Podaci su prikupljeni u okviru nacionalnog javnozdravstveno-edukativnog Projekta SUTRA, koji se već godinu dana provodi u organizaciji Hrvatskog farmaceutskog društva pod visokim pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja i Agencije za lijekove i medicinske proizvode, zahvaljujući kojem trudnice mogu prisustvovati besplatnim edukativnim predavanjima interdisciplinarnog tima brojnih liječnika i farmaceuta. Projekt se nastavlja provoditi i 2015. godini.
Svjetska Zdravstvena Organizacija (WHO) je prije gotovo 2 desetljeća prva definirala pojam odgovornog samoliječenja (responsible self-medication), u kojem pacijent kod blažih zdravstvenih tegoba koristi lijekove i proizvode dostupne bez recepta, koji su sigurni i učinkoviti ako se koriste prema uputama. Samoliječenje nikako ne podrazumijeva izbjegavanje liječnika ili ljekarnika u sustavu traženja rješenja kod zdravstvenih tegoba, nego dapače još više zahtijeva angažiranost (i informiranje) zdravstvenih djelatnika u proces liječenja i izvan okvira propisane konvencionalne farmakoterapije, uz suradnju s ostalim važnim članovima medicinskog tima, u svrhu što boljeg terapijskog ishoda.
Trudnice su posebno osjetljiva skupina pacijenata koja je iznimno sklona samoliječenju, što zahtijeva posebni oprez svih zdravstvenih djelatnika koji su uključeni u perinatalnu skrb! U vremenima kada i nacionalna zdravstvena tijela diljem svijeta, uključujući i Hrvatsku, propagiraju samoliječenje kao metodu “rasterećivanja” hitne medicinske skrbi kako bi se ona mogla kvalitetnije i duže baviti zahtjevnijim i ozbiljnijim tegobama, javlja se opasnost od neinformiranog, neracionalnog, nekontroliranog i rizičnog uzimanja niza bezreceptnih proizvoda, posebice u trudnoći.
Hrvatska se pokazala iznimno osviještenom o problematici samoliječenja u trudnoći, pokrenuvši edukativno-javnozdravstveni projekt SUTRA – Samoliječenje u trudnoći i tijekom dojenja u organizaciji Hrvatskog farmaceutskog društva, pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja i Agencije za lijekove i medicinske proizvode, u kojem je interdisciplinarni tim od 10 zdravstvenih djelatnika (ginekolozi, dermatolozi, pedijatri, magistri farmacije, medicinski biokemičari) tijekom cijele godine kontinuirano provodio sustavnu edukaciju trudnica o prednostima i rizicima primjene bezreceptnih proizvoda. Cilj Projekta SUTRA je potaknuti trudnice na odgovornu i racionalnu primjenu bezreceptnih lijekova i ostalih metoda samoliječenja u trudnoći i tijekom dojenja, kako bi bile maksimalno sigurne da nema rizika po mamu i bebu.
Na statističkom uzorku od 190 trudnih ispitanica (anonimni anketni upitnici) dokazano je kako trudnice u Hrvatskoj smatraju ovakav oblik edukacije o lijekovima i ostalim bezreceptnim proizvodima iznimno vrijednim, potrebitim i korisnim za njihovu sigurnost tijekom trudnoće. Edukativna predavanja u okviru Projekta SUTRa, koja drže liječnici i farmaceuti, pružaju trudnicama vrlo vrijedne informacije temeljene na medicinskim dokazima o svim rizicima i mogućnostima samoliječenja, u skladu s najnovijim znanstveno-stručnim spoznajama.
Prema rezultatima anketa, od bezreceptnih lijekova uvjerljivo se najviše tijekom trudnoće koriste analgetici (lijekovi protiv bolova), lijekovi kod nadražaja i boli grla i ždrijela, dekongestivi (lijekovi protiv začepljenosti nosa), antacidi (lijekovi za neutralizaciju želučane kiseline), a potom kombinirani pripravci kod prehlade, lijekovi kod opstipacije (zatvora), antihistaminici (lijekovi protiv alergije) i dr.
