Voda je osnova života i potrebna je svakom živom biću. Sve životinje, biljke pa i ljudsko tijelo sastoje se od vode. 85 % vode pronaći ćemo u tijelu novorođene bebe i oko 50 % kod starijih ljudi. Voda donosi važne hranjive tvari (vitamine i minerale) u naš organizam te uklanja metabolički otpad iz živih stanica našeg tijela. Voda također sudjeluje u termoregulaciji i procesu disanja.
Ljudskom tijelu potrebno je minimalno 1,5 – 2,0 litara vode dnevno kako bi normalno funkcioniralo. Čovjek bez hrane može živjeti i do dva mjeseca, a bez vode ne može živjeti više od nekoliko dana jer bez vode se život gasi…
Paradoksalna je činjenica da nam je voda prijeko potrebna za život, ali isto vrijeme – voda je jedan od vodećih uzroka bolesti u svijetu. Voda u prirodi sadrži mnoštvo mikroorganizama, od kojih neki uzrokuju ozbiljne bolesti, poput kolere, tifusa, hepatitisa te gastroenteritisa. Voda je često zagađena kemikalijama, pesticidima, nitritima, teškim metalima, naftom i naftnim nusproduktima, spojevima nastalim na bazi klora i drugim otrovnim elementima. Posljedice konzumiranja onečišćene vode mogu se osjetiti odmah, a mogu se pojaviti tek nakon nekoliko godina. Kako bismo razjasnili neke nedoumice vezane uz vodu – odgovorit ćemo na najčešća pitanja vezana uz njeno pročišćavanje.
1. Možemo li pročistiti vodu kuhanjem?
Uobičajeno je mišljenje da je prokuhana voda bolja, čišća i sigurnija. Čuli ste o tome? E, pa opet slijedi razočaranje. Visoka temperatura uništava bakterije i viruse koji žive u vodi i smanjuje sadržaj nečistoća s niskom točkom ključanja. Ali, da bi se postigao potpuni učinak, voda treba ključati najmanje 40 minuta.
Međutim, smanjenje obujma tekućine dovodi do povećanja koncentracije nečistoća s visokom točkom ključanja i toksina. Zaključak je taj da prokuhana voda nije bolja od obične vode iz slavine. Zamrzavanje vode uopće nema nikakvog utjecaja na sadržaj nečistoća u njoj.
Kako da očistimo vodu brzo i efikasno u trenutku kada to trebamo? Odgovor je jasan – korištenjem filtera za pročišćavanje vode Aquaphor! Nakon što počnete koristiti filter, osjetit ćete odmah razliku u okusu i mirisu vode, isto kao i značajno smanjenje kamenca.
2. Postoji li u prirodi čista voda?
Voda je po definiciji tekućina bez boje, okusa i mirisa. No, nije uvijek takva. I ako je takva, ponekad sadržava otopine i dodatke koji se nikako ne bi trebali tamo nalaziti.
Još iz osnovne škole znamo kako voda zagrijavanjem Sunca isparava te se nakon hlađenja u atmosferi vraća u obliku padalina, zatim prodire u gornje slojeve tla i dospijeva do podzemnih voda, rijeka, jezera i mora, zatvarajući tako neprekidan ciklus kruženja. Isto tako je poznato da voda otapa manje-više sve s čime dolazi u dodir. Već u atmosferi vodene čestice otapaju plinove koji se tamo nalaze i mijenjaju svoja prirodna svojstva. Nakon kiše nebo je svjetlije i čišće, a kakva je voda?..
Zapamtite, kišnica nije sigurna za piće!
3. Što je s vodom koja do nas dolazi iz slavine?
Kad voda u obliku kiše ili snijega dospije na kopno, otopi mnoge tvari s površine, uključujući biootpad, nečistoće, pesticide, metale i sve ostalo što se nađe na putu, pokupi različite mikroorganizme, te tako „obogaćena“ dospije u vodocrpilišta, prođe dezinfekcijski postupak klorom i kroz sustav vodovodnih cijevi stiže do krajnjeg korisnika – vaše obitelji.
