stoga svakako predstavlja autoritet čije mišljenje vrijedi uzeti u obzir.
Ekofeminizam: Između zelenih i ženskih studija – Suzana Marjanić (ur.) i Goran Đurđević (ur.)
Ovaj zbornik okuplja 40 tekstova iz područja umjetnosti, ali i humanističkih i društvenih znanosti za koje je zaslužno čak 37 autorica porijeklom iz različitih zemalja. Središnja tema koja objedinjuje sve ove radove u cjelinu upravo je naslovni pojam ekofeminizma koji proučava uzroke koji povezuju potlačenost žena, prirode, ugroženih društvenih skupina i manje razvijenih zemalja.
Iako se možda na prvi pogled čini o nepovezanim pojmovima, poveznica itekako postoji te autorice koje su pridonijele ovom zborniku na vrlo zanimljiv način analiziraju zamršene odnose patrijarhalnog društvenog ustroja, kapitalizma i klimatskih promjena.
Ovo mijenja sve: Kapitalizam protiv klime – Naomi Klein
Iako je ovo još jedna stavka na listi koja je dobila svoju dokumentarnu ekranizaciju, vrijedi također spomenuti i da se knjiga našla na prestižnoj listi najprodavanijih naslova New York Timesa.
Autorica polazi od tvrdnje da je smrt kapitalizma nužan korak k rješenju klimatske krize budući da se kapitalizam zasniva na eksploataciji, stvaranju profita i prekomjernoj potrošnji, što su principi koji se izravno kose s idejom zaštite okoliša.
Homo Climacticum – Sven Janovski (ur.)
Za kraj, nešto malo drugačije: Homo Climacticum zapravo je antologija domaće klimatske fikcije. Nastala je na temelju brojnih izvanrednih prijava na javni natječaj za kratke priče i pjesničke forme na temu ekologije, okoliša i klimatskih promjena.
Žiri je među pristiglim prijavama odabrao najbolje radove u kojima autori nude svoje viđenje klimatskih promjena na kreativan način. Prvo izdanje iz 2017. doživjelo je takav uspjeh da je naredne godine uslijedio i nastavak.
Pročitaj i ovo:
- Ekologija: 10 najodrživijih gradova na svijetu prema novom istraživanju
- Briga o ekologiji započinje u djetinjstvu: 5 edukativnih (crtanih) filmova
- Intrigantni dokumentarci o okolišu koje bi trebali pogledati
Naturala Life br. 14
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili ga kupi na odabranim prodajnim mjestima i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu. Online izdanje čitaj besplatno na servisu Issuu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!