Borba žena protiv neželjenih dlačica odvija se već stoljećima. Za neke je problem s dlačicama naslijeđen i određen etničkom pripadnošću. Pojačana dlakavost može biti povezana i sa zdravstvenim stanjima poput policističnih jajnika, tumora koji luče hormone ili pak hormonalnih promjena koje su uvjetovane menopauzom.
U svakom slučaju, ženski se rod želi otarasiti neželjenih dlačica pod svaku cijenu, pogotovo u ljetnim mjesecima. Kako biste pronašli najbolje rješenje za sebe, donosimo pregled najpopularnijih metoda uklanjanja dlačica koje su ocijenili i provjerili stručnjaci.
1. Lasersko uklanjanje dlačica
Kako djeluje:
Jedan od najpopularnijih načina uklanjanja dlačica u novije vrijeme je pomoću lasera ili pulsirajućeg svjetla. Ove metode prodirući u sam folikul dlake uništavaju njen korijen.
Dlake ne otpadaju odmah nakon tretmana, već postepeno slabe i ispadaju zbog uništenog korijena. Novije generacije lasera, pod nazivom DUET, kombiniraju laser s usisavanjem i daju još bolje rezultate jer omogućuju zrakama lasera da prodiru još dublje. Na taj način tretman istovremeno obuhvaća veća područja kože i uklanja dlačice na siguran i pacijentu ugodan način.
Najbolje koristiti za :
Lasersko uklanjanje dlačica može se primijeniti na bilo kojem dijelu tijela. Najbolje kandidatkinje za ovu metodu su žene s tamnim dlakama i svjetlijom bojom kože. Laser ne djeluje na bijele dlačice i mnogo je manje učinkovit kod svjetlijih nijansi dlaka.
Koliko traje :
Ova metoda obično zahtjeva 5-7 tretmana, nakon čega se ponavlja jednom godišnje.
Cijena:
Cijena laserskog uklanjanja dlačica varira između 1000 i 3000 kuna, ovisno o tome koliko je tretmana potrebno.
2. Elektroliza
Kako djeluje :
Jedina metoda koja podrazumijeva trajno uklanjanje dlačica jest elektroliza. Pomoću tankih igala dopire se u folikul dlake i stanice zaslužne za njihov rast te ih se uništava. Nakon toga, dlaka otpada i više se ne pojavljuje na tom mjestu.
Cijeli proces može biti pomalo neugodan, što se može ublažiti lokalnim anestetičkim kremama.
Najbolje koristiti za :
Kao i ostale metode uklanjanja dlačica, elektroliza se može koristiti bilo gdje na tijelu, iako ju žene najčešće primjenjuju za uklanjanje dlačica na licu.
Koliko traje :
Iako elektroliza tretira svaku dlaku pojedinačno, cijeli proces ne traje dugo koliko se čini. Cijeli proces može obuhvaćati čak i oko 25 tretmana, ali svaki tretman može trajati samo 5 do 10 minuta.
Cijena:
Cijena varira između 300 i 600 kn po tretmanu, a za trajni rezultat najčešće je potrebno između 10 i 25 tretmana.
Potencijalne posljedice :
Elektroliza može ostaviti manje ožiljke na mjestima ulaska igle u kožu. Za većinu ljudi ti ožiljci zacjeljuju sami po sebi dok se kod crne rase mogu pojaviti tamnije pigmentirana područja i formacija keloida.
3. Vaniqa krema
Kako djeluje:
Ova je krema dostupna isključivo na liječnički recept te je poznata i pod nazivom ˝eflornitin 13,9%˝. Djeluje tako da blokira enzime koji stimuliraju rast dlaka što rezultira prestankom njihovog rasta.
Bitno je naglasiti da ova krema direktno ne služi za uklanjanje dlaka već ju je najbolje kombinirati s drugim metodama poput uklanjanja dlaka laserom. Neki stručnjaci tvrde da krema djeluje i sama po sebi, ali iziskuje strpljenje i redovitu primjenu i do 6 mjeseci prije pojave punih rezultata. Istraživanja pokazuju da se rezultati značajno popravljaju duljim korištenjem, a sama krema se nanosi dva puta dnevno.
Najbolje koristiti za :
Vaniqa krema najučinkovitije djeluje na dlake lica na području nausnice, brade i obraza. Upravo zbog visoke cijene i učestalosti nanošenja ne preporučuje se za tretiranje dlaka na velikim površinama kao što su noge ili ruke. Pogodno je to što ova krema sprječava rast čak i najsvjetlijih i najtanjih dlačica. Istraživanja su pokazala da se Vaniqa krema sigurno može koristiti i u kombinaciji s kontracepcijskim pilulama ili drugim hormonskim terapijama. Također je sigurna za primjenu kod svih rasa i tipova kože.
Cijena :
30 grama kreme košta oko 500 kuna.
