Željom za pružanjem sveobuhvatnog multidisciplinarnog integrativnog pristupa svojim pacijentima, osobito u domeni brige o cjelovitom zdravlju žene, Nataša Šemnički, dr. med, specijalistica ginekologije, opstetricije i akupunkturolog i Aleksandar Jukić, dr. med., specijalist ginekologije i opstetricije i subspec. fetalne medicine, udružili su snage i stvorili jednu od prvih integrativnih poliklinika u Zagrebu – Polikliniku Artemeda. Ova je ginekološka poliklinika utemeljena na načelu integrativne medicine te svojim pacijentima pristupa na holistički način.
Dr. Nataša Šemnički se s prvom spoznajom integrativnog pristupa primjenom tradicionalnih metoda susrela već u djetinjstvu boraveći s djedom i bakom okružena samo prirodom. Tijekom srednjoškolske izobrazbe počela je učiti o komplementarnim tehnikama, primarno o akupunkturi i akupresuri uz konvencionalnu fizikalnu terapiju. Nakon završene specijalizacije iz ginekologije i porodništva, nastavila je s trajnom edukacijom te završila jednogodišnji ‘Tečaj osnova medicinske akupunkture’ koji je baziran i na znanju tradicionalne kineske medicine i filozofije iz koje proizlaze i mnoge komplementarne tehnike – nutricija, fitoaromaterapija i body-mind tehnike. U svome radu u potpunosti primjenjuje principe znanstveno utemeljene integrativne-lifestyle medicine, primarno u domeni zdravlja žena te teži cjelovitom holističkom pristupu.
S druge strane, dr. Aleksandar Jukić se nije oduvijek vidio u bijeloj kuti, iako mu je i otac bio ginekolog, no plemenitost poziva i odricanje njegovog oca u korist zdravlja je presudilo da i sam upiše medicinu i specijalizira ginekologiju. Ipak, postojalo je nešto što mu je bio trn u oku u njegovu 10-godišnjem bolničkom radu. „Ono što me silno mučilo u mom viđenju liječnika je stereotipnost i tvrda standardiziranost medicinskih postupaka. Nedostajalo je kreativnosti“, govori dr. Jukić koji se može pohvaliti uvođenjem novosti u svakodnevnoj praksi – 3. porođaj na stolčiću u Hrvatskoj, alternativni položaji rađanja, minimalno invazivni carski rez, fast-tracking kirurški postoperativni pristup i sling tehnike neki su od njih.
Zaokružena cjelina pristupa
Dr. Šemnički se također slaže s time da joj je u njezinom tadašnjem radu nedostajao detaljniji pristup. „Na prethodnim mi je radnim mjestima nedostajala sinergija tima stručnjaka jer se problem vrlo često ne može riješiti gledajući samo kroz jednu prizmu i na jednoj razini. Zato me je moj nemirni duh kontinuirano poticao u težnji ostvarivanja vlastite želje, a ta je omogućiti pacijentu da na jednom mjestu pronađe ono što mu je zaista od pomoći kod pronalaženja rješenja problema“, objašnjava nam dr. Šemnički.
Kako bi se to lakše ostvarilo, ginekologiji se pripajaju ostale komponente holističkog pristupa s obzirom na suptilnost i aktivnost ženskog uma. To uključuje odličnu podršku tima psihoterapeuta i psihijatra združenih sa znanstveno utemeljenim komplementarnim metodama nutricije, akupunkture, fitoaromaterapije i body-mind tehnike, gdje se uklapa i lifestyle medicina.
„Zaokružujući cjelinu tretmana, odnosno pristupa, donosi
zadovoljstvo terapeutu jer daje svoj maksimum i pruža sreću pacijentu jer dobiva ono što je njemu potrebno. Takav osjećaj također ima svoj terapijski efekt kao i modaliteti integrativna-lifestyle medicina kojima smo omogućili poticanje stvaranja i lučenja hormona i neurotransmitera koji utječu na sve funkcije u tijelu, pa i na osjećaj zadovoljstva i sreće“, navodi dr. Šemnički.
