U prirodi, mnoge biljke, gljive i otrovne životinje imaju djelatne supstance koje pomažu u liječenju različitih oblika karcinoma. Djelovanje graviole i mačje kandže bi se u budućnosti moglo pokazati puno širim od onoga koji se imale u svojoj tradicionalnoj uporabi. U nedavno emitiranoj emisiji na Fox Newsu, Chris Kilham – Medicine Hunter podijelio je s dr. Mannyjem i gledateljima svoje spoznaje o prirodnim terapijama s djelovanjem na karcinome.
U tretiranju karcinoma, priroda i inače igra veliku ulogu. Kemoterapeutik Taxol izoliran je, primjerice, iz pacifičke tise. Polisaharid krestin antitumorskog djelovanja izoliran je iz gljive maitake. Alkaloid vinblastin, možda jedan od najpropisivanijih citostatika, korišten kod karcinoma limfnog sustava, pluća, dojki – izoliran je iz madagaskarskog zimzelena.
Neka novija istraživanja u liječenju karcinoma idu u smjeru proučavanja djelotvornosti ekstrakata dobivenih od životinja koje žive na morskim grebenima, kao i istraživanja otrova škorpiona i nekih drugih prirodnih supstanci. Međutim, takva istraživanja uvelike koče farmaceutske kompanije budući da je poprilično teško patentirati prirodnu supstancu pa se iz tog razloga češće daje prednost sintetskim lijekovima koji se, za razliku od prirodnih, puno lakše patentiraju.
Acetogenini graviole djeluju na stanice karcinoma
– U posljednje vrijeme, veliki broj istraživanja govori u prilog antitumorskom djelovanju graviole (Annona muricata) i mačje kandže (Uncaria tomentosa). Obje biljke dolaze nam iz amazonske prašume, i jedna i druga istraživane su desetljećima i pokazuju vrlo dobre rezultate. Graviola je tropsko drvo s plodom zanimljivog izgleda koji koriste domoroci južne Amerike od davnina. I dok je plod prava poslastica, stabljika, kora, lišće i sjemenke ploda posjeduje vrlo izraženu antitumorsku aktivnost. U gravioli, djelatna supstanca pod imenom acetogenini pokazuje djelovanje na različite oblike tumorskih stanica, a sve bez oštećivanja zdrave stanice. To je moguće stoga što stanice karcinoma u staničnom zidu imaju jedinstvene enzime, a acetogenini u gravioli djeluju direktno na te enzime. Veliki broj istraživanja graviole provela su se na Purdue University, Indiana te o njenoj učinkovitosti govori u prilog i podatak da su istraživači s tog univerziteta zatražili prava na nekoliko patenata u kojima je graviola glavna zvijezda. – tvrdi Chris Kilham, Medicine Hunter.
– Acetogenini u gravioli posebice su interesantni jer se hvataju u koštac i multirezistencijom organizma na lijekove (MDR, multi-drug-resistance). Ovaj se česti fenomen javlja kada stanica karcinoma mutira i odbija lijek od sebe, što će reći da lijek ne može ući u stanicu. Ali, acetogenini graviole sprečavaju da se dogodi taj proces. Uz to, acetogenini blokiraju stanice karcinoma i sprečavaju ih da iskoriste ATP (adenozin trifosfat) – glavni izvor energije. Kada je ATP blokiran, stanica karcinoma gladuje i naposljetku umire, ne narušavajući zdravlje zdravih stanica oko nje. – objašnjava dodatno Chris Kilham.
– Mnogi bolesni pacijenti ne čekaju da se graviola pretvori u neki skupi lijek – umjesto toga, koriste ekstrakte koji su dostupni na tržištu za koje moramo napomenuti da su različite kvalitete te prijavljuju uspjehu u korištenju takve terapije pa čak tvrde i da su ušli u remisiju. Ali, zbog toga što ne postoji velika kontrolirana klinička studija učinkovitosti , FDA (Food and Drug Administration) odbacuje takva privatna svjedočanstva. – tvrdi Chris
Mačja kandža sprečava vezanje estrogena na stanice karcinoma dojke
Druga biljka za koju Chris Kilham tvrdi da je vrlo zanimljiva upravo kod prirodnog liječenja karcinoma je mačja kandža (Uncaria tomentosa) čija se unutarnja kora od davnina koristi kao lijek za upalna stanja. Mačja kandža, u širokoj uporabi među domorocima, u svom sastavu ima oksindol alkaloide te je odobrena u Austriji kao dodatna terapija za neke oblike karcinoma reproduktivnih organa i dojki.
Oksindol alkaloidi u mačjoj kandži, kako se čini, inhibiraju rast karcinoma dojke inhibicijom vezanja estrogena na stanice karcinoma. Također preveniraju mutaciju i pomažu u obnovi DNA. Mačja pandža uz to, umanjuje i osjećaj mučnina i povraćanje, gubitak kose i tjelesne težine povezanih s kemoterapijom. Jednako kao i graviolu, i mačju kandžu pacijenti uzimaju na svoju ruku, kao dio holističkog pristupa liječenju karcinoma.
Izvor: www.foxnews.com