Kada govorimo o Feng Shuiju specifičnih prostorija u domu, postoje neka univerzalna načela koja nam mogu pomoći da napravimo korak bliže ka harmoniji i ravnoteži. Spavaća soba vrlo je specifična prostorija u domu, jer je vrlo intimna i zadaća joj je osigurati nam odmor i regeneraciju.
Nažalost, suvremena arhitektura najčešće ne predviđa veliku kvadraturu za prostor spavaonice, što je velika razlika od nekadašnjeg načina gradnje, u kojoj se intuitivno shvaćalo kako je vrijeme sna i odmora izuzetno važna trećina ljudskog života. Spavaonica nikako ne treba biti izuzetno velika, jer se time umanjuje osjećaj sigurnosti i intimnosti, ali je skučenost druga vrlo štetna krajnost koja pridonosi osjećaju nemira i onemogućuje kvalitetan san.
Idealna Feng Shui spavaonica smještena je u hladnijim i tamnijim dijelovima prostora – na sjeveru ili sjeveroistoku. Sastoji se isključivo od kreveta, noćnih ormarića, mekog tepiha i lampica za čitanje, te obavezno sadržava prozor.
U spavaonici nam je osnovni zadatak osigurati sigurno, toplo i intimno ozračje, koje poziva na opuštanje i osigurava nam odmak od dnevnih briga. Stoga, svoje mobitele, računala i poslovne planere nastojte ostaviti u nekoj drugoj prostoriji prije polaska na počinak. TV u spavaonici jedan je od temeljnih tabua – čak i suvremena istraživanja (nevezana za Feng Shui) upućuju na to da TV u spavaonici potiče razdvojenost i hladi partnerske odnose. Puno je bolje uvesti neki mali večernji ritual, primjerice 5-minutnu masažu stopala, razgovor o proteklom danu, zajedničku večernju meditaciju i sl.
Preporučuje se izabrati krevet od punog drva, s čvrstim uzglavljem koje je naslonjeno na čvrsti zid (na kojem nema prozora ni drugih otvora). Bilo bi poželjno uzglavlje postaviti u skladu s povoljnim smjerovima spavača, a koji se određuju prema osobnom ki-broju. Jug kao smjer uzglavlja u pravilu treba izbjegavati zbog predinamične energije koju donosi, iako je nekim osobama on najpovoljniji osobni smjer.
Izuzetak su „tvrdokorni spavači“ koji se jako teško bude – njima aktivna južna energija može biti od pomoći i olakšati ustajanje. Krevet nikako nemojte usmjeriti na način da su stopala spavača usmjerena prema vratima sobe – to se naziva „položajem mrtvaca“ i smatra se kako donosi nesreću.
Jako je važno da krevet bude dovoljno velik za spavača (to osobito vrijedi za djecu) – prekratak ili na bilo koji način premali krevet onemogućuje rast. Ukoliko spavate na bračnom krevetu, on bi svakako trebao imati jednu zajedničku podnicu i jedan zajednički madrac – to upućuje na bliskost i sretno partnerstvo. Isto pravilo primjenite čak i ako ste sami, tj. u potrazi za idealnim partnerom.
Kupovina takvih podnica u u praksi često predstavljaju problem, naročito kod kreveta širih od 160 cm, pa se u tom slučaju možete poslužiti malenim trikom i odvojene podnice povezati crvenom vrpcom. Madrac neka bude od prirodnih materijala, a posteljinu uskladite sa ukupnim dizajnom sobe.
Prostor ispod kreveta trebao bi biti prazan, stoga je puno bolje izabrati klasičan krevet s nogicama, od kreveta koji sadrži pretinac za posteljinu. Ukoliko ipak imate takav krevet, neka u tom pretincu zaista stoji isključivo posteljina ili još bolje – neka bude prazan.
Isto vrijedi za prostor iznad kreveta – on ne bi trebao biti opterećen gredama, kosim stropovima, izbočinama i sl., a ako se u vašoj spavaonici kojim slučajem nalazi „most od ormara“ ispod kojeg je smješten krevet (vrlo popularna kombinacija iz 80-tih), vrijeme je za temeljito renoviranje.
Obzirom da je u današnje vrijeme ormar u spavaćoj sobi postao standard, pobrinite se da se on dimenzijama i bojom uklapa u interijer sobe, da bude nenametljiv i prije svega uredan (uredan ormar znači uredne misli, a one su neophodne za dobar san). Općenito, nemojte dozvoliti da vaša spavaća soba postane odlagalište za nepotrebne stvari (u ormarima i izvan njih), te u nju nikako nemojte smjestiti radni stol, jer se na taj način sukobljavaju energije rada i energije odmora. To može uzrokovati da tijekom noći ne možete spavati (jer razmišljate o poslu), a tijekom rada budete pospani i neproduktivni (jer se niste naspavali).
Izbor boja za spavaću sobu ovisi o natalnoj karti prostora (tzv. Feng Shui leteće zvijezde), energetskom sektoru u kojem se spavaonica nalazi, o osobnim energijama (tzv. ki-brojevima) ukućana, te naravno – o preferencijama i ukusu stanara. No, vrijedi opće pravilo kako bi u tom prostoru trebale prevladavati nježnije, pastelne nijanse. Tradicionalni kineski Feng Shui preporučuje suzdržavanje od boje breskve u prostoru spavaonice, koja se u narodnom folkloru smatra bojom preljubništva.
Motivi slika i ukrasa za spavaonicu, također ovise o brojnim faktorima. Tradicionalna slika s vjenčanja smještena iznad bračnog kreveta predstavlja dobar Feng Shui, naročito ukoliko je vaša spavaonica smještena na jugozapadu. U svakom slučaju, slike i dekoracije trebale bi upotpuniti smirujući i opuštajući ugođaj. Motive mora, brodova ili pak slike cvijeća koristite s mjerom, jer njihova energija može biti prejaka za spavača.
Postoji i nekoliko tabua vezanih za spavaću sobu. U prvom redu tu su ogledala, koja bi svakako trebalo ukloniti ili barem prekriti mekom tkaninom tijekom spavanja. Njihova energija je vrlo yang i ima uznemirujući učinak na spavača. Također, u spavaonici nije preporučljivo držati zelene biljke niti rezano cvijeće – njihova energija je uzlazna i djeluje razbuđujuće, a k tomu još je i poznata činjenica da biljke tijekom noći izlučuju ugljični dioksid (u nedostatku sunčevog svijetla) koji smanjuje količinu i iskoristivost kisika – izuzetno važnog za rad meridijana pluća koji je najaktivniji upravo u noćnim satima (između 3 i 5 ujutro).
Ipak, biljke se mogu staviti u bolesničku sobu tijekom dana, jer mogu pridonijeti bržem oporavku i regeneraciji (odatle i običaj donošenja cvijeća bolesnicima u bolnicama). Treći tabu odnosi se na vodene aranžmane (akvarije, jezerca, fontane i sl.) koje svakako valja izbjegavati u spavaćem prostoru. Energija vode može postati preopasna u tom izuzetno yin okruženju, a problemi vezani uz nju najčešće se odnose na gubitak bogatstva i zdravlja.
I na kraju – no ne i manje važno – svakako uz pomoć iskusnog radiesteziste provjerite postoje li u vašoj spavaonici štetna podzemna ili kozmička zračenja, te postavite adekvatne zaštite. Od tehničkih zračenja najlakše ćete se obraniti ukoliko ne dozvolite elektroničkim aparatima „da uđu“ u vaši spavaću sobu.