Prema rezultatima najnovijih istraživanja objavljenih u časopisu ‘Preventive Medicine’, žene se ne kreću dovoljno i radi toga su podložnije svakakvim oboljenjima. Istraživači su pratili tjelesnu aktivnost 1.000 muškaraca i žena. Otkrili su da muškarci u prosjeku 30 minuta dnevno rade umjerene ili teške vježbe poput brzog hodanja ili trčanja. Žene rade to isto, no samo oko 18 minuta.
Nije tajna da vježbanje pomaže kod depresije, ubrzava metabolizam, pomaže zdravlju, puni energijom i sl., no zašto žene ne vole tu vrstu tjelesne aktivnosti? Dr. Paul Loprinzi sa Bellarmine sveučilišta tvrdi kako žene imaju manje samopouzdanja kad je vježbanje u pitanju. Sklone su mišljenju da je za njih to nešto nemoguće te odustaju od napora brže od muškaraca.
Dr. Bradley Cardinal s Oregon State Universityja tvrdi kako taj nedostatak samopouzdanja kod žena vuče korijen iz djetinjstva. Dokazano je da se roditelji više igraju sa sinovima nego s kćerima.
Evo kako se riješiti blokada i strahova kad je vježbanje u pitanju:
– Ne dajte se zastrašiti! Vježbanje prilagodite sebi. Recimo, set vježbi od 30 munta možete prekinuti malim dvominutnim pauzama.
– Krećite se što više: parkirajte puno dalje od posla tako da što više pješačite, ostavite lift na miru – hodajte stubištem, stupajte u mjestu dok gledate televiziju i sl.!
– Budite kreativni! Dok čekate u redu za svlačionicu, radite čučnjeve. Kako biste ušli u formu, najbolje je izbjegavati sjedenje!