Od samog početka prosinca sa svih strana izloženi smo reklamama koje iz naših ”džepova” pokušavaju izvući što je moguće više novaca. Računajući kako je ovo blagdansko vrijeme zapravo ”vrijeme darivanja”, a nećemo valjda štedjeti u današnje vrijeme kada se božićni duh mjeri količinom ili veličinom poklona, trošimo nemilice i ne razmišljajući kako često pretjerujemo.
Probajte ovih blagdana primijeniti neki od naših savjeta kako ne trošiti i ne bacati svoj novac na nepotrebne stvari.
Dani poslije Božića mogu biti pomiješani osjećajima sreće i strepnje. Iako ste još u duhu blagdanskog veselja i pod dojmom novih poklona koje ste dobili, osjećate grižnju savjesti zbog količine novaca kojeg ste potrošili kako bi vi usrećili druge. Dodajte k tome koliko ste potrošili na nove božićne ukrase i dekoracije, hranu i novu odjeću, ispada kako vam je Djedica ovih blagdana uz poklone ostavio i otplaćivanje dugova. Svake godine puno nas ponavlja istu grešku, napravimo limit koji nećemo preći prilikom blagdanskog šopinga, no poneseni blagdanskim duhom, sniženjima i „povoljnim prilikama” ponovo potrošimo više nego smo planirali. Evo nekoliko savjeta kako da ove godine ne trošite novac uzalud.
1. Odredite koliko ćete novaca potrošiti na koji poklon. Iako je razmjena poklona zabavna, može biti prilično skupa. Umjesto da nagađate koliko će novaca vaša obitelj i prijatelji potrošiti na vas, razgovarajte s njima i dogovorite se koliko ćete potrošiti na međusobne poklone, pa nećete osjećati grižnju savjesti ako se vaš poklon u usporedbi s onim kojeg ste vi dobili čini jeftinim.
2. Poklonite svoje vrijeme. Ovog Božića svojim bližnjima poklonite dar svojih usluga. Razmislite koliko bi vaša mama cijenila da joj dođete pomoći počistiti stan. Ili da cijeli tjedan vi kuhate ručak dok se vaš suprug/supruga odmara. Vaš otac već neko vrijeme odgađa popravke u kući jer nikad nema dovoljno vremena? Poklonite mu svoju pomoć. Vaše će usluge više cijeniti nego materijalne poklone.
3. Poklonite poklone koje ste sami izradili. Ovih blagdana postanite kreativni i umjesto da kupite poklone, izradite ih sami. Napravite kolačiće koje ćete zapakirane kao paketiće spremiti u ukrasne kutijice. Ako znate plesti, ispletite šal. Ili složite foto album sa slikama iz djetinjstva ili s praznika koje ste s nekim prijateljem proveli zajedno.
4. Dogovorite ”Tajno darivanje”. Ako ste dio velike obitelji i nemate dovoljno novaca kako bi svima kupili poklone, napišite papiriće s imenima članova vaše obitelji, stavite ih u šešir ili kapu i neka svatko iz kape izvlači jedan papirić s imenom. Ovog Božića samo toj osobi onda kupujete poklon i tako svaki član obitelji nekom drugom kupuje, a nitko ne smije otkriti čije ime je izvukao.
5. Odredite limit i nemojte ga preći. Dobro pogledajte kakva vam je financijska situacija i izračunajte koliko smijete potrošiti ovih blagdana. Držite se toga koliko novaca imate na raspolaganju, a ne što ste kome poklonili lani i što će netko pokloniti ove godine vama.
6. Božićne ukrase kupite na sniženju. U danima tik pred Božić svi blagdanski ukrasi biti će sniženi – to je vrijeme za kupnju. Za sada kupite samo ono što vam treba još ove godine, jer ćete iza Nove godine još jeftinije moći kupiti ukrase za sljedeću godinu.
7. Neka svatko sudjeluje. Ako vi organizirate božićni ručak neka se svi uključe. Zamolite obitelj i prijatelje da svatko donese nešto od hrane sa sobom. Neka svatko pripremi neko od jela za vaš blagdanski meni, pa nećete vi morati sami snositi troškove cijelog ručka.Vjerojatno će se svi rado priključiti kako bi vaš ručak bio što bogatiji i ukusniji.
8. Provjerite stranice s popustima. Mnoge internet stranice nude popuste i sniženja za različite usluge i proizvode, pa provjerite, možda na nekoj od tih stranica pronađete povoljno poklon koji bi se svidio nekom članu vaše obitelji ili prijatelju.