U zadnje vrijeme, sve se češće po medijima povlače razne vijesti o statinima – jedan tjedan naglašavaju njihovu štetnost i brojne rizike koje nose, a drugi tjedan ih predstavljaju kao najbolji lijek ikad. Zbunjujuće, zar ne? Istinu o statinima i najnovijim istraživanjima na tu temu otkriva dr. Steven Nissen, američki specijalist kardiovaskularne medicine s klinike u Clevelandu.
Što su statini?
Prvi statin, mevastatin, izoliran je od gljivica. Određeni broj drugih stativa dobiven je također na sličan način, dok je većina ovih lijekova u potpunosti sintetičke naravi. Svi statini blokiraju enzime koji trebaju tijelu da bi sintetiziralo kolesterol. Krajnji rezultat toga je snižavanje lošeg kolesterola u tijelu.
Klinička istraživanja pokazuju da svi takvi lijekovi, koji snižavaju kolesterol u tijelu, smanjuju rizik od bolesti srca za 25% do 30%. U Sjedinjenim Američkim Državama, prema nekim procjenama, ovaj lijek koristi više od 33 milijuna ljudi.
Vrijedi li riskirati sa statinima?
Prema dr. Nissenu, statini su najbolji lijek ukoliko imate problema sa srcem ili visoki rizik od kardiovaskularnih bolesti. Ako se koriste razumno i s redovitim pregledima, mogu se smatrati učinkovitima i sigurnima. Međutim, statini nisu za sve ljude. Predstavljaju ozbiljan lijek koji se ne smije olako koristiti. Statini trebaju dolaziti ˝ruku pod ruku˝ s uravnoteženom prehranom i redovitom tjelovježbom, nipošto nisu nadomjestak za zdrav način života.
Tko treba koristiti statine?
Statin ja lijek namijenjen ljudima koji imaju povećan rizik od bolesti srca. Taj rizik je definiran kroz dob, ukupnu razinu kolesterola u krvi, razinu dobrog kolesterola, krvi tlak i podatak jeste li pušač ili ne. Također, u razmatranje se uzima i obiteljska povijest bolesti i genetičko naslijeđe.
Odluka o korištenju ovog lijeka trebala bi biti donesena uz preporuke liječnika, koji mogu uzeti u obzir i vaše specifične zdravstvene faktore rizika.
Osim toga, statini neće samo tako izliječiti probleme s kolesterolom, moraju se koristiti uz zdravu prehranu i redovitu tjelovježbu kako bi bili efikasni. Trudnice bi svakako trebale izbjegavati korištenje statina. Također, mogu imati opasne interakcije i nuspojave ukoliko se kombiniraju s određenim lijekovima.
Koje rizike nosi korištenje statina?
Čak i najbolji lijekovi na svijetu nose određene rizike pa tako i statini. Početkom 2012. godine Federal Drug Agency naložila je proizvođačima statina da na etikete svojih proizvoda dodaju još nekoliko rizika koje nosi njihova primjena. Neki od njih su; gubitak pamćenja, zbunjenost te dijabetes zbog povećanog šećera u krvi.
Povećanje šećera u krvi je maleno, ali za ljude koji već imaju visok šećer u krvi ovo može značiti obolijevanje od dijabetesa. Što se tiče gubitka pamćenja, prema dr. Nissenu, ono je rijetko i potpuno reverzibilno. Dapače, statini smanjuju rizik od vaskularne demencije.
Mnogo učestalija posljedica korištenja statina je osjetljivost mišića, koja može biti prilično jakog intenziteta, a pojavljuje se kod 5% pacijenata. Iz tog razloga potrebno je ići na redovite preglede liječniku, ukoliko se pokaže da je bol u mišićima povezana sa statinima, može se prijeći na neku drugu vrstu tog lijeka.
Dok neki ljudi podnose statine prilično dobro, kod drugih se učestalo mogu pojavljivati nuspojave poput:
• Glavobolje
• Poteškoća sa spavanjem
• Ljuštenje kože
• Bol u mišićima, osjetljivost, slabost
• Vrtoglavica
• Bolovi ili grčevi u trbuhu
• Mučnina, povraćanje
• Nadutost
• Proljev
• Konstipacija
• Osip