Preventivni pregled madeža trebao bi se obaviti barem jedanput godišnje, a kod pojedinaca s velikim brojem madeža ili rizičnim faktorima za razvitak melanoma i dva puta godišnje.
A kako se svibanj obilježava kao mjesec borbe protiv raka kože, činjenica je da upravo u ovo doba stručnjaci više naglašavaju potrebu preventivnih pregleda madeža. No, proljeće i ljeto ne predstavljaju najvažnija razdoblja godine, jer pregledi se obavljaju tijekom cijele godine, a posebno je važno učiniti pregled madeža ako primijetimo da se neki madež mijenja ili brzo raste, ili svojim izgledom i ponašanjem odstupa od ostalih madeža.
Idealno vrijeme za preventivni pregled madeža
Koliko često bi se madeži trebali pregledavati? Jesu li proljeće i ljeto najvažnija razdoblja za preventivni pregled i zašto?
– Ljeto nije idealan period za pregled madeža, osobito nakon izlaganja suncu, jer madeži nakon izlaganja suncu pokazuju reaktivne promjene i do 8-10 tjedana, stoga je idealan period prije izlaganja suncu ili 8 tjedana nakon izlaganja suncu. U proljeće najviše pričamo o važnosti preventivnih pregleda kože a to je i period kad se skidamo u kratke rukave pa nam koža više biva izložena pogledu čime više opažamo promjene na njoj. Svibanj je mjesec svjesnosti o kožnim tumorima, stoga u tom periodu dermatolozi intenzivno rade u sklopu svojih ordinacija ali i u sklopu brojnih javno-zdravstvenih akcija organiziranih diljem lijepe naše
Koji su najvažniji faktori u detekciji melanoma? Na što se najviše treba obratiti pozornost?
– Dio melanoma će opaziti sam bolesnik ili njegovi bližnji, ali tada se najčešće već radi o invazivnom, uznapredovalom melanomu. Preglede madeža je potrebno raditi redovito, kako bismo pregledom na vrijeme otkrili melanom u najranijoj fazi kada je on u potpunosti izlječiv. Svakako je bitno obratiti pažnju na pojavu novog madeža, madeža koji se mijenja, brzo raste, madež koji je upaljen, krvari, odnosno na bilo koji način odstupa od drugih.
Kolika je učestalost otkrivanja melanoma u Hrvatskoj, tj. u vašoj praksi?
– Na ovo pitanje će Vam svaki dermatolog odgovoriti na drugačiji način, budući da različiti dermatolozi radeći s drugim populacijama imaju različite učestalosti otkrivanja melanoma. Budući da sam specijalist koji radi u ambulantama u kojima se rade „screening“ melanoma time što radimo klasične preglede madeža opće populacije ali i u dermoskopskoj ambulanti u kojoj pratimo najrizičnije bolesnike, moj dojam o učestalosti je doista drugačiji od dermatologa koji rade ambulante s općom dermatologijom. Ono što možemo pričati su podaci našeg registra za tumore i reći koliko je novootkrivenih melanoma u Republici Hrvatskoj objavljen 2020.godine, s brojkom od 753 bolesnika, što mislim da je podcijenjeno stvarno brojčano stanja zbog pandemije, te mislim da će novi podaci za period nakon pandemije biti daleko više zabrinjavajući.
Kod nas ne postoji svjesnost o potrebi redovitog pregleda madeža kao ni redovitog samopregleda
Koji se melanomi najteže otkrivaju i zašto?
– Najteže se otkrivaju melanomi kojima nedostaje pigment, te govorimo o amelanotičnim melanomima, melanomi sluznica kao i melanomi na skrivenim područjima tipa vlasišta. Općenito kod nas ne postoji svjesnost o potrebi redovitog pregleda madeža kao ni redovitog samopregleda, te naši pacijenti najčešće dolaze kada se nešto već promijenilo kada već govorimo o melanomu uznapredovale faze.
Zašto je mapiranje madeža pregled koji je postao bitan u današnjici? Tko su rizične osobe koje trebaju češće pregledavati madeže?
– Digitalna dermoskopija i fotopraćenje je najsuvremeniji oblik praćenja visokorizičnih pacijenata. Danas mi koristimo suvremenu tehnologiju koja nam omogućava fotografiranje cijelog tijela, mapiranje madeža i usporedbe fotografija čime možemo detektirati najsuptilnije promjene na madežima, pojavu novih i diskretne promjene postojećih lezija. Time možemo detektirati melanom u najranijoj fazi, jer nam uređaj omogućuje biološko ponašanje pojedine promjene kroz vrijeme. Nije svejedno da li promjena raste na simetričan ili asimetričan način, te koliko brzo i agresivno raste.
