Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se 25. studenog diljem svijeta. Ova inicijativa potaknuta je od strane Ujedinjenih naroda. Cilj obilježavanja tog dana je osvještavanje i senzibiliziranje javnosti na ovaj važan društveni problem jer uz djecu, osobe s invaliditetom i starije osobe – upravo su žene društvena skupina najizloženija svim oblicima nasilja.
Uznemirujuć je podatak da je u Hrvatskoj svakih 15 minuta zlostavljana jedna žena. Pošto se svaka od nas može naći na meti zlostavljača u praktički bilo kojoj situaciji, donosimo mali tečaj samoobrane za žene jer se zaslužujemo osjećati sigurno i nismo toliko bespomoćne koliko možda mislimo.
Među najvažnijim alatima za prepoznavanje nesigurnih situacija i potencijalnih opasnosti je intuicija. Važno je uvijek imati dobro otvorene oči i uši i na prve znakove prijetnje treba reagirati – bijegom. Cilj je izbjeći direktnu konfrontaciju s nasilnikom, koji je u najvećem broju slučajeva višestruko snažniji od nas. Čak i mala prednost, reakcija na vrijeme uvelike povećava šansu za uspješan izlazak iz opasne situacije.
Ako intuicija zakaže – vrijeme je za protunapad
Međutim, ukoliko je vaša intuicija ˝zakazala˝ – vrijeme je za protunapad. Istraživanja su pokazala da snažan fizički i verbalni otpor spram napadača zbilja ˝pali˝. Grizenje, udaranje, vrištanje, korištenje bilo kakvih pomagala za samoobranu predstavljaju vrlo učinkovite metoda za suzbijanje napada.
Nasuprot tome, izostanak reakcije; plakanje, moljenje, pasivnost su stvari koje napadač očekuje od vas. Takve strategije su neučinkovite i povećavaju rizik od ozbiljnih ozljeda. Ukoliko se predate jedina šansa za vaš spas je Superman ili hrabri prolaznik.
Protunapad u svrhu samoobrane osim veće šanse za spas ima pozitivno djelovanje i na psihu (potencijalne) žrtve. Dr. Judith Herman, autorica knjige ˝Trauma and recovery˝ ističe kako žene koje su dale sve od sebe kako bi suzbile nečiji napad, osim većih izgleda za odbijanje napadača lakše preboljuju traumu nastalu napadom jer se osjećaju snažnije, moćnije i raste im samopouzdanje.
Naravno, protunapad ne završava uvijek idealno: napadač je odustao, a vi se osjećate moćno i sigurno. Vaša reakcija uvijek treba biti u skladu s procjenom situacije. U svakom slučaju, kako biste dali sve od sebe za vaše spasenje – trebate koliko-toliko ostati pribrani i koristiti prvo svoj mozak, a onda sve ostalo: ruke, noge, zube, glas i sl.
U slučaju fizičke konfrontacije s napadačem, slijedi par strategija koje bi vam mogle pomoći:
• Jednostavnije je uvijek bolje
Bruce Lee je rekao: ˝Odbacite sve nepotrebno˝. Zaboravite na sofisticirane pokrete, naučene radnje i slično. U trenutku kad se nađete licem u lice s napadačem ne razmišljajte kako napraviti savršen ˝kroše˝ kako ste učili na Tae bo satovima već iskoristite budnost svog tijela, adrenalin i bez puno razmišljanja pružite otpor.
• Udarajte cijelim tijelom
Kako bi vaši udarci bili jači i moćniji, koristite cijelo tijelo. Udarajte ne samo šakama, već u to unesite i težinu i snagu iz tijela. Pri tome se najviše koristite čvrstim dijelovima poput; lakta, koljena, šaka, nogu i sveg drugog što vam se nađe u blizini.
• Vičite iz petnih žila
Vrištanje i drugi oblici glasovnog alarmiranja okoline povećavaju šanse za dolaskom pomoći za čak 33%.
• Svaka sekunda je bitna
Iskoristite svaku priliku za davanje udaraca ili za bijeg. Kada imate bilo koju od ovih mogućnosti iskoristite ih bez razmišljanja i pritom dajte sve od sebe jer se takve prilike ne pružaju često.
• Prebrodite strah od ozljeda
Bojite se ozljeđivanja prilikom obrane. Zaboravite na to – vaše tijelo je u takvim situacijama i više nego dobro opskrbljeno adrenalinom. Rane ćete liječiti kasnije, u tim trenutcima najvažnije je izboriti se za sebe bez obzira na sve.
• Ostanite prisebni
Koliko god je moguće – budite fokusirani i razmišljajte gdje se u odnosu na vas nalazi najbliži izlaz, gdje bi najbrže mogli naći pomoć i sl. Čim vam se pruži prilika otrčite u tome smjeru.
• Koristite stvari iz svoje okoline
U takvim situacijama, veliki broj stvari iz vaše okoline možete iskoristiti kao oružje za obranu ili prizivanje pomoći. Zgrabite bilo koji čvrsti predmet, aktivirajte protupožarni alarm ili razbijte prozor kako biste privukli pozornost drugih.
I zapamtite, vaš cilj nije da dođe do direktnog sukoba. Cilj je na vrijeme reagirati kako biste ga izbjegle. U slučaju kada ste primorane suočiti se s napadačem, reagirajte, budite asertivne i iskoristite svaku priliku za uspješan bijeg.
Ukoliko se desi ono najgore i postanete žrtva zlostavljanja, nipošto takve stvari nemojte pokušavati zataškati. Šutnja u ovome slučaju nije zlato. Javite se policiji, centrima za pomoć zlostavljanim osobama i recite hrabro što se desilo. Zataškavanjem takvih stvari samo štetite sebi i štitite zlostavljača te riskirate ponovni napad.