Nadalje, trudnice u Hrvatskoj u značajnom postotku koriste vitamine i minerale, biljne čajeve, druge dodatke prehrani, probiotike, eterična i biljna ulja, biljne lijekove, homeopatske lijekove i dr.
Nažalost, dokazano je kako postoji i velika potreba da se trudnice educira i potakne da i same vode više brige o određenim informacijama koje su osobito važne tijekom trudnoće (poput vrijednosti glukoze u krvi ili krvnog tlaka) kako bi bile opreznije u samoliječenju i uzimanju raznih pripravaka, uvijek se konzultirale s liječnikom ili ljekarnikom, te pravovremeno reagirale u slučaju rizika od preeklampsije, eklampsije ili gestacijskog dijabetesa.
Edukacija temeljena na medicinskim dokazima od strane zdravstvenih djelatnika i otvoreni razgovor s liječnikom ili ljekarnikom su najučinkovitija metoda sprječavanje mogućih zdravstvenih rizika po majku i dijete, te neželjenih ishoda samoliječenja u trudnoći.
Prenosimo Vam samo neke od komentara trudnica koje su prisustvovale besplatnim edukacijama:
– „Veoma zanimljivo i edukativno, nešto na što bi svaka mama i buduća trudnica trebala ići.“
– „Konačno jedno predavanje sa stručnim osobljem i obrađenim svim važnim temama.“
– „Tečaj je jako koristan za sve trudnice, pogotovo prvorotkinje. Odličan odabir tema i predavača.“
– „Vrlo pohvalno, odlično organizirano i izvrsno da trudnice imaju mogućnost izravnog susreta sa stručnjacima i postavljanja pitanja.“
– „Tečaj je stvarno edukativan! Dobila sam puno korisnih informacija!“
– „Tečaj je jako informativan, ponajviše za trudnice prvorotkinje. Ništa ne bih izmijenila, jer su sve teme podjednako informativne.“
Stručni zdravstveni tim Projekta SUTRA Vas poziva da se prijavite na edukativna predavanja i informirate besplatno, te skrbite o svojem zdravlju danas, kako biste bili bezbrižniji SUTRA.
Novo predavanje zakazano je za termin: 23. ožujka 2015. u 16h u Cinestar kinu Branimir Centra u Zagrebu.
Broj mjesta je ograničen, stoga trudnice i sve one koji poznaju neku trudnicu, požurite s prijavom za besplatno predavanje na www.sutra.com.hr.
Rezultati istraživanja
Rezultati anketa prikupljenih u okviru projekta SUTRA – Samoliječenje U TRudnoći i tijekom dojenjA
(Izvor podataka: Projekt SUTRA, Hrvatsko farmaceutsko društvo, 2014.)
Prosječna dob ispitanica (trudnica)= 30.86 godina
Prosječan indeks tjelesne mase prije trudnoće= 22,4
Prosječno trajanje trudnoće u trenutku dolaska na predavanje= 22 tjedna
Stručna sprema
Trudnice višeg stupnja obrazovanja su zainteresiranije za svoje zdravlje i problematiku primjene lijekova i općenite samoskrbi u trudnoći
VSS= 65%
VŠS= 14%
SSS= 19%
NKV= 1%
Nepoznato= 1%
Koja Vam je ovo trudnoća po redu? – Trudnice koje nemaju prethodnog iskustva s trudnoćom / porodom su motiviranije sudjelovati u edukaciji jer nemaju dovoljno informacija, iskustva ili znanja.