Rizični pacijenti su oni s velikim brojem madeža, pacijenti sa sindromom atipičnih madeža, pacijenti s podatkom o već preboljenim melanomom ili sa sindromom obiteljskog melanoma, pacijenti s većim brojem madeža ali i oni koji koriste imunosupresivne, biološke lijekove ili hormonalnu terapiju, kao i pojedini pacijenti s većim brojem madeža i uz preboljeni neki drugi zloćudni tumor.
Inovativni uređaji opremljeni umjetnom inteligencijom
Razvoj tehnologije donio je neke inovativne aparate u ovom području, koji su to i koje su njihove specifičnosti?
– Najveća inovativnost kod uređaja najsuvremenije tehnologije su upravo softwarske rješenja koja omogućuju usporedbu fotografija visoke rezolucije, te pronalaženje novih promjena kao i lezija koje se mijenjaju, kao i mogućnost korištenja umjetne inteligencije.
Najnoviji uređaj FotoFinder ATBM Master BodyStudio je uređaj opremljen umjetnom inteligencijom, opcija koja u pojedinim situacijama i kod suspektnih lezija može biti od velike koristi budući da je uz pomoć umjetne inteligencije moguće dodatno analizirati suspektnu promjenu. Sam uređaj može biti opremljen s opcijom „second opinion“ putem koje je moguće zatražiti konzultaciju s ekspertnim centrom i tako dobiti dodatno mišljenje eksperta vezano uz pojedinačnu leziju.
FotoFinder ATBM koji ste spomenuli je postao zlatni standard praćenja madeža – na kojem principu djeluje i zašto je toliko učinkovit i bolji od drugih?
– S obzirom na tehnološka dostignuća, visoku rezoluciju SLR, polarizacije unutar kamere, mogućnosti korištenja polariziranog/nepolariziranog moda, mogućnost komparacije fotografija cijelog tijela, detekcije novih promjena kao i promjene već otprije fotografiranih lezija, opcije usporedbe digitalne dermoskopske fotografije i simulacije promjene lezije kroz vrijeme, korištenje vrlo suptilnih analiza dermoskopske fotografije u komparaciji, mogućnost korištenja arteficijalne inteligencije i opcije drugog mišljenja, mišljenja sam da je uređaj s razlogom prihvaćen kao zlatni standard praćenja madeža kod visoko rizičnih bolesnika i postao je doslovno ‘state-of-art’ u svim ekspertnim centrima koji se bave problematikom ranog otkrivanja kožnih tumora.
Melanom je izlječiva bolest ako se otkrije u najranijoj fazi!
Koje su prednosti pregleda kože s novim ATBM sustavom, kako Vam FotoFinder pomaže u svakodnevnom radu?
– U rukama školovanog dermatologa s ekspertizom u dermoskopskom praćenju, uređaj je moćno dijagnostičko sredstvo koje nam omogućava otkrivanje melanoma u najranijoj fazi kada je kirurško odstranjenje predstavlja kompletno izlječenje.
Svibanj je mjesec borbe protiv melanoma, koja bi bila Vaša poruka koju želite poslati?
– Melanom je izlječiva bolest ako se otkrije u najranijoj fazi. Preventivni pregledi dermatologa su od iznimne važnosti i nema nijednog pacijenta koji ne bi trebao otići na pregled madeža. Nažalost, Republika Hrvatska je na 4.mjestu po mortalitetu od melanoma u Europi, s mortalitetom od 30%, što znači da gotovo svaki treći bolesnik kojem je otkriven melanom umire, čime se uvelike razlikujemo od razvijenih zemalja Europe. Ova činjenica ukazuje na veliku potrebu za širenjem svjesnosti o važnosti preventivnih pregleda madeža i korištenjem najsuvremenijih tehničkih dostignuća kako bismo melanom otkrili u najranijoj fazi kada je on izlječiv.
Pročitaj i ovo:
- Kada ste zadnji put pregledali madeže?
- Dr. med. Mateja Tošić Jukić: Najbolje vrijeme za pregled madeža je – sada!
- Dr. Marija Buljan: “Melanomi mogu nastati iz madeža, ali najčešće nastaju na mjestima bez prethodnih promjena”