Deseci autobusnih stanica u središtu grada Aberdeena u Škotskoj planiraju se renovirati kako bi se pretvorile u ‘autobusne stanice za pčele’.
Prekriveni sedumom, sukulentom raznolikih boja, trebale si potaknuti bioraznolikost, održavati skloništa hladnijima ljeti i apsorbirati zagađivače.
Uskoro prenamjena svih autobusnih stajališta
Članica vijeća Kairin Van Sweeden u prosincu je naglasila kako će se mnoga autobusna stajališta, koja su do sada izgledala ‘prilično jadno’ pretvoriti u trijumfalne inovatore javnog prijevoza.
Trenutačno je prenamjena ograničena na 9 stanica, no grad uskoro planira usvojiti opću politiku za sva nova autobusna stajališta te će ih nastojati ‘renovirati’ i pretvoriti u mjesta za očuvanje okoliša.
Volonterski programi za zalijevanje i brigu o biljkama
I urbanisti planiraju osmisliti volonterske programe za zalijevanje i brigu o biljkama na vrhovima stanica kao sredstvo za poticanje neke vrste duha zajednice u području Union Streeta.
Kroz pilot program u okrugu Aberdeenshire, Park & Ride je tako dobio zeleni izgled uključujući krov zasađen sedumom, solarne ploče i najnovije LED zaslone za uštedu energije.
Sve više europskih zemalja podržava ovakav projekt
Škotska ovim projektom nastavlja eko politiku kojom se vode i brojne druge europske zemlje poput, primjerice, Nizozemske, koja je već preuredila više od 300 autobusnih stanica.
Na njihovim krovovima također su posađene brojne biljke koje privlače i hrane medonosne pčele.
Zaista divan projekt, za kojeg se nadamo da će zaživjeti i na hrvatskim autobusnim stajalištima!
Pročitaj i ovo:
- Na vrhu londonskog suda uskoro niče najveća krovna šuma u Europi
- Ekologija: 10 najodrživijih gradova na svijetu prema novom istraživanju
- Učimo od boljih: Kako je Australija smanjila plastični otpad na plažama za 30%