Više od 2 milijarde godina star Hippophae rhamnoides, pasji trn ili vučji trn poznat još i pod narodnim nazivom vukodržica — zlolesina, jedan je od prvih stanovnika na zemlji. Ime mu dolazi iz latinske izvedenica grčkog naziva biljke ,,hippophaes“ koja dolazi od hippos = konj i phaos = bljesak. Pasji je trn reliktna glacijalna vrsta, prirodna su mu stanište Azija i istočna Europa. Listopadna je biljka i raste uglavnom kao trnovit grm (0,1-3 m), a rijetko može dostići dimenzije omanjeg drveta (3-10 m).
Grane su mu glatke tamno-crveno-smeđe boje prekrivene oštrim i jakim trnovima (7–8 cm). Linearni, vrbi slični listovi s donje su strane bjelkasto-sjajni. Cvjetovi su neugledni, a plodovi sjajne narančasto-crvene boje, jajolikog oblika, 7-8 mm duge i 4-5 mm široke. Unutrašnjost ploda slična je orahu i većinom jednosjemena. Dvodomna je biljka što znači da su muški cvjetovi na jednoj a ženski na drugoj jedinki.
Iako možda nikada niste ni čuli za njega pasji je trn u službi ljudi već više od nekoliko tisuća godina. Tekstove o njegovoj ljekovitosti nalazimo u knjigama starih Grka. Teofrast (372-287 BC), koji se često smatra ocem botanike, spominje ljekovita svojstva pasjeg trna u svom tekstu – "Historia Planarum".
Reference o ljekovitoj i prehrambenoj uporabi pasjeg trna nalazimo u tibetanskim medicinskim knjigama – RGyud Bzi (četiri knjige farmakopeje) i Sibu Yidian (Četiri Medicinske Tantre) iz 8. stoljeća. U 12. stoljeću mongolski osvajač Džingis Kan hranio je svoju vojsku bobicama pasjeg trna za povećanje izdržljivosti i snage. Primjena ulja bobica pasjeg trna u tradicionalnoj medicini prakticira se više od tisuću godina. Kineska ga je vojska koristila 1950. za pomoć vojnicima koji su imali visinsku bolest. U bivšem SSSR-usu ga koristili za otklanjanje negativnih posljedica kozmičke radijacije na astronaute. U Kini i Rusiji uvršten je u Farmakopeju kao hrana i kao lijek.
Carstvo nutrijenata
Ulje bobica pasjeg trna 100% je prirodno sadrži provitamin A, vitamine B1, B2, B3, B6, C, D, E i K1. Bogat je folnom kiselinom (vitamin B9), koja je od ključne važnosti za popravak i regeneraciju DNK. Standardizirano je na više od 150mg/% karotenoida (α-karoten, β-karoten, likopen i zeaksantin) koji su prirodni antioksidansi i jačaju imunitet. Ukupna antioksidativna snaga mu je 70, 000 ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) jedinica. Sadrži uljne enzime superoksidne dismutaze (SOD) na čijem se djelovanju temelji obrana od oksidativnog stresa, biljne sterole, 20 mineralnih elemenata uključujući željezo, bakar, mangan, selen, itd.
Ulje bobica pasjeg trna ima najviši postotak u biljnom svijetu rijetke omega 7 masne kiseline ( 30% – 35%), sadrži i esencijalne masne kiselina (EFA ) i jedino je poznato biljno ulje na svijetu koje sadrži omega 3, 6, 7 i 9 zajedno. Kao adaptogen ulje pasjeg trna pomaže u ublažavanju učinaka mentalnog i fizičkog stresa.
Ukupno sadrži 106 nutrijenata i bioaktivnih supstanci sinergija kojih čine ovo ulje vašim nezaobilaznim saveznikom u održavanju zdravlja i ljepote i mladenačkog izgleda.