Zbog toga dr. Jukić kao jednu od temeljnih zadaća Poliklinike Artemeda navodi pružanje što bržeg i jednostavnijeg rješenja ka ozdravljenju te promicanje zdravlja davanjem važnih preporuka za sveobuhvatno psiho-fizičko zdravlje. „Primjerice, često smo skloni minimalizirati svoje tegobe pripisujući ih ‘samo’ stresu te ‘jednostavnijim i prihvatljivijim’ pristupom odgoditi proces shvaćanja kad nam je zapravo potrebna i stručna pomoć psihoterapeuta i/ili psihijatra.
Maksimalno individualizirani pristup
Kao glavnu misiju Poliklinike Artemeda, dr. Šemnički prvenstveno navodi postizanje, odnosno podizanje svijesti pacijenata o tome kolika se snaga i odgovornost nalazi u njima samima. „Mi ih savjetujemo, ali pacijenti su ti koji prihvaćaju i implementiraju promjene provodeći ih u svakodnevnom životu. To uključuje poboljšanje suradnje između terapeuta i klijenta zajedničkim odabirom pristupa liječenju uz poštivanje preporuka struke, pružajući fleksibilnost i prilagodljivost promjenama integrativnih terapija tijekom vremena na temelju bilo kakvih događaja, promjena ili iskustava koja bi se mogla dogoditi tijekom liječenja“, govori dr. Šemnički i dodaje: „To također obuhvaća i poticanje te podržavanje pozitivnoga stava kod pacijenata da mogu učinkovito djelovati na svoje probleme.“
Sinergijom tima stručnih terapeuta u Poliklinici Artemeda pomažu pacijentima razumjeti različite aspekte sebe, uključujući um, emocije, tijelo i duhovnost. Umjesto da se fokusiraju na problem iz jedne perspektive ili izolirano, šire vidike kako bi pacijentu maksimalno omogućili individualizirani pristup. „Važno je i afirmiranje činjenice da je integrativna terapija fleksibilna, no to nikako ne znači da je bez strukture. Terapeuti koriste svoju obuku i stručnost kako bi odabrali najkorisnije tehnike za određenu svrhu, a zatim integrirali te pristupe izrazito individualizirano uz kohezivno terapijsko iskustvo“, naglašava dr. Šemnički.
Osim toga, važno je napomenuti da je integrativna terapija vrlo aktivan proces koji uključuje puno anamnestičkih podataka i suradnju pojedinca s terapeutom, osobito prilikom prvog dolaska u Polikliniku. „Pri prvom se dolasku prikupljaju mnogobrojni podaci koji se odnose na obitelj, socioekonomsko stanje i okolinu, simptome i smetnje kroz život te trenutne tegobe, uključujući sve razine tijela, uma, emocija i duha. Stoga je prvi razgovor najčešće dugotrajan i zahtjevan jer su nas uvijek učili o važnosti kvalitetnog uzimanja anamneze radi sigurnijeg postavljanja dijagnoze“, objašnjava nam dr. Šemnički i dodaje: „Dok ste u ovoj vrsti liječenja, možemo zatražiti informacije o vašim iskustvima, ne samo na prvom susretu, već i svakom sljedećem, vašim preferencijama, potrebama i drugim čimbenicima koji mogu utjecati na to koje su tehnike liječenja prikladne za vaše potrebe u određenom trenutku.“
Obično se terapijski plan liječenja izrađuje na prvom dolasku i služi kao smjernica za vođenje tretmana na način koji odgovara onome što se nadate postići. Ključna pitanja do čijih odgovora pacijenti dolaze samostalno ili uz pomoć terapeuta su: “Što se nadate da ćete dobiti od dolaska na terapiju?” “Koji su vaši ciljevi liječenja?” ili “Kako biste znali da su se stvari poboljšale?”. „Terapeut se oslanja na vas da mu kažete svoju povijest, simptome i potrebe, a vi možete podijeliti koji su vam prioriteti u liječenju. Terapeut bi mogao uspostaviti veze koje niste vidjeli i imati ideje o vašem planu liječenja na temelju ovih zapažanja. Ovaj zajednički pristup razvoju plana liječenja može osigurati napredak u terapiji“, govori nam dr. Šemnički.
