Đumbir (Zingiber officinale), ingver ili ginger, od davnina je poznat po mnogobrojnim ljekovitim svojstvima, a najčešće je njegova primjena usmjerena olakšavanju različitih probavnih tegoba i smetnji. Kao tradicionalna, prirodna pomoć koristi se za ublažavanje jutarnjih mučnina kod trudnica kao mučnina uzrokovanih putovanjima i kretanjem. Učinkovitost đumbira kod ublažavanja mučnina potvrđuju i brojni znanstveni radovi i kliničke studije.
Zato se đumbir često preporučuje i osobama s tegobama kao što su: dispepsija, nadutost, grčevi i dijareja. Preporučuje se i kod mučnina i povraćanja tijekom trudnoće, putovanja ili pak mučnina uzrokovanih bolestima. Đumbir je izuzetan stomahik te se preporučuje i za pojačavanje apetita i sekeciju probavnih sokova.
Kako djeluje đumbir?
Pozitivan učinak đumbira na probavni sustav objašnjava se kroz nekoliko mehanizama:
– Sprječava ili smanjuje osjećaj mučnine i povraćanje (na razini inhibicije djelovanja cisplatina kao uzročnika mučnine, povraćanja i inhibitora pražnjenja želuca, te uključivanjem kolinergičnih M3 receptora i serotonergičkih 5-HT3 i 5-HT4 receptora koji su antagonisti serotonina)
– Poboljšava tonus i pokretljivost (peristaltiku) probavnog sustava
– Potiče lučenje želučanih sokova i enzima (posebice pankreasne amilaze i tripsina) čime omogućuje brži i lakši prolaz hrane kroz probavni sustav
– Utječe na učinkovitiju probavu hrane (potiče gastrointestinalni motilitet, pokretljivost)
– Djeluje protuupalno na cijeliorganizam, a posebice probavni sustav zbog visokog antioksidacijskog potencijala
– Smanjuje vrijeme prolaska hrane kroz probavni sustav
– Blagotvorno djelovanje đumbira na probavni sustav i smanjenje mučnina prvenstveno se pripisuje aktivnim sastojcima: 6-gingerolu, 6-shogaolu i galaktolaktonima
Kada treba uzeti đumbir?
Primjena đumbira praćena je i kroz razne kliničke studije koje potvrđuju njegovu visoku učinkovitost i sigurnost uporabe. To se prvenstveno odnosi na:
– Jutarnje mučnine kod trudnica
– Bolesti putovanja
– Mučnine i probavne nelagodnosti uzrokovane lošom probavljivošću hrane i slabom peristaltikom (konstipacija, ulcerozni kolitis, nadutost, dispepsija, slabije pražnjenje želuca i slabo razgrađivanje hrane te mučnine i povraćanje).
– Zbog izuzetnih protuupalnih svojstava, osim kod probavnih tegoba đumbir se vrlo često preporučuje i za ublažavanje simptoma prehlade, ali i artritisa.
Đumbir i trudnice
Jutarnje mučnine, odnosno mučnine i povraćanje, su vrlo česti simptomi trudnoće i po nekim podacima javljaju se kod otprilike 80% trudnica. Jutarnje mučnine najčešće počinju između 6. i 12. tjedna trudnoće, a većinom traju do kraja trećeg mjeseca trudnoće. Kod manjeg broja trudnica mogu potrajati i puno duže. Iako točan uzrok mučnina u trudnoći nije u potpunosti razjašnjen, većinom se smatra da promjene u hormonalnom sustavu djeluju na gastrointestinalne funkcije (smanjenje motiliteta, mišićne kontrakcije i opuštanje želuca i crijeva uslijed djelovanja progesterona), što dovodi do mučnine i povraćanja. Od prirodnih, biljnih izvora koje se koriste u svrhu ublažavanja jutarnjih mučnina i mučnina kod trudnica na prvom mjestu je definitivno đumbir.
Zapravo, najveći broj radova vezan uz proučavanje učinkovitosti đumbira kod probavnih nelagodnosti rađen je upravo na trudnicama te smo stoga priupitali našu mag.pharm. Malči Rogoznicu što preporučuje trudnicama kada zatraže savjet zbog mučnina.
„S obzirom na to da su trudničke mučnine vrlo neugodne i često terapijski nerješive, a posebno ne lijekovima jer postoje mnogobrojne kontraindikacije, i za majku i za dijete, uvijek pokušava preporučiti prirodne metode koje su se pokazale kao najbolji način ublažavanja mučnina. Kod trudničkih mučnina često se preporučuje uzimanje vitamina B6 te izjednačavanje tlaka namakanjem u slanoj vodi u kadi. Đumbir je doista jedan od preparata koji bih izdvojila te bih za ublažavanje trudničkih mučnina preporučila vodeno-glicerolni ekstrakt đumbira. Za razliku od ribanja podanka ili cijeđenja soka, prednost kod uzimanja ovog ekstrakta je u lakšoj primjeni kapi, sigurnijem i točnijem doziranju kao i u sigurnosnom profilu samog pripravka Đumbir kapi“, objasnila je magistra Rogoznica.
Đumbir kapi
Đumbir doprinosi olakšavanju probavnih tegoba i boljem funkcioniranju probave
Đumbir kapi (Zingiber officinale L.) preporučuju se kao potpuna biljna i prirodna pomoć kod svih vrsta smetnji i tegoba želuca i gornjeg dijela probave. Kao tradicionalna, prirodna pomoć Đumbir kapi se uz savjetovanje sa liječnikom preporučuju za ublažavanje jutarnjih mučnina kod trudnica te mučnina uzrokovanih putovanjima / kretanjem uz moguću primjenu i kod djece.
Đumbir kapi, kao izuzetan stomahik, predstavljaju potpuno prirodno rješenje za ublažavanje tegoba kao što su: dispepsija, nadutost, grčevi, dijareja, mučnine i povraćanje tijekom trudnoće, putovanja, popratnim tegobama uslijed infekcije Helicobacter pylori, za poticanje apetita te bolju sekreciju probavnih sokova i sl. Zbog snažnog antioksidacijskog djelovanja, mogu se preporučiti i kao prirodna podrška u obrani od virusa i bakterija, i općenito za jačanje imuniteta.
Đumbir kapi dolaze u obliku bezalkoholne tekućine koja sadrži visoku koncentraciju đumbira ekološkog podrijetla. Takvim oblikom omogućena je veća iskoristivost i djelotvornost aktivnih sastojaka te brzo djelovanje.
Đumbir kapi certificirane su kao ekološki proizvod (EU) i kao proizvod siguran za korištenje i kod vegana (EU V-label) – potpuno biljni proizvod. Uzimanje Đumbir kapi za ublažavanje tegoba mučnina tijekom trudnoće preporučujemo u dozi do 1000 mg na dan, raspoređeno kroz nekoliko uzimanja dnevno te uz obvezno savjetovanje s liječnikom. Pravilna prehrana i zdrav stil života od iznimne su važnosti za zdravlje.
Suplement d.o.o.
T: +385 1 3865 321
e-mail: suplement@suplement.hr i info.plant@suplement.hr
Kupi Đumbir kapi po cijeni sniženoj za 25 %
U Naturala Shopu by Malči Violaod 24. listopada do 03. studenog Đumbir kapi možeš nabaviti po cijeni sniženoj za 25 %, odnosno za 80 kuna!