Hit u emisijama dr. Oza
Veliki se interes za ulje javio nakon što je dr. Oz nazvao pasji trn “čudotvornom bobicom“ a djelovanje ulja bobica pasjeg trna prezentirao u čak u tri emisije. Promovirao ga je kao jedan od najboljih dodataka prehrani za mršavljenje i održavanje vitke linije. Naime, omega-7 iz ulja signalizira tijelu da ne koristi višak kalorija iz obroka za stvaranje i nakupljanje masnih stanica te pomaže u stvaranju enzima koji sagorijevaju masnoću. Jedna studija pokazuje da unos omega 7 smanjuje apetiti jer povisuje razinu hormona kolecistokinina (CCK) koji potiče osjećaj sitosti.
Ulje bobica pasjeg trna na Tibetu zovu “ulje života“ te se koristi više od tisuću godina u indijskoj Ayurvedi i tradicionalnoj kineskoj medicini. U Rusiji i Kini uvršteno je u farmakopeju kao hrana i kao lijek. Brojna istraživanja dokazuju da povoljno djeluje na probavni sustav, dišne putove, urogenitalni sustav i na suhoću usne šupljine koja se javlja kao rezultat korištenja određenih lijekova i autoimunih bolesti. Koristi se i kod problema s očima, problema s kožom poput suhe kože, kože sklone starenju, dermatitisa, ožiljaka od akni i za zarastanje rana. Djeluje i na zdravlje krvnih žila. Dovodi imunitet u balans i pomaže kod održavanje idealne tjelesne težine.
Razlika između ulja pasjeg trna dobivenog iz bobica i sjemenki
Razlikujemo ulje pasjeg trna dobiveno od cijelih bobica koje je tamno narančaste do rubin crvene boje, ulje pasjeg trna dobiveno iz sjemenki ploda i ulje pasjeg trna dobiveno iz pulpe ploda. Ulje pasjeg trna dobiveno iz bobica pasjeg trna sadrži omega- 3,6,9 i 7 masne kiseline. Ulje iz sjemenki pasjeg trna ne sadrži omega 7 masne kiseline, a sadržaj karotenoida mu nije iznad 30 – 40 mg/%. Sadrži međutim skoro idealan omjer omega 3 i 6 masnih kiselina, stoga je dobro za kardiovaskularne probleme, mozak i imunitet. Kvaliteta i cijena ulja pasjeg trna ovisi o udjelu karotenoida. Ulje koje se dobiva iz sjemenki ima oko 40mg/% karotenoida , jeftinije je i koristi se uglavnom u kozmetici.
Sangreen pasji trn
Sangreen ulje bobica pasjeg trna standardizirano je na čak 150mg/% karotenoida.
Kod najvećeg broja zdravstvenih problema uzima se jednu čajnu žlicu 2 puta dnevno 15 do 20 minuta prije jela. Može se kontinuirano uzimati 6 mjeseci. Nakon toga treba napraviti pauzu od 2 mjeseca pa ponovno uzimati 6 mjeseci. Može se koristiti i na koži i sluznici npr. kod ginekoloških ili problema sa sinusima. Preostale načine doziranja i korištenja pronađite ovdje.
>> Više o preparatu možeš pročitati ovdje
>> Sangreen Ulje bobica pasjeg trna možeš kupiti u Naturala Shopu by Malči Viola
Darivanje – darujemo 5 Sangreen Ulja bobica pasjeg trna
Želiš li biti jedan od pet sretnika koji će isprobati Sangreen Ulje bobica pasjeg trna, prijavi se na naše darivanje. Trebaš poslati što zanimljiviji odgovor na pitanje: Kod kojih je tegoba dobro koristiti ulje bobica pasjeg trna, a sve što ti treba za odgovor pronaći ćeš ovdje. Svoju prijavu šalji na igra@naturala.hr i kao subject maila stavi "Sangreen ulje bobica pasjeg trna". U prijavi je obavezno navesti ime, prezime, nick na Naturali, adresu i broj telefona/mobitela. Ostala pravila darivanja možeš pronaći ovdje. Prijaviti se možeš do 30. listopada 2014.
Tvoja Naturala.hr
06.studeni 2014. Proglašenje rezultata darivanja
Ulje pasjeg trna osvajaju: Ina Kašaj (reanica), Biserka Punčec (biserica), Zdenka Škrinjarić (zdenkas), Kristina jakelić (ajakeli6) i Nicole Korpar (nicole1995).
čestitke dobitnicama, zahvaljujemo svima na sudjelovanju!
Naturala.hr