Model SMART ciljeva
Budući da je integrativna terapija obično eklektičnija, naglašava dr. Šemnički, tijek liječenja možda neće slijediti predvidljivi raspored ili obrazac. U okviru jednoga cilja može se koristiti više tehnika, a ciljevi i pristup liječenju mogu se mijenjati kako terapeut promatra vaš napredak i potrebe koje se mijenjanju prema vašim moguće promijenjenim životnim uvjetima tijekom cijelog procesa liječenja. Ako doživite recidiv ili se vaši simptomi pogoršaju, možda ćete morati promijeniti svoje ciljeve kako su se vaše potrebe promijenile.
Mnogi terapeuti koriste model SMART ciljeva, stvarajući terapijske ciljeve koji su konkretni (Što točno pokušavate dobiti liječenjem? Kako za vas izgleda “bolje”?), mjerljivi (Kako možete pratiti napredovanje prema ovome cilju?), ostvarivi (Je li ovo razuman, izvediv cilj?) , relevantni (Je li ovaj cilj relevantan za vaše razloge dolaska na liječenje?) i vremenski ograničeni (Koji je vaš vremenski okvir za postizanje ovog cilja?).
„Kada pronađe svog terapeuta, primarno ovisno o njegovoj specijalnosti, edukacijama i pristupu liječenju, pacijent treba razmisliti čemu daje prioritet u planu liječenja i možete li ih realizirati zajedno s terapeutom. Liječniku je pacijent najvažniji, no uvijek treba biti realan u očekivanjima od sebe i terapeuta. Integrativni pristup uključuje fleksibilnost u personaliziranom izboru metoda liječenja poduprtih znanstvenim dokazima, a sugeriraju se svakom pacijentu ponaosob nakon pregleda kod stručnjaka“, navodi dr. Šemnički.
Fantastični rezultati
Zato se pacijentu savjetuje da prije prvoga dolaska, koliko je god to moguće, realno sagleda svoje zdravstveno stanje i situaciju u kojoj se nalazi kako bi mu se pri prvom dolasku mogao dodijeliti najbolji terapeut i/ili tim terapeuta u interdisciplinarnom pristupu kojeg nudi Integrativna medicina, uz otvorene mogućnosti prilagodbe i promjene tokom vremena.
„Činjenica jest da izvan alopatske medicine, čija je težnja liječenje bolesti i prevencija bolesti na znanstveno utemeljen način, postoji iznimno velik broj pristupa i nekonvencionalnih tehnika tretiranja duha i tijela“, kaže dr. Jukić i dodaje: „Pažljivim odabirom i kritičkim korištenjem istih polučujemo najbolje rezultate. Manje je poznato da je i Svjetska zdravstvena organizacija u definiciju zdravlja uvrstila pojam općeg blagostanja duha i tijela kao odraza čovjekovog zdravlja.”, zaključuje dr. Jukić i dodaje kako se pristup liječnika prema pacijentu ipak polako mijenja te vjeruje da će u dogledno vrijeme barem dio nekonvencionalne medicine postati dio opće izobrazbe alopatskog liječnika
Više informacija možete pronaći na linku: www.artemeda.hr
Pročitaj i ovo:
- Poliklinika Artemeda: Integrativna ginekologija ima rješenje za neredovite menstruacije, PCOS, endometriozu…
- Poliklinika Artemeda: Umjetnost liječenja za cjelovitu skrb o ženskom zdravlju
Naturala Life br. 14
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili ga kupi na odabranim prodajnim mjestima i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu. Online izdanje čitaj besplatno na servisu Issuu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!