Iako se veselimo dolasku svježijih dana, s pretakanjem ljeta u jesen na scenu stupa nova nepogoda i to u vidu cvjetanja ambrozije. Ako vas krajem kolovoza i početkom rujna počinje mučiti kihanje, curenje nosa, grlobolja te svrbež u nosu i očima, vjerojatno se nalazite među 15 do 25 % stanovnika kontinentalne Hrvatske koji pate od alergijske reakcije na ambroziju, odnosno alergijskog rinitisa.
Ambrozija je jednogodišnja biljka čiji cvjetovi počinju sazrijevati početkom kolovoza, otpuštajući u zrak veliku količinu peluda. Njegovom širenju od biljke do biljke pogoduju velike vrućine, vlaga i povjetarac, zbog čega pelud može putovati i do 50 km. Kao i kod svake alergije, do alergijske reakcije dolazi kad imunološki sustav pretjerano reagira na strano tijelo koje inače nije opasno – u ovom slučaju peludna zrnca ambrozije. Kemijske reakcije do kojih dolazi u tijelu preplavljuju krvotok histaminom koji izaziva sve simptome alergije, koji u težim slučajevima mogu dovesti do kroničnih problema sa sinusima ili napada astme.
No, određeni savjeti mogu ublažiti izloženost peludu i tako smanjiti vjerojatnost nastanka alergijske reakcije. Koncentracija peludi obično doseže maksimalnu razinu u podnevnim satima, između 10 i 15 h, pa izbjegavajte izlazak iz kuće u tom periodu. Kiša i niske jutarnje temperature usporavaju otpuštanje peludi pa pratite peludni kalendar i biometeorološko stanje u vašem području kako biste mogli poduzeti potrebne sigurnosne korake.
Držite prozore u autu i kod kuće zatvorenima. Umjesto toga upalite klima uređaj koji, osim što hladi zrak, ujedno ga i filtrira. Međutim, filtere je potrebno održavati i mijenjati svaka tri mjeseca jer je vaša borba protiv ambrozije uzaludna ako su filteri obloženi slojem prljavštine i prašine. Također izbjegavajte sušenje i provjetravanje odjeće vani na užetu kako biste smanjili dodir s peludom. Rublje radije sušite u stanu.
Po povratku iz prirode u svoj stambeni prostor promijenite odjeću i otuširajte se, pogotovo prije odlaska u krevet, kako biste uklonili pelud, a posebnu pažnju posvetite pranju lica i kose. Ispred ulaza svakako postavite otirač za noge, a cipele i papuče držite blizu ulaza kako biste smanjili prljanje svog doma i širenje peludi. Održavajte čistoću doma na što je moguće višoj razini – redovito perite podove i usisavajte stan svakodnevno. Pokušajte noću spavati u klimatiziranom prostoru – radije nego pored prozora koji je otvoren.
Poteškoće koje može izazavati alergija na ambroziju pokušajte ublažiti nazalnim čišćenjem tehnikom Jala Neti – prastarom tehnikom prirodnog čišćenja nosa i sinusa. Pomoću posebno oblikovane posude lagano ulijevajte fiziološku otopinu ili morsku vodu u lijevu nosnicu, koja zatim spontano izlazi kroz desnu. Postupak se ponavlja s drugom nosnicom, a može se prakticirati jednom dnevno ili češće u slučaju težih upala. Osim ovog načina na tržištu su dostupni i brojni preparati koji štite sluznicu nosa od kontakta s alergenom. Svakako, ne zaboravite svakodnevno održavati dobru higijenu nosne sluznice.