Mislite da vam trebaju deseci proizvoda za čišćenje i održavanje doma? A jeste li si ikada dali truda i zavirili u kemijski sastav tih sredstava? Ako jeste, možda ste već prešli na ekološka sredstva za čišćenje. A ako još koristite konvencionalne deterdžente, pokušat ćemo vas ovim tekstom nagovoriti da "promijenite ploču" i zauvijek pređete na svjetliju, ekološku stranu. Bit će to dobro – i za Planetu i za vas.
Dakle, zaboravite sve što znate o čišćenju i uz ovaj tekst saznajte kako najučinkovitije i najsigurnije očistiti vaš dom. Recepti za domaća sredstva za čišćenje su doista učinkoviti, potrebno je samo znati koja su kemijska svojstva sastojaka od kojih ih radite. Naravno, jasno ih označite te sklonite od djece! Annie B. Bond s internetskog portala Care2.com opisala je za vas pet preparata koji su najsigurniji, najučinkovitiji i najkorisniji za čišćenje.
Soda bikarbona
Soda bikarbona je natrijev-hidrogenkarbonat i blago je alkalna (pH vrijednost joj se kreće oko 8,1). Vrlo je učinkovita kod čišćenja, lako ju je za nabaviti i nije skupa. Neutralizira mirise na bazi kiselina u vodi i apsorbira mirise iz zraka. Ako ju nanesete na vlažnu krpu ili spužvu, može ju koristiti kao nježno neabrazivno sredstvo za čišćenje kuhinjskih radnih površina, umivaonika, kada, pećnica i stakloplastike. Uspješno uklanja miris znoja te neutralizira miris kemikalija ako dodate cijelu jednu malu šalicu u perilicu rublja. Koristan je osvježivač zraka i uklanja smrad s tepiha.
Soda za pranje
Kemijski „susjed“ sode bikarbone, soda za pranje (natrijev karbonat) vrlo je alkalna – pH joj iznosi oko 11. Ne ispušta nikakve štetne plinove i daleko je sigurnija od komercijalnih otapala, no pri radu s njome ipak treba biti oprezan jer je kaustična. Stoga, nosite rukavice. Soda za pranje odmašćuje, čisti petrolej, uklanja vosak i ruž za usne te neutralizira mirise isto kao soda bikarbona. Nemojte je koristiti za čišćenje stakloplastike, aluminija ili na voskom obloženim podovima – osim ako ne namjeravate ukloniti vosak.
Alkoholni ocat i sok od limuna
Alkoholni ocat i limunov sok su kiseline koje neutraliziraju alkalne tvari, poput kamenca iz tvrde vode, a vrlo su djelotvorni kod otapanja ljepljivih nakupina, uklanjanja potamnjelih dijelove te prljavštine s drvenih površina.
Tekući sapuni i deterdženti
Tekući sapuni i deterdženti nužni su za uklanjanje masnoća, no nemaju isti kemijski sastav. Sapun je napravljen od masti i lužine te ima široku lepezu primjene, dok su deterdženti sintetički preparati te su dizajnirani specijalno za određenu namjenu, tako da oni ne reagiraju s mineralima iz tvrde vode pa ne stvaraju pjenu. Kupite biorazgradive deterdžente i sapune bez dodatka mirisa (obje vrste dostupne su u trgovinama zdrave hrane).
Odstranjivači plijesni i dezinfekcija
Da bi određenu tvar EPA (Environmental Protection Agency – Agencija za zaštitu životne sredine) registrirala kao dezinficijens, mora proći kroz opsežne i skupe testove. Ta organizacija preporučuje upotrebu jednostavnih sapuna u svrhu dezinfekcije. Postoji mnogo eteričnih ulja, poput lavande, klinčića i ulja čajevca (izvrstan je prirodni fungicid) te ekstrakt sjemenki grejpa koji su odlični antiseptici i dezinficijensi.
Ako želite napraviti domaće sredstvo za dezinfekciju od eteričnog ulja, formula je sljedeća: stavite jednu žličicu eteričnog ulja na dvije šalice vode i dvije šalice alkoholnog octa u sprej bocu (pazite da si ne poprskate oči). A ako želite napraviti sredstvo od ekstrakta sjemenki grejpa, stavite 20 kapi na istu količinu vode i octa. I – to je to!