Bez obzira jesu li sa žicom ili bez nje, najnovije trendi marke, crne, bijele ili neonske, slušalice su praktički neizostavne za većinu pametnih telefona i računala.
Vjerojatno tijekom tjedan barem nekoliko puta stavljate mini slušalice dok hodate na posao, obavljate poslove, vježbate ili ležite odmarajući na krevetu pa želite poslušati neku relaksirajući glazbu ili meditaciju… Ako ste primijetili da kvaliteta zvuka nije tako dobra kao što je nekada bila, možda je razlog taj da su vam slušalice pune ušnog voska, bakterija i prljavštine. Zvuči gadljivo, ali istina je. Evo kako očistiti slušalice na pravi način, a da ih ne oštetite.
Koliko često čistiti slušalice
Ako ih redovito ne čistite, slušalice su najvjerojatnije nakupile mnogo prljavštine i bakterija. Dakle, u trenutku kada ih stavite, slušalice mogu unijeti prljavštinu i bakterije u vaše uši te povećati nakupljanje ušnog voska. A pretjerano nakupljanje ušnog voska može utjecati i na slabljenje sluha.
Ako svakodnevno koristite slušalice, brzo ih očistite barem jednom tjedno kako biste uklonili vosak, prašinu i prljavštinu. Obavite temeljito čišćenje jednom mjesečno ili češće tijekom vrućeg vremena ili ako ih nosite dok se znojite u teretani.
Kako dubinski očistiti slušalice bez oštećivanja
Potrebni su vam:
- Tekućina za pranje posuđa
- Izopropil alkohol
- Alkoholne maramice
- Mala posuda
- Pamučni štapići
- Četkica za zube
- Krpa od mikrovlakana
Prije nego što počnete s čišćenjem, nikada ne stavljajte slušalice pod tekuću vodu niti ih potapajte u vodu ili neku drugu tekućinu čak ni na sekundu. Uvijek ih odspojite s bilo kojeg uređaja prije čišćenja.
Napravite otopinu za čišćenje
U maloj posudi pomiješajte 1/4 čajne žličice sredstva za pranje posuđa s 1/2 šalice tople vode.
Uklonite pjenaste ili silikonske vrhove sa slušalica. Dodajte ih u otopinu za čišćenje i ostavite da se namaču najmanje 30 minuta. Pamučnim štapićem obrišite svu nečistoću ili vosak s njih. Dobro ih isperite toplom vodom i ostavite da se osuše na zraku na krpi koja ne ostavlja dlačice. Moraju biti potpuno suhe prije nego što ih vratite na slušalice.
Držite slušalicu s mrežastim poklopcem okrenutim prema dolje kako čestice ne bi pale dublje u vanjsko kućište. Koristite meku, suhu četkicu za zube kako biste nježno očistili vidljivi vosak.
Ne zaboravite ih dezinficirati
Kako dezinficirati slušalice: Ako imaju silikonske vrhove dezinficirajte ih brisanjem alkoholnom maramicom ili vatom umočenom u izopropil alkohol. Ostavite ih da se osuše na zraku. Pjenasti vrhovi ne mogu se dezinficirati zbog njihove porozne prirode, ali čišćenje u otopini deterdženta i vode pomoći će im da se očiste.
Dezinficirajte mrežicu: Pamučnim štapićem umočenim u izopropilni alkohol obrišite mrežasti ekran. Pazite da štapić bude samo malo vlažan jer ne želite da vlaga uđe u kućište. Ostavite zaslon da se osuši na zraku.
Dezinficirajte kućište i kabel: Upotrijebite alkoholnu maramicu ili pamučni štapić da obrišete vanjsko kućište slušalica i kabele, ako ih imate. Ostavite ih da se osuše na zraku prije upotrebe.
Kako očistiti kućište slušalice
Silikonsko ili plastično kućište: Uklonite umetke za uši i upotrijebite alkoholnu maramicu ili vatu umočenu u izopropilni alkohol da temeljito obrišete unutrašnjost i vanjštinu kućišta. Ako se kućište koristi za punjenje, pazite da vlaga ne dospije na elektroničke komponente. Pustite da se osuši na zraku prije nego što zamijenite umetke za uši.
Kako očistiti torbicu za slušalice od tkanine: Pomiješajte otopinu tople vode i nekoliko kapi tekućine za pranje posuđa. Otvorite vrećicu što je više moguće i uronite je u otopinu sapuna. Pustite da se namače najmanje 10 minuta, a zatim nježno utrljajte otopinu u tkaninu kako biste uklonili prljavštinu. Dobro isperite u toploj vodi i ostavite vrećicu da se osuši na zraku.
Kako dulje održavati svoje slušalice čistima
Koristite torbicu/kutiju za slušalicu: Jer kada bacite slušalice u ruksak, torbicu ili džep, one skupljaju prašinu, dlačice i bakterije.
Ostavite slušalice da se osuše na zraku daleko od izravne topline ako se smoče, čak i ako su vodootporne.
Kada vježbate u teretani ne gurajte slušalice u znojne sportske hlače ili sportske grudnjake, gdje će biti izložene vlazi i bakterijama. Čuvajte ih u kutiji ili plastičnoj vrećici koja se može zatvoriti kada ih ne koristite.
Zatvorite kućište za punjenje dok se slušalice uključuju – tako ćete spriječiti taloženje prašine na njima ili u unutrašnjosti kućišta.
Pročitaj i ovo:
- Top 10 jednostavnih trikova za bolje pamćenje i učenje
- Kako očistiti, dezinficirati i održavati ovlaživač zraka?
- Napravi sama: Sprej za dezinfekciju ruku i prostora