Čitateljicu Rosu zanimalo je postoji li prirodna i učinkovita pomoć za problematičnu kožu lica i leđa. Masna koža uzrokuje pojavu bolnih i neugodnih akni, a umjetni se preparati nerijetko pokažu neučinkovitima. Odgovor i savjete čitateljici dala je naša fitoaromaterapeutkinja i Naturalin ekspert za prirodnu kozmetiku – Vlatka Mileusnić.
I vi možete Vlatki postaviti pitanje u rubrici Pitajte našeg stručnjaka.
Pitanje čitateljice:
Poštovana,
Imam 29 godina i već se 7 godina borim s masnom kožom i aknama na licu i leđima. U pubertetu nisam imala problematičnu kožu, ali u dobi od 22 godine počele su se pojavljivati prve akne. Uglavnom su crvene i bolne, poput čireva, ali ima i onih manje bolnih koje se daju istisnuti. U početku ih je bilo samo nekoliko, ali sada se neprestano pojavljuju nove, neovisno o dijelu menstrualnog ciklusa. Prije dvije-tri godine počeli su mi se pojavljivati i miteseri, a zadnjih nekoliko mjeseci i komedoni. Dermatologinja mi je preporučila kremu Bioderma Sebium AKN fluid, Avene TriAcneal i tonik za čišćenje lica s četrdesetpostotnim udjelom alkohola. Navedeni su proizvodi poslužili samo kao kratkotrajna pomoć, jer se već nakon nekoliko mjeseci koža vratila na isto. Budući da nisam htjela nanositi toliko umjetnih preparata na problematičnu kožu, rješenje sam pokušala pronaći u onim biljnim. Čitajući i proučavajući različite članke na tu temu, naišla sam na mnogo toga što bih mogla probati kako bih svojoj koži pružila odgovarajuću njegu. Tu su, između ostaloga, i Vaši članci koji mi ulijevaju nadu da ću svoj problem ipak moći riješiti na prirodan i zdrav način.
Budući da je svaki problem individualan i da različite kombinacije proizvoda ne odgovaraju svima na isti način, teško je otkriti što bi se točno trebalo koristiti i koliko. No, morala sam s nečim početi pa sam odabrala hidrolat čajevca i kremu zeleni čaj (sastav: macerat zelenog čaja, hidrolat koprive, bademov vosak, eterično ulje čajevac), a povremeno radim piling lica s medom, palentom i maslinovim uljem. Usto pijem i čaj od koprive. S hidrolatom sam počela prije mjesec dana, dok ostalo koristim već neko vrijeme, ali ne vidim nikakav napredak.
Na temelju napisanog, molila bih Vas savjet i preporuku oko toga što bih mogla učiniti da moja koža izgleda bolje.
Nadam se Vašem odgovoru.
Lijepi pozdrav,
Rosa
Odgovor Vlatke Mileusnić, fitoaromaterapeutkinje:
Poštovana gospođo Rosa,
S obzirom na to da ste već proučili različite tekstove na temu prirodne kozmetike kod problematične kože, potrudit ću se ne ponavljati Vam ono što već vjerojatno znate.
Iako u fitoaromaterapiji ima puno proizvoda koji se mogu primijeniti i svaki bi Vam aromaterapeut mogao predložio neku svoju terapiju, ja ću Vam predložiti nekoliko terapija koje bi Vam, nadam se, mogle pomoći. Budući da postoje različite varijacije terapije, na Vama je da odlučite koju ćete probati. Ipak, kad je koža u pitanju, nažalost ne postoje nikakve garancije – morat ćete isprobavati dok ne pronađete formulu koja djeluje.
Kao prvo i osnovno istaknula bih njegu iznutra, što podrazumijeva zdravu prehranu, kvalitetne dodatke prehrani, dovoljno tekućine i redovito čišćenje jetre. Ne bih previše teoretizirala o tome što znači zdrava prehrana jer o tome postoje različite teorije, no svi se slažemo u jednome – zaboravite na prženu, masnu hranu ili instant hranu, gazirana pića, razne grickalice, slatkiše s rafiniranim šećerom i slično. Neka Vam se prehrana bazira na cjelovitim namirnicama, sezonskom voću i povrću te žitaricama. Ako jedete meso, neka to bude lagano meso (perad) i što više morske ribe.
Dodaci prehrani u današnje su vrijeme skoro pa obavezan dio svakodnevnog života. S obzirom na to da nisam stručnjak u tome, ne bih Vam dala definitivna uputstva što i kako koristiti. No, iz vlastitog, ali i iz iskustva većine mojih klijenata, mogu Vam samo reći da spirulina i klorela daju izvrsne rezultate, ne samo kod izgleda kože, već i kod cjelokupnog zdravlja. U dodatke prehrani ubrajaju se i hladno prešana, nerafinirana biljna ulja. U Vašem slučaju, najbolje bi bilo biljno ulje noćurka koje se preporučuje kod svih kožnih poteškoća.
O čišćenju jetre pisala pisala sam ranije (možete pogledati tekst o psorijazi), a Vama bih preporučila dekokt čička ili jednostavniju (ali i skuplju) varijantu – S.I.P.F. čička . Drugi način detoksifikacije, koji je jako učinkovit kod problematične kože, moguć je pomoću ventilirane gline (način korištenja je također opisan u tekstu o psorijazi). Čišćenje jetre trebali biste izvoditi dvaput godišnje (na proljeće i ljeto), a preporučljivo je takvu kuru učiniti dijelom života – bez obzira na to imate li kakvih poteškoća ili ne.