4. Je li bolje piti flaširanu vodu?
Voda koja se puni u boce je visoke kakvoće. No, problem je ambalaža. Na žalost, sve većim korištenjem vode u PET bocama stvara se nepotrebni otpad i troše velike količine energije. To postaje veliko opterećenje za okoliš. Pacifički institut procjenjuje da na svaku prodanu litru vode otpada 3 litre vode utrošene za njezinu proizvodnju. Voda u bočicama povezuje se sa zdravim načinom života, ali nije dokazano da je voda iz bočica zdravija od one iz vodovoda (pod pretpostavkom da je ispravna).
Kao jedan od glavnih problema kad se raspravlja o kvaliteti vode u bocama, stručnjaci ističu ispravnost plastične ambalaže u koju je voda pakirana. Budući da je voda u njima pohranjena često duži period i to često na visokim temperaturama (u skladištu tvornice, tijekom transporta, ponovo u skladištu dućana, u našim kućama), smatra se da je takva voda izložena nekim mikroorganizmima i kemikalijama kojih je vrlo malo ili ih uopće nema u javnom vodovodu. Te kemikalije često mogu vrlo loše utjecati na ljudsko zdravlje. Često se ističe i da višekratno korištenje plastične PET ambalaže može biti također štetno po ljudsko zdravlje.
5. Je li sigurna voda koju pijemo iz staklene boce?
Za razliku od one u PET ambalaži, voda u staklenim bocama je izvrsna. Ipak, treba imati na umu kako kvaliteta pitke vode u bocama ovisi o kvaliteti njezinog izvora, tehnologiji punjena i dezinfekcije, kvaliteti strojeva za tretiranje vode te sustavu distribucije boca. Flaširana voda u mnogim slučajevima je samo obična voda iz slavine koja je pročišćena.
Proces pročišćavanja, barem kod savjesnih proizvođača, je vrlo sličan onome koji se koristi u Aquaphor filtrima za vodu. Kvaliteta izlaznog proizvoda je ista, a razlika je samo u cijeni:
– 1 litra negazirane flaširane vode u trgovini je cca. 3,00 kn.
– 1 litra vode, pročišćene Aquaphor uređajem / vrčem i do 30 puta jeftinija.
Zašto Aquaphor?
14,5 milijuna obitelji u 43 zemlje svijeta poklonilo je Aquaphoru povjerenje jer Aquaphor ima:
– najveći izbor uređaja za pročišćavanje vode na tržištu
– Aquaphor filteri izvrsno pročišćavaju vodu od mehaničkih (pijesak, glina, hrđa, …) i organskih nečistoća (fenole, pesticide, klororganske kancerogene spojeve,…), teških metala, koloidnog željeza i drugih neželjenih sastojaka
– Aquaphor filteri eliminiraju neugodne okuse i mirise vode
– Aquaphor filteri sprečavaju razmnožavanje bakterija
– Aquaphor filteri s Aqualenom propuštaju prirodne mineralne sastojke, što čini vodu ne samo čistom, već korisnom i ukusnom
– Aquaphor filteri smanjuju suvišnu tvrdoću vode (kamenac)
– Aquaphor filteri nikada ne otpuštaju zarobljene nečistoće natrag u pitku vodu
– Jedino Aquaphor filteri na tržištu imaju oznaku „Preporučeno za dječju prehranu“. Ovo je najčišća voda za vaše najdraže osobe!
– Cijene su dostupne svakoj obitelji – 1 litra vode pročišćene pomoću Aquaphor filtera košta 15-tak puta manje nego 1 litra flaširane vode.
– O besprijekornoj kvaliteti Aquaphor proizvoda svjedoče i certifikati: TÜV NORD, NSF i LGA.