Postoji nešto fascinantno u gledanju TikTokera kako kombiniraju pretjeranu količinu proizvoda za čišćenje u nastojanju da dubinski očiste sve, od WC-a do sudopera. Ako ste se ikad osjetili #productoverload videima na TikToku, lako je razumjeti zašto. Čak i ako su vas uspjeli nadahnuti da nešto sami isprobate, trebali biste znati da kombinacije određenih proizvoda za čišćenje mogu imati katastrofalne rezultate.
Naime, određene kemikalije za čišćenje mogu biti vrlo otrovne kada se pomiješaju, a općenito se proizvodi za čišćenje nikad ne smiju miješati zajedno zbog rizika od neželjenih toksičnih učinaka pri udisanju, upozoravaju stručnjaci.
I dok mnogi možda misle da miješanje proizvoda čini čišćenje bržim ili učinkovitijim, to nije nužno točno. Čišćenje bi zapravo trebalo biti jednostavno i sigurno, a izbjegavanjem ovih kombinacija održat ćete zdravlje i sebi i svoga doma!
1/ Sredstvo za čišćenje i izbjeljivač WC školjke
Zahodi se mogu poprilično zaprljati, pa jedna ‘runda’ sredstva za čišćenje zahodske školjke i brzo četkanje nisu dovoljni za uklanjanje svih nečistoća. No, iako biste mogli doći u iskušenje da dovršite posao ulijevanjem malo izbjeljivača – kombinacija sredstva za čišćenje WC školjke i izbjeljivača može stvoriti plinoviti klor. Kod zdravih ljudi, udisanje tog plina može izazvati kašalj, iritaciju nosa i grla, pa čak i probleme s disanjem. Za one koji imaju astmu, KOPB ili druge plućne bolesti, ozbiljni respiratorni problemi mogu čak rezultirati smrću!
Iako se ovo pravilo možda ne odnosi na svako sredstvo za čišćenje WC školjke na tržištu, općenito nije sigurno miješati izbjeljivač s bilo čim. Ako ste izloženi bilo kojoj od ovih kemikalija i imate poteškoća s disanjem, odmah izađite van na svjež zrak. Ako, pak, iritantni simptomi potraju nakon 10 do 15 minuta ili ako imate povijest astme ili drugih plućnih bolesti, otiđite na hitnu.
2/ Izbjeljivač i amonijak
Klorni izbjeljivač – koji se nalazi u proizvodima za izbjeljivanje rublja, sredstvima za čišćenje toaleta i nekim dezinficijensima – pomiješan s amonijakom, koji se često nalazi u sredstvima za pranje prozora, rezultira kemijskom reakcijom koja stvara otrovne pare plinovitog kloramina. U dovoljno visokoj količini koncentracije, ovaj plin može biti smrtonosan!
Dok mnogi proizvodi za čišćenje koji sadrže izbjeljivač to ističu na prednjoj strani naljepnice, to nije slučaj kod proizvoda s amonijakom. Obavezno pročitajte deklaraciju proizvoda, a kad ste u nedoumici, potražite oznake koje promoviraju formule bez amonijaka.
3/ Izbjeljivač i ocat
Miješanje čistog klornog izbjeljivača ili proizvoda na bazi izbjeljivača (kao što su neka sredstva za uklanjanje plijesni) i bijelog octa, octa za čišćenje ili čak netoksičnih otopina na bazi octa može biti opasno . Miješanjem izbjeljivača i octa – ili bilo koje kiseline ili kiselog proizvoda, kao što je sredstvo za čišćenje WC-a – stvara se plinski klor, što može izazvati kašalj, probleme s disanjem, peckanje i suzne oči.
Ako slučajno stvorite plinski klor, stručnjaci upozoravaju da ga ne ‘razvodnjavate’. Naime, plinoviti klor i voda kombiniraju se kako bi stvorili klorovodičnu i hipokloričnu kiselinu, koje su također iritanti.
Umjesto toga, udaljite sebe, svoju obitelj i sve kućne ljubimce iz tog područja, izađite na svježi zrak, pratite svoje simptome i po potrebi potražite liječničku pomoć.
4/ Vodikov peroksid i ocat
Razmišljate li o miješanju proizvoda na bazi vodikovog peroksida (kao što je višenamjenski sprej za čišćenje s octom? Ne radite to, jer vodikov peroksid i ocat stvaraju peroctenu kiselinu. Ova kombinacija nije samo vrlo korozivna, već također predstavlja opasnost za oči, kožu, grlo, nos, pa čak i pluća.
5/ Čistač odvoda i izbjeljivač
Osjećate li da iz vaših cijevi izlazi smrdljiv zrak? Možda ste pomislili kako je ulijevanje izbjeljivača nakon sredstva za čišćenje odvoda dobar trik za uklanjanje tog mirisa, no zapravo je to vrlo opasno i može dovesti do smrtonosne reakcije koja se odvija u vrlo maloj cijevi. Sredstva za čišćenje odvoda obično se proizvode od lužine, poznate i kao natrijev hidroksid, za kemijsko razbijanje naslagakako bi se ubrzalo uništavanje organskih tvari, poput naših dlaka i taloga od sapuna koji oblažu odvodne cijevi. Budući da je odvod mali zatvoreni prostor, štetni plinovi koji nastaju uslijed kemijskih reakcija nemaju kamo otići nego ravno u odvod, odnosno natrag u kupaonicu. Udisanje ovakve kombinacije može oštetit usta i grlo ili potencijalno uzrokovati oštećenje pluća.
6/ Različiti brendovi za čišćenje odvoda
Neka sredstva za čišćenje odvoda bazirana su na lužini, a druga na bazi kiseline. Njihovo kombiniranje može uzrokovati ispuštanje plinovitog klora ili još gore, eksploziju. Dakle, ili izlijte još malo proizvoda koji ste već koristili u odvod i pričekajte da u potpunosti djeluje ili pozovite stručnjaka za pomoć.
7/ Izbjeljivač i alkohol za trljanje
Pokušavate dezinficiratikadu ili radnu površinu? Nemojte kombinirati izbjeljivač i alkohol jer on stvara kloroform – koji pak može oštetiti oči, kožu, jetru, bubrege i živčani sustav. Čak i ako za čišćenje ne koristite čisti alkohol, imajte na umu da mnogi popularni proizvodi za čišćenje sadrže ovaj sastojak.
8/ Oksalna kiselina i trikloroizocijanurna kiselina
Sredstva za čišćenje na bazi oksalne kiseline izvrsna su za uklanjanje hrane i masnoće s tava i ploča za kuhanje, ali svakako ih izbjegavajte miješati s proizvodima koji sadrže trikloroizocijanurnu kiselinu, koju često sadrže razni praškovi za čišćenje. Kao i mnoge druge loše kombinacije proizvoda za čišćenje, ovo može stvoriti plinoviti klor.
Pročitaj i ovo:
- Za blistav dom: 7 receptura za ekološko čišćenje kuhinje i kupaonice
- Soda bikarbona, ocat i limun – sve što treba za ekološko čišćenje doma
- Kako napraviti ekološko sredstvo za čišćenje od samo 3 sastojka?