1. trudnoća= 75%
2. trudnoća= 20%
3. trudnoća= 3%
4. trudnoća= 2%
Konzumacija – Trudnice u Hrvatskoj evidentno povremeno konzumiraju cigarete, alkohol i kofein, unatoč preporukama o njihovoj potencijalnoj štetnosti.
a) Nikotin / Cigarete
– 91% trudnica konzumira povremeno 1-2 cigarete
– 6% trudnica konzumira svakodnevno do 5 cigareta
b) Alkohol
– 17% trudnica povremeno konzumira alkohol u raznim prigodama
c) Kofein
– 41% trudnica konzumira povremeno napitke s kofeinom (kavu)
– 31% trudnica konzumira svakodnevno napitke s kofeinom (kavu)
Vrijednost krvnog tlaka – Trudnice u Hrvatskoj trebale bi biti angažiranije i više se informirati o vrijednosti svoga krvnog tlaka, kako bi pravovremeno reagirale kod sumnje na rizik od preeklampsije i eklampsije koji mogu dovesti u opasnost majku i dijete:
– 11,1% trudnica ne zna vrijednost svoga krvnog tlaka na zadnjem pregledu
– 4,3% trudnica ima povišene vrijednosti krvnog tlaka
Vrijednost glukoze u krvi (šećer) – Trudnice u Hrvatskoj trebale bi biti angažiranije i više se informirati o vrijednosti glukoze u krvi, radi pravovremene prevencije gestacijskog dijabetesa
– 55,8% trudnica ne zna vrijednost glukoze u krvi na zadnjem pregledu
Kronične bolesti i trudnoća – Trudnice u Hrvatskoj najčešće boluju od kroničnih bolesti kao što su poremećaj rada štitnjače, trombofilija, povišeni krvni tlak i dr., što zahtijeva oprez i dodatne konzultacije s liječnikom ili ljekarnikom pri samoliječenju:
– 11% trudnica boluje od kroničnih bolesti i za njih koristi propisanu terapiju lijekovima
Informacije i savjete vezane uz zdravstvene tegobe tijekom trudnoće najčešće traže od:
– Liječnik= 81,1%
– Specijalizirani internet portali= 64,7%
– Roditelji, prijatelji, poznanici= 52,6%
– Ljekarnici= 28,9%
– Internet forumi= 27,4%
– Specijalizirani časopisi= 20,0%
– Drugi zdravstveni radnici= 7,4%
Liječenje blažih zdravstvenih tegoba i komunikacija s liječnikom ili ljekarnikom:
– 35,8% trudnica samostalno pokušava riješiti blaže zdravstvene tegobe bez odlaska liječniku
– 34,2% trudnica koristi proizvode za samoliječenje temeljem preporuka s foruma, članaka i raznih web-portala
– Svega 1,6% trudnica ne uzima ništa bez konzultacije s liječnikom ili ljekarnikom!
Bezreceptni lijekovi u trudnoći (po učestalosti korištenja)- Trudnice u Hrvatskoj
– Lijekovi protiv boli= 20,53%
– Lijekovi kod nadražaja i boli grla i ždrijela= 20,53%
– Lijekovi za olakšavanje začepljenosti nosa= 19,47%
– Lijekovi kod želučanih tegoba= 14,21%
– Lijekovi kod prehlade= 10,53%
– Lijekovi za poticanje probave= 9,47%
– Antiseptici= 7,37%
– Lijekovi protiv kašlja ili za iskašljavanje= 6,32%
– Lijekovi protiv alergije= 1,05%
Bezreceptni proizvodi u trudnoći (po učestalosti korištenja) – Trudnice u Hrvatskoj
– Vitamini i minerali= 85,79%
– Biljni čajevi= 30,53%
– Razni drugi dodaci prehrani= 21,58%
– Probiotici= 15,79%
– Eterična i biljna ulja= 13,68%
– Dermokozmetika= 11,58%
– Biljni lijekovi= 3,16%
– Homeopatski pripravci= 2,63%
Biljni lijekovi i proizvodi u trudnoći tijekom dojenja (po učestalosti korištenja) – Trudnice u Hrvatskoj
– Za poboljšanje imuniteta= 12,63%
– Kod tegoba urinarnog trakta= 11,05%
– Kod kašlja i prehlade= 11,05%
– Kod želučanih tegoba= 6,32%
– Kod dojenačkih kolika= 5,26%
– Kod poticanja laktacije= 4,21%
– Kod olakšavanja mučnina= 3,16%
– Kod stresa, nesanice ili tjeskobe= 1,05%