Domaćice su odavno metle zamijenile usisavačima za koje vjerujemo da osim što čine naš život lakšim, bolje uklanjaju prašinu i razne alergene. Međutim, istraživanja koja su proveli australski znanstvenici ističu i drugu stranu medalje.
Naime, usisavači mogu izbacivati znatne količine sitne prašine i bakterija natrag u zrak te tako širiti razne infekcije i alergene.
Istraživanje je provedeno na većem broju usisavača renomiranih proizvođača (Dyson, Electrolux, Hoover, iRobot i Sanyo) koji su se razlikovali u cijeni i starosti. Rezultati pokazuju da svi usisavači izbacuju značajne količine bakterija, prašine i alergena natrag u zrak. Usisavači s posebnim filterima, kojima na deklaraciji piše da učinkovito uklanjaju i najsitnije čestice prašine, polena, čak i bakterija iz zraka ispuštaju samo neznatno manje količine alergena u odnosu na obične usisavače.
Noviji i skuplji usisavači to čine u nešto manjoj mjeri od jeftinijih i starijih modela, a najsigurnijima su se pokazali usisavači s ugrađenim HEPA filterom.
Uklanjanjem starih tepiha iz kućanstava koji u sebi akumuliraju prašinu i bakterije kroz dulji niz godina znatno se reducira njihovo alergeno djelovanje tako da se ta metoda najviše preporučuje alergičnim osobama.
Isto tako, preporučuje se brisanje prašine suhim krpama od mikrofibre koje za razliku od običnih krpa zadržavaju čestice prašine na sebi, a kada kupujete novi kućanski stroj za usisavanje – pripazite da se radi o onome koji ima u sebi ugrađen HEPA filter jer je istraživanje dokazalo da takvi aparati najmanje štete našem zdravlju.
Istraživanje je objavljeno u časopisu Environmental Science & Technology.