Jedna od pomalo tužnjikavih nusprodukata Božića su odbačena, posječena božićna drvca koja će uskoro preplaviti naše kolnike dok ne dočekaju odvoz na najbliže smetlište.Međutim, taj scenarij nije jedina opcija. Umjesto da odbačena božićna drvca postanu dio ionako prevelike količine otpada na smetlištima, mogu se iskoristiti za zagrijavanje stanova.
Dobar primjer dolazi iz obližnje Austrije, jedne od vodećih europskih zemalja kada se radi o ekološkoj osviještenosti. Bečani još do 19. siječnja mogu na ekološki prihvatljiv način zbrinuti svoja božićna drvca i to na čak 504 specijalno za to predviđenih mjesta.
Nepotrebna drvca se osim toga mogu zbrinuti i na 19 redovitih bečkih odlagališta otpada, a akcija prikupljanja je započela već dva dana nakon samog Božića. Građani Beča ovu akciju komunalne službe za prikupljanje otpada pozdravljaju od samog početka, a samo prošle godine je prikupljeno 6.000 tona borova, što odgovara broju od cca 135.000 komada.
Raskićeni borovi se otpremaju u elektranu na biomasu, gdje se prerađuju u toplinsku energiju. Količina proizvedene energije od 1.700 MWh dovoljna je za zagrijavanje čak 3.000 bečkih stanova u zimskom razdoblju u trajanju od mjesec dana.
Osim toga na ovaj način dolazi i do smanjenja emisije ugljikovog dioksida za 800 tona, a bečka komunalna služba za prikupljanje otpada MA48 je na svojim internetskim stranicama postavila i kartu na kojoj su ucrtane sva odlagališta borova te građani tako samo jednim klikom miša mogu saznati koje im je najbliže.
Samo se možemo nadati da ćemo nešto naučiti iz ovog vrlo pozitivnog primjera jer zašto primjerice do godine i mi Hrvati ne bismo na ovaj ekološki prihvatljiv i nadasve koristan način zbrinuli svoja odbačena božićna drvca?