Naveli ste da već koristite hidrolat čajevca – to je najbolji izbor od hidrolata za Vaš tip kože pa ga samo nastavite koristiti (najmanje dvaput dnevno, a možete ga koristiti i češće). Kremu koju spominjete nisam isprobala pa Vam ne mogu reći svoje mišljenje. Bilo bi dobro da saznate u kojem je biljnom ulju rađen macerat, budući da u opisu nije jasno objašnjeno. Ako je rađen u ulju poput maslinovog, takvu kremu ne bih preporučila za masnu kožu. Nisam sigurna ni za bademov vosak, budući da takvu vrstu voska dosad nisam koristila. S obzirom na to da je navedena krema pseudoemulzija, velika je vjerojatnost da je udio masne faze (ulja) dosta velik, pa ponavljam – nisam baš sigurna koliko je takva vrsta kreme pogodna za njegu masne kože.
Ukoliko želite, možete pogledati ponudu Green People kozmetike za problematičnu kožu u našem dućanu. Smatram da je prema kvaliteti sastojaka i njihovom odabiru ova kozmetika jedan od najboljih brandova prirodne kozmetike.
Piling koji radite dobar je, iako bih ja izbacila maslinovo ulje. Umjesto njega možete koristiti lješnjak ili čak badem. Ako želite jeftiniju inačicu ulja (ulja koja možete kupiti u većim pakiranjima u dućanima zdrave hrane), onda možete koristiti suncokret (hladno prešan i nerafiniran). Piling koristite jednom ili dvaput tjedno.
Uz piling izuzetno blagotvorno djeluju i maske od gline. Na istom linku koji sam napisala za ventiliranu glinu možete pronaći i zelenu glinu (za vanjsku primjenu). Jednom ili dvaput tjedno napravite masku koja ima tri osnovne funkcije:
a) izvlači štetne tvari iz kože, uključujući i suvišnu masnoću te čisti pore
b) hrani kožu vrijednim mineralima
c) djeluju kao blagi piling koji nježno odstranjuje sloj mrtvih stanica kože.
U otprilike 2,5 čajne žličice gline dodajte malo po malo hidrolata čajevca (nakon svakog dodavanja hidrolata promiješajte) sve dok ne dobijete smjesu gustoće pudinga. Smjesu nanesite na lice (ne u pretankom sloju – koža se ne smije vidjeti ispod maske) i ostavite da se posuši na licu 10 – 15 minuta. Nakon toga lice dobro operite mlakom vodom, najbolje pod tušem. Nakon maske nemojte ništa nanositi na lice (kreme, ulja i slično). Tijekom nekoliko sati nakon skidanja glinene maske koža će se čistiti iznutra pa nije preporučljivo da se lice dodatno zamasti tijekom tog vremena. Iz praktičnih razloga, najbolje je glinenu masku stavljati navečer, istuširati lice i tek sljedeći dan ujutro koristiti njegu za lice (kreme i slično).
To bi bilo sve od terapije što bih Vam preporučila. Ukoliko se odlučite za dio terapije, ili možda za sve, svakako trebate biti redoviti i uporni. Jedino redovitom primjenom pripravaka, uz obaveznu njegu iznutra koju sam spomenula na početku, možete očekivati rezultate.
Na kraju, htjela bih se malo dotaknuti i filozofije. Vjerujte mi, jako suosjećam sa svima koji imaju poteškoće s kožom. Od samog osjećaja nepravilnosti koje osjećate pod prstima dok se umivate, bolova na licu od potkožnih akni pa sve do svakodnevnog pogleda u ogledalo i nesigurnosti koju osjećate u komunikaciji s drugima – sa svim tim morate se suočavati iz dana u dan.
Vrlo je teško imati „pozitivan pogled“ na situaciju i „ne zamarati se time“ dok Vam lice bukti od upala. No, pokušajte se nekako kontrolirati i ne dozvoliti da prevladavaju crne misli. Koža Vam javlja da nešto nije u redu i budite joj zahvalni na tome. Pokušajte pronaći što to nije u redu, a što Vam koža (vrlo glasno) javlja. To možda jest hormonalni poremećaj, iako ste rekli da ne vidite poveznicu između ciklusa i stanja kože. Možda Vam ne odgovara neka namirnica (mlijeko?) iz svakodnevne upotrebe? Možda za neku namirnicu koju ste dosad normalno jeli bez ikakvih poteškoća organizam sada viče „ne!“? Možda se problem skriva iza prevelikog stresa koji stvara toksine i jetre koja to sve ne može preraditi?
Potraga za pravim uzrokom ne mora biti mučna, možda ćete na tom putu pronaći neke odlične dodatke prehrani koji ćete onda koristiti cijeli život, možda ćete steći bolje, zdravije životne navike (sport, odlasci u prirodu, meditacija…), možda ćete otkriti sve čari zdrave, cjelovite prehrane. Kao što sam već napisala, budite zahvalni svojoj koži. Zamislite da koža nije ta koja Vam javlja da nešto nije u redu, nego da su to na primjer jetra, crijeva ili pluća. To bi bilo puno gore i opasnije. Stoga, krenite u istraživanje s osjećajem zahvalnosti i s vjerom da Vas taj put vodi u zdraviji i sretniji život.
Želim Vam puno sreće i uspjeha.
Vlatka Mileusnić
www.philosophyofaromatherapy.com