U Pedijatrijskoj klinici KBC-a Zagreb bolesna djeca na liječenju izvela su predstavu cirkuskih vještina koje su ih naučili Crveni nosovi klaunovidoktori u okviru novog projekta Cirkus Pacijentus. Provedbu projekta omogućili su građani, donatori koji podržavaju rad klaunovadoktora.
Projekt osnažuje djecu na liječenju i pomaže im lakše se nositi s poteškoćama uzrokovanim bolešću i boravkom u bolnici. Klaunovidoktori su promijenili bolničku atmosferu, usmjerili su pažnju djece s bolesti i straha na životnu radost, smijeh i igru. Motivirali su djecu na sudjelovanje u kreativnoj radionici čime su pretvorili njihove trenutne slabosti u snage. Koliko Cirkus Pacijentus olakšava boravak djeci u bolnici svjedoče izjave za vrijeme radionica djevojčica Lare i Leticije koje su sudjelovale u predstavi. – U bolnici vježbam koristiti ritmičke trake, atmosfera je odlična, baš nas razveseli jer u bolnici nema puno toga za razveseliti nas. Ovoga bi trebalo biti više u bolnici, kaže Lara. – Učim vrtjeti tanjur na štapiću! Radimo cirkus i nastupat ćemo u bolnici. Sviđa mi se ovdje, baš mi je lijepo i dobro mi ide, otkrila nam je Leticija.
Četiri dana dr. Ludek i sestra Milosrdić učili su djecu cirkuskim vještinama uzimajući u obzir njihovo fizičko i psihičko stanje. Danas, peti dan djeca su izvela naučene vještine za drugu djecu na liječenju, roditelje i medicinsko osoblje bolnice. Nakon završetka predstave djeca su se osjećala ponosno i ugodno, pljesak roditelja i medicinskog osoblja ojačao je njihovo samopouzdanje.
Ovaj tjedan, bolnički odjel bio je pozornica na kojoj je sve moguće, bolesna djeca su izvodila razne trikove: žonglirali su lopticama i čunjevima, vrtjeli su tanjure i trake. U ovom projektu klaunovidoktori su bili učitelji, radili su bez kostima i maske, koristili su pedagoške vještine koje su stekli na edukacijama i u dugotrajnom radu s djecom. Zoran Vukić, voditelj projekta i umjetnički direktor Crvenih nosova dao je svoje dojmove o provedbi radionica cirkuskih vještina s djecom na liječenju;
– Djeca uporno negiraju bolest ili fizička ograničenja, unatoč vidljivim signalima boli aktivno su uključena. Oduševljena su novom mogućnosti kako u bolnici „skratiti“ vrijeme iščekivanja. Prekrasno je koliko su predana vježbama. Posebno me oduševljavaju djeca koja su u međuvremenu otpuštena iz bolnice, ali su odlučila od kuće dolaziti u bolnicu na radionice. Provedba ovog projekta dotaknula me u srce i dušu.
Ove godine klaunovidoktori obilježavaju petu godišnjicu posjeta dječjim odjelima bolnica. Zahvaljujući donacijama građana i pravnih osoba, u 2014. godini, klaunovidoktori donijeli su životnu radost i smijeh na lica više od 11.500 bolesne djece i nemoćnih u 180 posjeta zdravstvenim i socijalnim ustanovama.