4. Vosak
Kako djeluje :
Koristi se već stoljećima za uklanjanje dlačica i to u različitim kulturama diljem svijeta. Međutim, vosak koji se danas koristi uvelike se razlikuje od tretmana gustim medom koji su se u prošlosti primjenjivali. Današnji vosak sadržava sastojke na bazi soje koje se ne lijepe za kožu već samo za dlake. Nakon nanošenja voska, na njega se naslanjaju posebne trake napravljene od tkanine, a njihovim brzim i snažnim odvajanjem od kože uklanjaju se i obuhvaćene dlačice.
Najbolje koristiti za :
Voskom se mogu uklanjati dlačice s područja cijelog tijela, uključujući nausnicu, obraze, obrve, ruke i noge. Može se primjenjivati na području bikini zone, dok ˝brazilska depilacija˝ voskom uklanja sve dlake s područja spolovila.
Cijena:
Cijena uklanjanja dlačica voskom varira između 100 i 300 kuna, ovisno o veličini područja tijela na kojem se primjenjuje.
Potencijalne posljedice :
Zbog toga što vosak uklanja cijelu dlaku, potrebno je nanijeti antibakterijski losion poslije tretmana kako bi se spriječile infekcije.
Za uklanjanje dlačica voskom najbolje je posjetiti kozmetički salon, iako postoje i paketi za kućno korištenje. Stručnjaci napominju da je za ovu metodu ključno održavanje higijenskih uvjeta i nanošenje antibakterijskih losiona nakon tretmana.
5. Brijanje
Kako djeluje:
Bilo da se radi o električnom aparatu za brijanje ili običnoj britvici, brijanje je prilično slično rezanju kose – samo što se u ovom slučaju dlaka reže što bliže samoj koži. Ovom metodom se ne uklanja korijen dlake niti se zahvaćaju njeni folikuli. Djelovanje je samo privremeno, a efekti vidljivi najviše do nekoliko dana nakon brijanja.
Iako postoji općepoznati mit da brijanje dlake čini jačima i gušćima, američki dermatolog Bruce Katz ne slaže se s takvim shvaćanjima. Naprotiv, dokazi da brijanje nema takav utjecaj na rast dlake objelodanjeni su poj početkom prošlog stoljeća.
Dermatolog Bruce Katz savjetuje kako minimalizirati probleme vezane uz brijanje:
• Prije brijanja namočite kožu.
• Radite poteze britvicom u smjeru rasta dlaka.
• Izbjegavajte ponavljati poteze na istom području.
• Opustite kožu hidratiziranjem nakon tretmana
Potencijalne posljedice:
Brijanje dlačica, pogotovo u području bikini zone, može uzrokovati njihovo urastanje, što može rezultirati infekcijama- Ovaj problem češće se pojavljuje kod pripadnica crne rase.
6. Depilacijske kreme
Kako djeluje:
Depilacijske kreme pomoću kemijskih sastojaka otapaju proteine koji grade dlake. Za razliku od brijanja koje ostavlja oštre vrhove dlaka, kod primjene depilacijske kreme vrhovi dlaka su zaobljeniji te se tako smanjuje rizik od njihovog urastanja. Svejedno, tretmani ovakvim kremama trebaju se primjenjivati barem jednom tjedno.
Najbolje koristiti za :
Najčešće se koriste za uklanjanje dlačica lica, nogu i ruku , dok se ne preporučuje njihova primjena na području obrva i zone blizu spolovila.
Cijena :
Bočica ili tuba najčešće košta od 30 -60 kuna.
7. Čupanje dlačica pincetom ili epilatorom
Kako djeluje:
Čupanje dlačica pincetom ili epilatorom izvlači cijelu dlaku s korijenom, međutim ne uklanja i njen folikul te time ne sprječava njeno opetovano pojavljivanje. Dlake rastu u ciklusima, stoga vrijeme potrebno da dlaka ponovno naraste ovisi o tome kada u kojem dijelu ciklusa rasta ste ju iščupali. Za razliku od brijanja, nakon ponovnog izrastanja, dlake uklonjene čupanjem obično su mnogo tanje i slabije uočljive. Međutim, kad-tad izrast će u svojoj normalnoj veličini i debljini.
Najbolje koristiti za :
Čupanje pincetom se najčešće primjenjuje na manjim područjima za uklanjanje dlaka nausnice, brade, obraza ili za oblikovanje obrva dok se epilacija koristi i za veća područja (noge, ruke).
8. Hormonske terapije
Kako djeluje:
Hormonske terapije najčešće se propisuju ženama kojima je pojačani ras dlaka povezan s hormonima. Najčešće su takvi problemi uzrokovani sindromom policističnih jajnika. Ovakve terapije smanjuju razinu androgena – hormona koji utječe na pojačani rast dlaka.
Ovakve terapije nerijetko uključuju kontracepcijske pilule te razne anti – androgene poput spirolaktona, ciproterona i flutamida.