U hotelu Panorama Zagreb, 22. i 23. studenoga 2013. održala se 2. konferencija o posvojenju u Hrvatskoj. Konferenciju je organizirala udruga za potporu posvajanju Adopta u suradnji sa Ministarstvom socijalne politike i mladih s namjerom daljnjeg osvješćivanja javnosti o problematici posvojenja u Hrvatskoj.
Uvodnu riječ održale su Diana Topčić – Rosenberg, predsjednica udruge Adopta i Milanka Opačić, potpredsjednica Vlade RH i ministrica socijalne politike i mladih koja je istaknula da je ovo zajednički problem o kojem trebamo još puno učiti i razvijati svijest.
Ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić prilikom otvorenja skupa rekla je kako izmjene obiteljskog zakona u središte posvojenja stavljaju dijete te pozvala stručnjake da „svaki puta kada gledamo situaciju u obitelji, moramo gledati interes djeteta i ono mora biti u našem fokusu.“
Također, iznijela je podatak prema kojem je u registru 775 potencijalnih posvojitelja i 252 djece koja imaju uvjete za posvojenje, te naglasila da ih je samo 113 u poželjnoj dobi za posvojenje (do 10 godina) dok preostala djeca u dobi od 11 do 18 godina često ostaju u domovima do svoje punoljetnosti zbog manjka interesa potencijalnih posvojitelja.
„Ova konferencija nužna je za edukaciju i informiranje posvajateljske zajednice, ali i za olakšavanje procesa posvojenja. Djeca moraju biti u našem fokusu i stoga je važno roditeljima omogućiti podršku, te prenijeti znanje i iskustvo kako bi se posvojeno dijete uklopilo u novu obitelj na što lakši i bezbolniji način. Jednako tako veoma je važno educirati društvo kako bi bez predrasuda prihvaćalo svako dijete“ rekla je Diana Topčić – Rosenberg, predsjednica udruge Adopta.
Prvoga dana konferencije, namijenjenog stručnjacima na području posvojenja, velik interes izazvalo je predstavljanje podataka o potrebama posvojiteljskih obitelji dobivenih istraživanjem udruge Adopta, koje je pokazalo kako posvojitelji smatraju da centri za socijalni rad ne poznaju djecu čiju su skrb preuzeli te im se čini da, nakon što se dijete smjesti u ustanovu za decu ili udomiteljsku obitelj, centri prestaju brinuti za djecu i pratiti njihov razvoj.
Na konferenciji su predstavljena iskustva i pozitivne prakse iz Velike Britanije, a predavanja su se fokusirala na pripremu djeteta za posvojenje i pomoć roditeljima pri uklapanju u obitelj, kao i načinima pomoći teže posvojivoj djeci. Konferencija se nastavlja i tijekom subote koja je namijenjena prvenstveno posvojiteljskoj zajednici. Drugi dan konferencije osvrnut će se na iskustva posvojenog djeteta koje može dati čvrste temelje za raspravu o važnosti identiteta koje posvojeno dijete stječe. Posvojiteljska zajednica imat će se priliku educirati o problematici razgovora s djetetom o prošlosti i posvojenju te o samoj prirodi odnosa s biološkom obitelji, a posebna pozornost posvetit će se tehnikama stvaranja privrženosti.